W latach 1942 – 44 na ziemi sobolewskiej przebywał zagrożony aresztowaniem literat Stanisław Łukasiewicz. Pracował w urzędzie gminy jako rejestrator bydła i trzody chlewnej przeznaczonej na kontygent. Chłopską furmanką, rowerem i pieszo przemierzał okoliczne wioski, wizytował chałupy i dwory. Pił wódkę z urzędnikami, chłopami, dziedzicami, granatowymi policjantami i żandarmami. Równocześnie nawiązał kontakty z placówką Armii Krajowej i z bechowcami. Prowadził nasłuch radiowy, odbierał zrzuty i wyjeżdżał z granatami na akcje dywersyjno-sabotażowe.
Swoje wnikliwe obserwacje zamieścił w „Okupacji", powieści opartej na motywach autobiograficznych. Książka wywołała skrajne emocje, a kolejne cztery wydania rozchodziły się jak świeże bułeczki. Czołowi krytycy odnotowali, że „jest książką niezwykłą i bardzo literaturze polskiej potrzebną", „otwiera ciekawe perspektywy faktograficzne, filozoficzne i moralne", „jest dziełem wybitnym o którym wiedzą tylko osoby wtajemniczone", chwalili za autentyzm. Inni wytykali, że w obszernym tomie roi się od „kiepskich wątków romansowych", „obleśnych mężczyzn" i „zwycięskich erotomanów". Wieść gminna niesie, że podczas spotkania autorskiego pisarza z czytelnikami w Sobolewie nieomal doszło do rękoczynów ze strony rozsierdzonych mieszkańców.
Dla pasjonatów lokalnych dziejów „Okupacja" jest cennym źródłem historycznym. Podczas spotkania zostanie przypomniana postać literata i jego twórczość (nieznaną młodemu pokoleniu). Wybrane fragmenty powieści przeczytają Pogodni. Będzie można obejrzeć także stare, okupacyjne fotografie związanie z ziemią sobolewską i odbyć wirtualną wycieczkę po wojennych cmentarzach w powiecie garwolińskim. Nie zabraknie dobrej muzyki, a tę zapewniąSylw ek Malinowski (akordeon), Kazik Paciorek (gitara) i Bogdan Bieńko (harmonijka ustna).
Organizatorzy: Aneta Niedźwiedzka, Kamil Ostrowski, Mirek Matosek i Kazik Paciorek
Komentarze (0)