reklama
reklama

Rusza program ''Wybierz życie – pierwszy krok''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rusza program ''Wybierz życie – pierwszy krok'' - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolinaplik
reklama

- Powodzenie programu pilotażowego pokazało nam, że takie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak żeby dotrzeć do uczniów z przekazem, potrzebne są nowoczesne nośniki informacji i nowoczesne materiały edukacyjne. Dlatego powołaliśmy zespół w skład którego weszli jeszcze przedstawiciele Fundacji Edukacji Społecznej, jako doświadczeni edukatorzy oraz Fabryka Komunikacji Społecznej, jako sprawdzeni twórcy materiałów do szkolnych programów edukacyjnych – mówi Agata Wolska, Kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie.  
Dzięki współpracy wielu instytucji powstał pakiet edukacyjny, zawierający prezentację multimedialną, podręcznik metodyczny oraz ulotki dla rodziców i uczniów. Prezentacja multimedialna, to krótki, animowany film, pokazujący najważniejsze aspekty związane z profilaktyką raka szyjki macicy. Zwraca uwagę na odpowiedzialne zachowania, potrzebę rozmów z bliskimi osobami na tematy związane ze zdrowiem, oraz konieczność regularnych badań profilaktycznych. Ulotki dla rodziców mają być nie tylko informacją na temat samego programu edukacyjnego, realizowanego w szkole, ale przede wszystkim inspiracją do rozmów np. córek z matkami na temat profilaktyki i dbałości o zdrowie. 
- Ważne było znalezienie równowagi pomiędzy prostym, docierającym do młodzieży językiem i wiedzą medyczną, którą trzeba przy tej okazji przekazać. Jakość merytoryczną gwarantuje Rada Programowa, w skład której wchodzą m. in. autorytety medyczne. Zaś język prezentacji i materiałów jest efektem naszych doświadczeń wynikających z realizacji licznych programów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej – mówi Magdalena Ankiersztejn – Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej. 
- Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotorem złośliwym  u kobiet do 45 roku życia. Od 25 lat w Polsce nic się pod tym względem nie zmienia: co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tysięcy kobiet. Około  połowa z nich umiera. Odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%. – mówi doc. dr hab. med. Tomasz Niemiec, członek Rady Programowej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - W działaniach profilaktycznych dotyczących raka szyjki macicy najważniejsze są te w zakresie profilaktyki pierwotnej, wczesnego wykrywania i leczenia zmian przednowotworowych i raka, a także związane z poprawą skuteczności powszechnych programów badań cytologicznych oraz podnoszeniem świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem HPV.
- Program edukacyjny, który wpaja młodzieży zachowania prozdrowotne ma szanse zmienić w przyszłości zastraszające statystyki. Nie byłoby wielu rodzinnych tragedii, gdyby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i nie zapominały o badaniach cytologicznych. Dzięki programowi mamy szansę nauczyć młodych ludzi odpowiedzialności za swoje zdrowie, a także sprowokować do zainteresowania się tematem ich rodziców– uważa dr Piotr Bobkiewicz. – Nie przypadkowo tytuł programu edukacyjnego nawiązuje do hasła Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy "Wybierz życie". Córki mogą przekonać matki do robienia cytologii. Same zaś od pierwszego kroku w dorosłość powinny pamiętać także o swoim zdrowiu. 
Program edukacyjny "Wybierz życie – pierwszy krok" zakłada cały szereg szkoleń dla nauczycieli i edukatorów z województwa mazowieckiego oraz organizacje lekcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych. Jeśli ocena realizacji programu wypadnie pomyślnie, organizatorzy będą kontynuować akcję w latach następnych z możliwością rozszerzenia jej na całą Polskę.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.pierwszykrok.edu.pl
Wydanie materiałów sfinansowała firma MSD Polska, w ramach środków przeznaczonych na wspieranie edukacji zdrowotnej.         

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama