Ten szlachcic pochodził z ziemi poznańskiej. Przyszedł na świat w 1745 r. w Starym Białczu. Był synem Izydora Wyssogoty Zakrzewskiego i Izabelli de domo Radomickiej. Jego ojciec pełnił urząd kasztelana santockiego. Matka była potomkinią wojewody poznańskiego, Władysława Radomickiego.
W 1776 r. Zakrzewski przystąpił do konfederacji Andrzeja Mokronowskiego. Był posłem na sejm zwyczajny I Rzeczpospolitej 1776 r. z ziemi wschowskiej. Posłował na sejm w 1786 r., pełniąc urząd sędziego sejmowego z województwa kaliskiego. W 1788 r. uczestniczył w obradach Sejmu Czteroletniego z województwa poznańskiego. W 1791 r. znalazł się w gronie współzałożycieli Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej - był współtwórcą Konstytucji 3 Maja.
Ignacy Wyssogota Zakrzewski herbu Wyssogota był pierwszym prezydentem Warszawy. Nominację na urząd uzyskał 16 kwietnia 1792 r. w pierwszych wyborach władz miejskich po Konstytucji 3 Maja. Już 18 maja tego samego roku w wyniku spisku konfederacji targowickiej został z urzędu usunięty.
Należał do współorganizatorów Powstania Kościuszkowskiego. Był w gronie sprzysiężenia planującego wybuch narodowego zrywu. W kwietniu 1794 r., po usunięciu wojsk carskich z Warszawy, na mocy postanowień insurekcji warszawskiej, zwanej powstaniem warszawskim 1794 r., ponownie objął funkcję prezydenta naszej stolicy.
Od 17 kwietnia 1794 r. kierował pracami Rady Zastępczej Tymczasowej, organem wykonawczym insurekcji warszawskiej.
Uwolnił mieszczan od dokuczliwych powinności na rzecz miejscowego dworu
Z chwilą upadku Powstania Kościuszkowskiego, którego symbolem stały się bitwa pod Maciejowicami i pojmanie naczelnika pod Krępą koło Sobolewa, Zakrzewski trafił do petersburskiego więzienia, w którym przebywał do 1796 r.
Pozostałą część życia złączył ze swoim majątkiem w Żelechowie. Był właścicielem żelechowskich włości w latach 1792-1802. Z jego inicjatywy doszło do przebudowy i regulacji miasta. Wytyczono wówczas rynek i nowe ulice. Zakrzewski dokończył budowę żelechowskiego pałacu. Podczas jego rządów założono w mieście nowy cmentarz. Właściciel uwolnił żelechowskich mieszczan od dokuczliwych powinności na rzecz miejscowego dworu. Sprawił, że lokalni rzemieślnicy mogli rozwijać swoją działalność.
Ignacy Wyssogota Zakrzewski w Żelechowie spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł 15 lutego 1802 r. Został pochowany na żelechowskim cmentarzu.
Ten polski patriota po upadku Powstania Kościuszkowskiego zaciągnął dług, poręczając własnym majątkiem zamówiony ekwipunek wojskowy dla powstańców. Dobra żelechowskie stały się przez to obciążone ogromnym długiem. Syn Ignacego, Tadeusz Zakrzewski, został w bezpardonowy sposób usunięty z majątku ojca przez warszawskiego fabrykanta Michała Dangla, który był wykonawcą znacznej części wojskowego zamówienia. Zapłata obciążyła hipotekę dóbr żelechowskich. W 1826 r. doszło do ich licytacji, dzięki czemu pałac Zakrzewskiego przejęli córka Dangla, Karolina oraz jej mąż, Jan Ordęga.
Warto dodać, iż wnukiem Ignacego był Gustaw Zakrzewski. Ten działacz niepodległościowy w 1862 r. objął funkcję naczelnika Okręgu Garwolińsko-Żelechowskiego, a następnie naczelnika na powiat łukowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.