Wiadomości z Garwolina

Ćwiczenia strażaków, ratowników i policjantów na DK17

Dodano:
garwolin - Ćwiczenia strażaków, ratowników i policjantów na DK17

16 maja 2019 r. o godz. 14 w miejscowości Lipówki odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "TRIAGE 2019” mające na celu doskonalenie zasad współdziałania i koordynacji działań ratowniczych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie, specjalistycznych grup ratownictwa technicznego i medycznego, jednostek OSP oraz innych służb podczas zdarzeń masowych w komunikacji drogowej, prowadzonych na budowanej drodze krajowej S17.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek z udziałem samochodu ciężarowego, samochodu dostawczego przewożącego pracowników budowy i trzech samochodów osobowych, w wyniku którego poszkodowanych zostało 21 osób. Jako pierwsze na miejsce przybyły zastępy z JRG Garwolin. Kierujący Działaniem Ratowniczym podejmął decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamkniecie drogi krajowej S17, a w związku z duża liczbą osób poszkodowanych zdarzenie uznał za masowe. Dysponowane były kolejne siły i środki: SLKw z przyczepą kwatermistrzowska, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Grupa ratownictwa medycznego "Warszawa Medyk" oraz Policja. Z uwagi na niewystarczające siły i środki na miejscu zdarzenia, spośród ratowników PSP wyznaczony został koordynator działań medycznych, który dokonał segregacji pierwotnej osób poszkodowanych, która miała na celu wyznaczenie priorytetów leczniczo transportowych, czyli zapewnienie ewakuacji i leczenia poszkodowanych w takiej kolejności, aby uratować jak największą ich liczbę. W trakcie prowadzonego rozpoznania KDR stwierdził, że jedna osoba znajduje się pod samochodem osobowym, który wbił się pod samochód ciężarowy, ponadto dwie osoby nieprzytomne pozostają uwięzione w osobówce. W związku z powyższym została zadysponowana grupa ratownictwa technicznego SGRT z JRG 10 Warszawa.

REKLAMA:


Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM koordynację działań medycznych przejął lekarz systemu, który przekazał informację o braku dodatkowych karetek pogotowia. Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp i ewakuowali kolejne osoby poszkodowane z samochodu dostawczego i pojazdów osobowych oraz udzielili im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po stwierdzeniu przez lekarza zgonu trzech osób, na polecenie prokuratury przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT następiło wykonanie dostępu i wydobycie zwłok znajdujących się pod samochodem ciężarowym. Ponadto ratownicy wyposażeni w lekkie ubrania chemiczne zabezpieczyli wyciek oleju napędowego ze zbiornika przewożonego na samochodzie ciężarowym.

Po uwolnieniu wszystkich osób i dokonaniu wtórnej segregacji nastąpił transport osób poszkodowanych do szpitala, a miejsce objęte działaniem ratowniczym zostało przekazane policji, celem przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 113

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

vice (, #IP 6061d39e34) Odpowiedz

Mógłby ktoś Pani vice wytłumaczyć w końcu, że jej miejsce jest w drugim szeregu. Wszedzie w kostiumach sie pcha do zdjęć. Żałosne

niestety nadal są braki w wyszkoleniu (, #IP 767eba5f55) Odpowiedz

zdjęcie nr. 38 pokazuje niestety że nadal muszą się uczyć. Jak można osoby lekko ranne zebrać w miejscu gdzie leżą zwłoki jednego z uczestników wypadku.

Mundur (, #IP 9e0f606651) Odpowiedz

A ten pan w mundurze policyjnym to niby komendant garwolinskiej policji? Litosci

Obserwator (, #IP f254c6f573) Odpowiedz

Tak. Ten Pan to Policjant i ma prawo nosić mundur. Czy takie prawo ma pani ze zdjęcia 88 ?

Strażak (, #IP 1ccb9f279a) Odpowiedz

Ta pani ma prawo do wszystkiego! masz jakieś wątpliwości? wszędzie być, i wszędzie swoje trzy grosze wsadzić.

Zdjęcie 88 (, #IP 8f8d55c870) Odpowiedz

Ta osoba powinna jeszcze na Święto Wojska Polskiego włożyć mundur żołnierza, a na święto policji mundur policjanta. Ciężko się patrzy na naszych włodarzy w mundurach, a dodatkowo na piersiach odznaczeń jakby w Rosyjskim wojsku byli.

Czapka z głowy (, #IP dc170d4423) Odpowiedz

Super inicjatywa, napewno strażacy dużo się nauczyli, wiadomo że zajęcia praktyczne są nieocenione. Super by było żeby w takich ćwiczeniach mogła brać każda jednostka OSP.