W uroczystościach dożynkowych, które rozpoczęła msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, wzięli udział: poseł Stanisława Prządka, burmistrz Tadeusz Mikulski, starosta powiatu garwolińskiego Grzegorz Woźniak, przedstawiciele władz samorządowych, a przede wszystkim rolnicy. „To dzięki ich ciężkiej pracy możemy dziś dziękować za zebrane plony, mając nadzieję, że chleba na naszych stołach nie zabraknie” – powiedział Tadeusz Mikulski, prosząc o odprawienie mszy świętej dziękczynnej.
Po zakończonej eucharystii korowód z wieńcami dożynkowymi i świeżymi bochnami chleba przemaszerował na stadion miejski. Tam odbył się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. Starostowie dożynek – Bogumiła Michalik i Jan Walczak przekazali bochen chleba, owoc ciężkiej rolniczej pracy i podzielili się nim ze wszystkimi zebranymi. Twórcy wieńców dożynkowych otrzymali z rąk burmistrza podziękowania w formie dyplomów.
Przed zebraną publicznością wystąpiła kapela ludowa braci Cicheckich z Maciejowic oraz dziecięcy zespół Kątowiaki, który przypomniał standardy muzyki biesiadnej i współczesnej.
Już po raz szósty Garwolin był gospodarzem Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich. Otwierając zawody, Stefan Gora powiedział, że treścią i wyzwaniem tej imprezy, obok współzawodnictwa sprawnościowo-bojowego oddziałów OSP, jest prezentacja historii i tradycji ochotniczego pożarnictwa, które wrosło w krajobraz wsi i małych miasteczek. Do rywalizacji przystąpiło 15 oddziałów, w tym 2 oddziały kobiet z OSP Leszczyny i OSP Puznówka. Ocenie podlegały nie tylko konkurencje sprawnościowe, lecz także wierność epoce. Oddziały występowały w konkursach z własnym sprzętem – starymi sikawkami, pompami i odrestaurowanymi powozami. Nagrodę Grand Prix, ufundowaną przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, zdobył zastęp mężczyzn z Leszczyn. Oni także zajęli pierwsze miejsce w konkurencjach sprawnościowo-bojowych, wyprzedzając OSP Zabruzdy (II miejsce) i OSP Przedmieście Bliższe (III miejsce).
Najbardziej wierny epoce był oddział z Raszyna i oddział kobiet z Puznówki (nagroda równorzędna). Drugie miejsce zajęła OSP Wyśmierzyce, a trzecie –OSP Leszczyny, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Współorganizatorami imprezy byli: Samorząd Powiatu Garwolińskiego, Samorząd Miasta Garwolin i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.
Na Zarzeczu odbywała się cześć artystyczno-rozrywkowa „Pożegnania lata”. Wczesnym wieczorem wystąpił zespół Alien, który przygotował dla zebranej publiczności dawkę rozgrzewających rockowo-dyskotekowych coverów. Gwiazdą wieczoru były Róże Europy – w całej Polsce znani z ponadczasowego utworu „Jedwab”.
Komentarze (0)