Niespełna godzinę temu zakończyła się wizyta wielkiego mistrza - najbardziej znanego polskiego kolarza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Spotkanie polskiego olimpijczyka ze społecznością uczniowską, po raz pierwszy odbyło się w oddanej we wrześniu do użytku, przestrzennej auli konferencyjnej i miało bardzo interesujący przebieg.
Już na samym początku, zaraz po powitaniu utytułowanego sportowca odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i pucharu zwycięzcom szkolnego turnieju wiedzy olimpijskiej. Laureatom gratulował i wręczał dyplomy sam mistrz, a uścisk jego ręki na pewno, na długo pozostanie dla nich niezapomnianym przeżyciem.
O zasługach Szurkowskiego dla polskiego kolarstwa świadczyć może chociażby, przygotowana przez członków Szkolnego Klubu Olimpijczyka, trwająca prawie kwadrans prezentacja jego osiągnięć i sukcesów. Drużynowy Wicemistrz Olimpijski z 1972 i 1976 r. opowiedział jak doszło do tego, że w ogóle zaczął uprawiać kolarstwo. Szurkowski zdradził również sporo sekretów związanych z samą dyscypliną, sposobach rozgrywania wyścigów i metodach treningowych. Opowiedział również kilka ciekawych historii z przebiegu własnej kariery kolarskiej, a potem bardzo cierpliwie odpowiadał na zadawane przez uczniów liczne pytania. Młodzież dowiedzieć się mogła np.: na jakiego rodzaju kontuzje narażeni są kolarze, jak przygotowują się do największych wyścigów, jak wygląda dieta zawodnika, jak walczy się z dopingiem w kolarstwie…, i wielu innych, bardzo ciekawych rzeczy związanych z kolarstwem.
Marian Sypniewski, Andrzej Supron, Ryszard Szurkowski – coraz większego rozmachu nabiera w ZSP nr 1 projekt związany z popularyzacją polskich olimpijczyków wśród młodzieży. – Główną ideą tego przedsięwzięcia jest krzewienie sportu i kultury fizycznej, upowszechnianie wartości i zasad olimpizmu oraz kultury olimpijskiej, jak również wskazywanie młodzieży pozytywnych autorytetów, których tak często brakuje w obecnych czasach – powiedział w rozmowie z reporterem Grajdol.pl Marek Łoniewski – pomysłodawca i opiekun Klbu Olimpijczyka działającego w szkole. Na pytanie: który z wielkich polskich sportowców jako kolejny zawita w murach ekonomika? – Łoniewski tajemniczo odpowiada: - Plany mamy ambitne, na pewno w niedalekiej przyszłości będą następni.
Najważniejsze osiągnięcia w karierze sportowej Ryszarda Szurkowskiego (na podstawie Polskiego Portalu Olimpijskiego PKOl):
- indywidualny mistrz świata na szosie - 1973 (pierwszy Polak) i dwukrotnie drużynowy (1973, 1975),
- czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975),
- dwukrotny srebrny medalista olimpijski w drużynie szosowej z Monachium (1972) i Montrealu (1976),
- trener kadry narodowej (1984-1988).
Komentarze (0)