Janina Sionek ma wiele zasług w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski. Jej działalność to pielęgnowanie pamięci o kombatantach, przekazywanie wiedzy i etosu Armii Krajowej młodzieży na spotkaniach w szkołach. Była żołnierzem Armii Krajowej, pseudonim: ,,Agata’’, okręg działania: placówka Parysów, Obwód „Gołąb” Garwolin, Okręg Warszawa Wschód Przydział: 1 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej ,,Zagrobla’’. Ostatni stopień w Armii Krajowej: Strzelec.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, 25 sierpnia 2023 r. wyróżnił Janinę Sionek medalem „Pro Patria”.
Janina Sionek była jedną z inicjatorek nadania im. Armii Krajowej Publicznej Szkole Podstawowej w Parysowie oraz fundatorką Sztandaru dla Zespół Placówek Oświatowych w Parysowie. Była też jedną z wnioskodawców odznaczenia sztandaru Szkoły Podstawowej w Parysowie medalem „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
Pani Janina brałą czynnie udział i współorganizowała wiele uroczystości patriotyczno-religijnych: Konstytucji 3 Maja, 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, rocznice Armii Krajowej, Obchody Polskiego Państwa Podziemnego i Dzień Żołnierzy Wyklętych na terenie gminy Parysów i Powiatu Garwolińskiego. Nieocenione są takze jej zasługi przy budowie pomników i tablic na terenie gminy Parysów: obelisku Armii Krajowej na Rynku w Parysowie, pomnika – kamienia przy drodze Parysów – Łukówiec – Poschła w ramach operacji „Burza” Koncentracja żołnierzy Armii Krajowej 26 lipca 1944 roku Placówki Parysów, tablicy poświęconej żołnierzom z Gminy Parysów, którzy nie powrócili z wojny w 1939 roku i złożyli życie na ołtarzu ojczyzny (zginął brat Janiny Sionek – Stanisław Zając), tablicy poświęconej pamięci Sybiraków Rejonu AK Parysów – Pilawa więzionych na „Nieludzkiej Ziemi” w latach 1944-1947 w Łagrach – Borowicze, Świerdłowsk i Riazań -Diagilewo odsłonięcie w Kościele w Parysowie.
Podczas uroczystych urodzin były cudowne życzenia, przytulanie wnucząt i prawnucząt, pyszny tort, szampan, kwiaty, prezenty i wspólne śpiewanie 200 lat!
ŻYCIORYS
Janina Sionek z domu Zając urodzona 4 marca 1924 roku w Parysowie córka Eleonory i Feliksa Zając.
Ukończyła Szkołę Podstawową w Parysowie, a następnie kurs szycia na maszynie. Mieszkała z rodzicami, którzy utrzymywali się z rolnictwa (posiadali gospodarstwo 2 h). Rodzina wielodzietna: 5 sióstr i 1 brat. 25 lutego 1943 roku wyszła za mąż za Jana Sionka zamieszkałego w Parysowie żołnierza Armii Krajowej, który był łącznikiem o pseudonimie „Chętny”. Ukończył I Oficerską Szkołę Piechoty w Krakowie i uzyskał stopień chorążego 15 lipca 1945 roku w korpusie oficerów piechoty. Następnie 12 października 1973 roku otrzymał stopień porucznika.
Wspólnie wychowywali czworo dzieci i prowadzili gospodarstwo 4 h. Od 6 września 1965 roku do 4 marca 1982 roku pracowała w Spółdzielni Pracy im. Stanisława Okrzei w Otwocku Zakład Produkcyjny w Parysowie jako szwaczka obuwia miękkiego.
Najważniejsza dla niej była zawsze rodzina i wykształcenie dzieci. Dbała o dom i wychowanie dzieci, zawsze wspólna modlitwa i przekazywanie wartości katolickich. Bardzo lubiła gotować dla całej rodziny, jej ulubione potrawy mączne to: pierogi z mięsem, kluski leniwe, pyzy z mięsem, makaron, naleśniki oraz placki ziemniaczane. Bardzo lubiła piec ciasto drożdżowe, pączki, faworki i szarlotkę.
Ulubioną telewizją Pani Janiny jest TRWAM, TVP INFO, programy religijne i wiadomości oraz Radio Maryja. Obowiązkowo codzienna Msza Święta, Różaniec, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski. Interesuje się polityką, czyta prasę katolicką Rycerz Niepokalanej, którą na stałe prenumeruje. Wspiera finansowo media katolickie. Bardzo lubi zupy a zwłaszcza rosół z makaronem, potrawy mleczne, kawę z ekspresu z pianką i ciasto drożdżowe. Jest osobą pogodną, zawsze czystą i zadbaną, bardzo lubi kosmetyki i perfumy, uwielbia korale i kubeczki, zawsze ma ich dużo wokół siebie. Otrzymywane prezenty sprawiają jej dużą radość. Bardzo lubi spotkania rodzinne, wcześniej chętnie wychodziła z domu i uwielbiała robić zakupy na Rynku parysowskim.
Pani Janina wychowała 4 dzieci: Halinę (ur. 1944r.), Irminę ( ur. 1950 r.), Elżbietę (ur. 1952 r.) i Kazimierza (ur. 1956 r.) oraz doczekała się
6 wnucząt: Jacek, Robert, Monika, Łukasz, Korneliusz i Laurencjusz i 12 prawnucząt: Natalia, Maja, Nikodem, Oskar, Lena, Amelka, Julia, Ryszard, Anastazja, Stanisław, Mikołaj i Lea. Wnuczek z żoną i 3 prawnucząt mieszka w Stanach Zjednoczonych w Kaliforni i jest pracownikiem naukowym w Uniwersytecie Stanforda.
Pani Janina otrzymała życzenia od Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie hm. kpt. Janusza Komorowskiego. Życzenia osobiście złożył w imieniu własnym i członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin Prezes Antoni Frąckiewicz w obecności syna Kazimierza Wiceprzewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej ŚZŻAK Warszawa-Wschód i Elżbiety Woźniak-Sionek Wiceprezesa Obwodu „Gołąb” Garwolin.
Artykuł powstał dzięki pomocy Pani Elżbiety Woźniak-Sionek.
Szanownej Jubilatce składamy serdeczne życzenia zdrowia i pogody ducha!
Komentarze (0)