reklama

Tak będzie wyglądało sanktuarium w Górkach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak będzie wyglądało sanktuarium w Górkach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaRozmowa z Mariuszem Szostakiem pracującym z Piotrem Szmulikiem nad projektem architektonicznym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach
reklama

Kurier Garwoliński: Kiedy rozpoczęły się prace nad projektem?

Mariusz Szostak: Propozycję współpracy przy projekcie rozbudowy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach otrzymałem w 2012 roku od Piotra Szmulika. Projekt rozbudowy sanktuarium był dla nas wielkim wyzwaniem. Muszę tu podkreślić, że jestem tylko współautorem projektu. Wraz z panią Agnieszką Siedlecką wykonaliśmy część architektoniczną projektu. Przygotowaliśmy kilka koncepcji. Były one na bieżąco konsultowane z proboszczem parafii oraz z przedstawicielami w Kurii Generalnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

Czy ma pan doświadczenie przy projektowaniu obiektów sakralnych?

Projektowaniem zajmuję się od 2000 roku, a zbieg okoliczności sprawił, iż pierwszym obiektem, jaki zaprojektowałem, był ołtarz fatimski w Górkach  realizowany przez ks. Kazimierza Radzika, wówczas proboszcza, a obecnie generała zgromadzenia.

Jak powstała koncepcja rozbudowy kościoła?

Projektując koncepcję rozbudowy obiektu, inspirowaliśmy się Sanktuarium w Fatimie. Uważam, że projektowany kościół ze względu na swoją historię powinien posiadać choć namiastkę Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. Wiedziałem, że projektowany kościół musi być skromny, pozbawiony monumentalności, a zarazem budzić zachwyt. Jest to bardzo trudne zadanie, wiedząc, że obiekt będzie poddawany surowej krytyce.

Projektowana rozbudowa kościoła ma na celu nie tylko poprawienie funkcjonalności poprzez zwiększenie powierzchni użytkowej obiektu, ale również ma poprawić formę architektoniczną obiektu. Z uwagi, iż jest to rozbudowa, zdecydowaliśmy się nawiązać do historyzmu oraz zabudowy budynków sakralnych w stylu neobarokowym w powiecie garwolińskim. Uszanowanie wartości minionych epok stało się wyznacznikiem przy kreowaniu wizerunku bryły obiektu.
@@@
Czy wszystkie prace projektowe są już zakończone?

Projekt budowlany - jak już pan pisał we wcześniejszych artykułach - został zakończony, podobnie jak wykonawczy. Natomiast uszczegółowienia wykonawcze detali (np. pilastrów, gzymsów, skrzydeł drzwiowych i okiennych, krzyży stanowiących zwieńczenie wieży i portyków oraz  szereg innych drobnych, ale istotnych elementów) są opracowywane na bieżąco po szczegółowych konsultacjach z inwestorem. Uważam, że prace projektowe i nadzór autorski będą trwały do momentu oddania obiektu do użytkowania.

Na czym polegają te uszczegółowienia?


Wprowadzane uszczegółowienia nie są istotnymi zmianami z punktu widzenia prawa budowlanego, lecz dla podkreślenia architektury obiektu sakralnego mają olbrzymie znaczenie. Dlatego też współpraca inwestora oraz zespołu projektowo-wykonawczego jest tak istotna, by osiągnąć zamierzony wspólny cel. To właśnie dzięki tej współpracy wielu ludzi, dziś widzimy jak powstaje kościół.

Jako przykład podam, iż murowanie pilastrów, portyków, gzymsów rozrysowywane zostało na cegiełki w skali 1:25 aż do 15-tej warstwy. Należy podkreślić, iż w tego typu obiektach nie ma elementów, którym nie trzeba poświęcić szczególnej  uwagi.

Czy jest możliwość obejrzenia wizualizacji wnętrza kościoła?

Jak już mówiłem, opracowaliśmy detale, z których część stanowi również wystrój wnętrza kościoła. Na chwilę obecną projekt wystroju wnętrz będzie opracowywany. Myślę, że będzie to możliwe po wcześniejszych ustaleniach z inwestorem.

Czy jesteście państwo zadowoleni z opracowanego projektu?

Nasz projekt rozbudowy obiektu sakralnego będzie budził emocje. Na pewno projekt świątyni będzie miał zwolenników jak również krytyków. Czy zaprojektowany obiekt będzie „zaakceptowany” przez społeczeństwo? Mam nadzieję, że tak.

Naszym rozmówcą był  projektant mgr inż. arch. Mariusz Szostak prowadzący Biuro Projektowe "DETAL, tel. kom. 607058580.

Sanktuarium w Górkach - wizualizacja 3D. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby powiększyć



reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
logo