W piątek 12 kwietnia z kaplicy parafii pw. Św. Jana Pawła II w Sulbinach wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku wiernych - podobnie jak przed rokiem - chcących zmierzyć się z własnymi słabościami i poświęcić noc na refleksję było bardzo wielu. Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta o godzinie 21.00.
- Pamiętajmy o tym, że wiara jest przestrzenią między tym miejscem, w którym jesteśmy, a bożą obietnicą. Dzisiaj ta obietnica brzmi: Pana wzywałem i on mnie wysłuchał - mówił podczas nabożeństwa ks. Andrzej Lemieszek. - Bóg zachęca nas w swoim słowie, żebyśmy Go wzywali i czynni to zawsze, bo chce z nami mieć relację, chce z nami rozmawiać, ale dzisiaj w sposób szczególny chce przyjąć ten wasz trud, chce przyjąć to wasze poświęcenie, chce przyjąć tę waszą modlitwę…. I tak sobie pomyślałem, żebyście już zaczęli dziękować od XX, XII stacji za to, że to się wypełni w waszym życiu, bo to jest wyraz wiary, bo dziękowanie, że coś się wypełni w waszym życiu to jest też wyraz zaufania Panu Bogu i niech dzisiaj ta wędrówka, wasze rozważania będą poszukiwaniem relacji z Jezusem (…) Bądźmy autentycznie przed Bogiem, dajmy Mu to co nas boli, oddajmy to wszystko co jest naszym cierpieniem, grzechem, z czym czujemy się źle. Myślę, że na takiej drodze krzyżowej człowiek ma szansę być autentycznie prawdziwie przed Bogiem. Intencja, wiara w wypełnienie bożych obietnic, poszukiwanie autentycznej relacji z Jezusem i stanięcie przed nim takimi jakimi jesteśmy w pełni otwartości naszego serca, to wtedy będzie mógł to serce wypełnić.
Pątnicy, którzy wyruszyli na EDK z Sulbin do wyboru mają dwie trasy: Św. Jose (Sulbiny – Ruda Talubska – Izdebno Kolonia – Łaskarzew – Wola Łaskarzewska – Dąbrowa – Stary Żabieniec – Nowy Żabieniec – Wilkowyja (Marianów) – Górki – Czyszkówek – Natalia – Garwolin – Sulbiny - 42km) i Św. Stanisława Kostki- czerwona (Sulbiny - Sławiny - Górzno - Piaski - Łąki - Zgórze - Przykory - Goździk - Łętów - Unin -Mierżączka - Sulbiny – 46km).
@@@
Tegoroczne rozważania to świadectwa członków Wspólnoty Indywidualności Otwartych, którzy abstrakcyjne prawdy zmienili na własne doświadczenia duchowe. Rozważania więc nie są napisane, raczej dobrze przeżyte. Dlaczego? Bo oparte są na owocach ich życia. To dzięki nim możemy bardziej zrozumieć, że EDK znaczy radykalną zmianę.
EDK, czyli którędy droga
Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszyła w drogę 12 kwietnia. Rozpoczęli mszą świętą, a potem wyszli na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć setki – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.
Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.