Na dachu zamontowano baterie słoneczne czerpiące energię z promieni słonecznych, dzięki którym oświetlane jest wnętrze sklepu, a pod budynkiem gruntowy wymiennik ciepła, który korzystając z wewnętrznych temperatur ziemi, zapewnia ciepłe powietrze w sklepie w zimie oraz chłodne w lecie. Oprócz tego, już niedługo przed sklepem staną turbiny wiatrowe przetwarzające siłę wiatru w energię elektryczną, dzięki której Tesco będzie oświetlało część parkingu sklepowego.
Energia słońca, wiatru i ziemi pozwoli zredukować ilość zużywanego prądu i gazu, nawet o jedną trzecią rocznie.
Na półkach nowego sklepu klienci znajdą blisko 3500 produktów. Oferta składa się głównie z polskich produktów oraz wysokiej jakości produktów marki własnej Tesco. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone na prośbę mieszkańców Garwolina, regionalne wyroby z Mazowsza – pieczywo oraz nabiał, które będzie można kupić w Tesco w korzystnych cenach.
„Przed otwarciem sklepu zapytaliśmy mieszkańców Garwolina o to, jakie produkty chcieliby znaleźć w swoim sklepie” – mówi Michał Kubajek z Tesco Polska. – „Zwracali oni szczególnie uwagę na regionalne produkty, których brakuje im w sklepach konkurencji. Dlatego w nowym Tesco wprowadziliśmy do oferty wiele wyrobów pochodzących od lokalnych mazowieckich producentów, m.in. chleb pytlowy wiejski z piekarni Jadowska czy naturalną maślankę garwolińską z OSM Garwolin.” – dodaje Kubajek.
Nowy sklep wyróżnia się także długimi godzinami otwarcia (6-24), możliwością płacenia kartą czy opłacania rachunków np. za prąd czy telefon przy kasach. Unikalną jest także oferta usług finansowych Tesco - niskooprocentowana pożyczka czy karta kredytowa Tesco/Mastercard, którą można otrzymać przy zarobkach zaczynających się od 450 złotych netto. O pożyczkę i kartę można ubiegać się bez potrzeby wychodzenia z domu – wszystkie formalności załatwia się przez telefon.
Oprócz ochrony środowiska, Tesco angażuje się w Garwolinie w inne ważne lokalnie problemy, jak np. pomoc szkołom.
W poprzedniej edycji akcji „Tesco dla szkół”, wzięły w niej udział 4 garwolińskie szkoły, a najlepszą z nich okazał się Zespół Szkół nr 2.
Otwarcie nowego sklepu Tesco w mieście kilkakrotnie zwiększy szansę lokalnych szkół na zdobycie większej liczby cennych nagród.
W poprzedniej edycji akcji „Tesco dla szkół”, wzięły w niej udział 4 garwolińskie szkoły, a najlepszą z nich okazał się Zespół Szkół nr 2.
Otwarcie nowego sklepu Tesco w mieście kilkakrotnie zwiększy szansę lokalnych szkół na zdobycie większej liczby cennych nagród.
W nowym sklepie Tesco zatrudniło blisko 90 osób, w większości mieszkańców Garwolina i okolic. Wielu z nich pozostawało wcześniej bez pracy. Dzięki licznym szkoleniom nowi pracownicy na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności, aby zapewnić jak najwyższy poziom obsługi klienta w sklepie.
Otwarcie nowego sklepu Tesco przy ulicy Kościuszki 61 w Garwolinie planowane jest 25 czerwca 2008 roku.
Technologie użyte w sklepie w Garwolinie:
- Energia ze słońca. Baterie słoneczne znajdują się na dachu. Przetwarzają ciepło promieni słonecznych w energię elektryczną, która wykorzystana jest do oświetlenia sali sprzedaży.
- Energia z wiatru. Cztery turbiny wiatrowe, rozmieszczone wzdłuż ściany frontowej sklepu, przetwarzają siłę wiatru w energię elektryczną. W ciągu dnia wykorzystuje się ją do oświetlenia pomieszczeń biurowych, natomiast nocą do oświetlenia parkingu przy sklepie.
- Energia z ziemi – gruntowy wymiennik ciepła. Służy do podgrzewania i schładzania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń sklepu. Np. w zimie przy temperaturze na zewnątrz -15°C powietrze jest podgrzewane w wymienniku ziemnym (rurowym) do temperatury ok. +2°C. Latem, kiedy temperatura na zewnątrz osiąga 30°C powietrze jest schładzane do temperatury ok. 16°C
- Odzysk ciepła z systemu chłodniczego w skojarzeniu z kotłem kondensacyjnym służy do produkcji ciepłej wody użytkowej
- Odzysk wody deszczowej wykorzystywanej do zraszania dachu w gorące dni
- Zastosowanie grubszej izolacji fundamentów, ścian i dachu, co wspomaga lepsze wykorzystywanie ciepła generowanego w budynku i prowadzi do zmniejszenia jego strat.
- Zastosowanie czujników ruchu i zmierzchowych w pomieszczeniach socjalnych w celu zoptymalizowania racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej
- Zastosowanie falowników, czyli przetwornic częstotliwości prądu, w urządzeniach wentylacji i klimatyzacji w celu dostosowania charakteru pracy urządzeń do potrzeb wynikających z chwilowego zapotrzebowania.
- Zastosowanie oświetlenia energooszczędnego na sali sprzedaży (świetlówki typu TL5 – z mniejszą zawartością rtęci niż obecnie stosowane TL8)
- Zastosowanie czasowych baterii wodnych w pomieszczeniach socjalnych i sanitarnych
- Zastosowanie energooszczędnych kurtyn w mroźniach i chłodniach w celu zminimalizowania strat chłodu
- Zastosowanie energooszczędnych kurtyn w mroźniach i chłodniach w celu zminimalizowania strat chłodu
reklama
Komentarze (0)