Nawiązuje nie tylko do dwunastu pokoleń Izraela ale również do wymowy znanej innym narodom i kulturom. Grekom liczba dwanaście przypominała dwanaście najważniejszych bóstw Olimpu, których ołtarz stał w centrum rynku w Atenach. Z tego punktu rozchodziły się drogi we wszystkich kierunkach i stąd mierzono odległość wszystkich dróg attyckich. Rzymianom liczba ta przypominała tablicę z dwunastoma prawami, na których opierało się całe ustawodawstwo rzymskie.
Co zaś nam ma przypominać lub uzmysławiać Dwunastu Apostołów. Apostoł po grecku brzmi: apostolos i oznacza wysłanego. W języku biblijnym a także tradycji hebrajskiej wysłany jest jak wysyłający. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wysłany nie tylko reprezentował posyłającego, ale posyłający w jakimś sensie i w jakiś sposób był „w” posłanym. Taka Boża ekonomia i taki Boży zamysł.
Warto o tym pamiętać i nam, szczególnie kiedy słuchamy dzisiejszych apostołów głoszących Dobrą Nowinę. To nie ich nauka, to nie ich przesłanie, to nie ich prawda. Taka Boża ekonomia i taki Boży zamysł.
Czytania na niedzielę 15 czerwca: Wj 19,1-6a; Rz 5,6-11; Mt 9,36-10,8.
ks. Stanisław Tymoszuk
Komentarze (0)