reklama
reklama

Walka na śmierć i życie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Walka na śmierć i życie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolinaplik
reklama

Badania naukowe pokazują, że w krajach wysoko rozwiniętych stwierdza się więcej zachorowań na nowotwór piersi. Może to świadczyć z jednej strony o złym wpływie cywilizacji na zdrowie człowieka. Z drugiej strony mniejsza wykrywalność nie musi oznaczać mniejszej liczby zachorowań. Lekarze wymieniają kilka czynników, które mogą przyczynić się do powstania komórek nowotworowych. Są to między innymi otyłość i dieta bogata w tłuszcze, długoletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania lub późna ciąża, a przede wszystkim genetyczne predyspozycje. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety, których mama, babcia lub siostra chorowały na raka. Wczesne wykrycie nowotworu daje lepsze wyniki leczenia i zwiększa szanse na przeżycie, dlatego tak ważne są regularne badania. I wcale nie sprowadza się to do wizyt u ginekologa co kilka miesięcy. Podstawową diagnostyką jest comiesięczna samokontrola piersi, którą każda kobieta może wykonać w domu. Kobiety w wieku od 20 do 40 lat powinny poddać się badaniom lekarskim przynajmniej raz na 3 lata. Po 40 roku życia zwiększa się ryzyko zachorowań, dlatego te kobiety powinny raz w roku wykonać mammografię i być badane przez lekarza.
 
W Garwolinie badanie mammograficzne można wykonać w Przychodni SPZOZ przy ulicy Staszica. Pracownia nie przeżywa oblężenia – badania są robione na bieżąco. Cena badania to 70 złotych. Nieodpłatnie przyjmowane są pacjentki ze skierowaniem od lekarza, a także kobiety objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program zapewnia wszystkim kobietom w wieku od 50 do 69 lat bezpłatną mammografię wykonywaną raz na dwa lata. Występowanie komórek nowotworowych stwierdza się u około 5% przebadanych kobiet. Od kilku miesięcy w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie działa także Poradnia Chorób Sutka.
 
Od 10 lat Avon Cosmetics prowadzi „Wielka Kampanię Życia”. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki i uświadomienie kobietom, że wczesne wykrycie raka jest szansą na pokonanie choroby. „Różowa wstążeczka” znana jest już dzisiaj w całej Polsce. Z pieniędzy zebranych ze sprzedaży produktów z „różową wstążeczką” Avon finansuje spotkania edukacyjne, w tym także specjalny program dla szkół ponadgimanzjalnych, szkolenia dla pielęgniarek i lekarzy oraz badania USG.
 
Kampanie społeczne w ostatnich latach stały się niezwykle popularne, zresztą nie bez przyczyny. To najlepsza droga, która pozwala dotrzeć do największej liczny osób. Drugą ważną inicjatywą jest kampania „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” organizowana przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV. Każdy z nas na pewno nie raz słyszał tę smutną i jednocześnie przerażającą informację: „Codziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy”. Przy okazji miesiąca poświęconego walce z rakiem piersi warto także wspomnieć o tej groźnej chorobie. Nowotwór szyjki macicy wywołany jest przez zakażenie określonymi typami wirusa HPV. Ewa Jaworska z Przychodni SPZOZ powiedziała, że bardzo dużo jest nieprawidłowych wyników badania cytologicznego i o wiele więcej zachorowań niż w latach ubiegłych. Podstawę w profilaktyce nowotworu szyjki macicy stanowią właśnie badania cytologiczne. Kobiety powinny wykonywać je nie rzadziej niż raz na 3 lata, czasem jednak lekarze wskazują na potrzebę wykonania cytologii co roku. „Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost ogólnej wiedzy na temat choroby, a także to, że kobiety chętnie się badają” – dodała Ewa Jaworska. Najlepszą metodą przeciwdziałania temu nowotworowi, choć niestety także najdroższą, jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Jedna dawka kosztuje ponad 400 złotych. Kobieta musi przyjąć trzy dawki szczepionki. W Garwolinie zaszczepić można się między innymi w Przychodni SPZOZ oraz w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdrowie”. W „Zdrowiu” szczepionkę sprowadza się na zamówienie. Czas oczekiwania to około dwa dni. Cena szczepionki stanowi dla wielu dość poważną przeszkodę, ale warto się dobrze nad tym zastanowić. Bądź co bądź jest to inwestycja we własne zdrowie, często nawet życie. W społeczeństwie panuje przekonanie, że szczepionka jest skuteczna tylko w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Nic bardziej mylnego. Oczywiście u dziewczyn, które nie rozpoczęły współżycia szczepionka jest najskuteczniejsza, dlatego coraz częściej słyszymy o masowych szczepieniach w szkołach finansowanych przez różne organizacje i samorządy. Kobiety, które rozpoczęły współżycie mogą się zaszczepić, ale konieczne jest do tego wcześniejsze wykonanie cytologii i wykluczenie zmian chorobowych.
 
O jakimkolwiek nowotworze byśmy nie mówili zawsze najważniejsze jest wykrycie go we wczesnym stadium rozwoju. Obserwowanie własnego organizmu i niezaniedbywanie kontroli lekarskich i badań daje szansę, by tę walkę z trudnym przeciwnikiem wygrać – walkę o życie.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama