22 lutego to Dzień Myśli Braterskiej (DMB), dzień wspólnoty między wszystkimi skautami świata. W tym roku harcerki i harcerze garwolińskiego Hufca ZHP "Orłów", aby świętować tę niezwykłą datę, spotkali się w Trąbkach - kolebce garwolińskiego harcerstwa. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ w tym roku Hufiec obchodzi 95-lecie powstania, więc naturalne jest sięganie do korzeni.
Okolicznościowa zbiórka rozpoczęła się mszą świętą w intencji harcerzy odprawioną w kościele parafialnym w Trąbkach. Ważnym punktem programu był bieg harcerski do miejsc związanych z historią 1. Trąbkowskiej Drużyny Harcerskiej im. T.Kościuszki założonej przez Stanisława Hordliczkę - jednej z najlepszych drużyn w historii harcerstwa ziemi garwolińskiej. Patrole miały okazję zobaczyć dom Hordliczki, wystąpić w teatrze na wodzie i zasalutować przy grobie patrona trąbkowskiego harcerstwa. Szacunek zasłużonemu Druhowi Hordliczce harcerze oddali, śpiewając przy jego grobie obrzędową pieśń "Płonie ognisko". Zmarznięci i przewiani porywistym wiatrem mogli pokrzepić się przygotowanym w szkole obiadem, po którym kolejne drużyny prezentowały się na tzw. "jarmarku".
Kulminacyjnym punktem tegorocznego DMB był apel, w którym wzięli udział także zaproszeni goście: Starosta Garwoliński Grzegorz Woźniak, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Klemens Serżysko, Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, Dyrektor Wydziału Edukacji Iwona Kurowska, Dyrektor Szkoły Marzena Michałowska oraz członkowie przedwojennej trąbkowskiej drużyny. Podczas apelu kilkunastu osobom wręczono odznaki Ratownika Medycznego ZHP, które dowodzą, że noszące je osoby doskonale potrafią udzielać pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia czy nawet życia.
Uczestnicy DMB mogli obejrzeć wystawę historyczną "Harcerstwo na ziemi garwolińskiej", która zawierała m.in. autentyczne kroniki drużyny trąbkowskiej z lat 20. i 30. XX wieku, zdjęcia z albumu rodzinnego Stanisława Hordliczki, a także zupełnie niezwykłe laurki malowane przez przedwojennych harcerzy dla Druha Opiekuna. Ważnym punktem była też prezentacja Komendanta Hufca hm.Zbigniewa Winiarka, poświęcona 95-leciu harcerstwa na ziemi garwolińskiej, która przypomniała długie i ciekawe dzieje Hufca od czasu powstania w 1913 roku pierwszej drużyny.
Harcerskie święto zakończyło się tradycyjnie, świecowiskiem. Były piosenki, gawęda, opowieści starszego pokolenia o przedwojennej rzeczywistości obozowej. Historie zapadały w pamięć, bo czy współczesny harcerz wyobraża sobie, że na obóz można pojechać tak niezwykłym środkiem lokomocji jak furmanka? Albo to, że podróż do Drawska trwała 24 godziny? O tych fantastycznych przygodach członkowie Staroharcerskiego Zastępu Wilków opowiadali z widocznym sentymentem. Czuć było łączący wszystkich uczestników święta duch braterstwa i wspólnoty.
Czuwaj!
reklama
Komentarze (0)