KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Kolejne ognisko ASF w powiecie. Tym razem w gminie Łaskarzew

Dodano:
garwolin - Kolejne ognisko ASF w powiecie. Tym razem w gminie Łaskarzew

4 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnym ognisku w powiecie garwolińskim. 2 lipca w miejscowości Leonów, w gminie Maciejowice zostało ubitych 17 świń. Badania wskazały, że jedno ze zwierząt jest zarażone ASF. W akcji utylizacji, koordynowanej przez powiatowego lekarza weterynarii pomagali strażacy z jednostek OSP z gminy Maciejowice. O zdarzeniu poinformowaliśmy 3 lipca. Już wtedy było wiadomo, że zagrożenie występuje w kolejnym gospodarstwie w gminie Łaskarzew. Te obawy

 niestety potwierdziły się. Ubitych zostało 77 świń.2 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 11 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.
„11 ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 1 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby” -
czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. O likwidacji świń w Leonowie pisaliśmy już TUTAJ.

4 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnego, 12 już ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Zarażone zwierzęta wykryto w gminie Łaskarzew.
„Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 3 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń, położonym w gminie Łaskarzew, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby
”- taka informacja pojawiła się 4 lipca na stronie GIW.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

rolników szkoda bo to ich praca jednakże... (, #IP 7615edf9e1) Odpowiedz

Wielokrotnie obserwuje stan maszyn i pojazdów, są one po prostu brudne. Czas prac polowych to najlepszy okres na tego typu obserwacje, rolnicy wywożą obornik w okolicach lasów nie myjąc sprzętu. Kursują wielokrotnie i nie biorą w ogóle pod uwagę, że mogą w ten sposób przyczyniać się do roznoszenia chorób, w tym też wirusa ASF... Musicie zmienić sposób pracy i często też sposób myślenia. Państwo Wam nie pomogło i nie pomoże, sami musicie walczyć o swoje!

Łaskarzew (, #IP a2fab99832) Odpowiedz

tam wszyscy maja ASF uhahhah badajcie chorych serbów

(, #IP be190f0a32) Odpowiedz

A dlaczego nie ma informacji, że w miejscowości Sośninka też wykryto iby ognisko ASF i wybito większość zdrowych świń czyli prawie 79 ??? Wcześniej Ptasia Grypa, choroba wściekłych krów, nagonga na Polskiego rolnika trwa w najlepsze a nasze mięso idzie na export i sprzedawane jest przez Niemców jako niemieckie na Filipiny. A skąd się w Polsce wzięło ASF ?... Niby choroba roznoszona przez dziki ? tylko dlaczego kilka dzików blisko granicy z Ukrainą zdechło w szczerym polu ? Czy tak dogorywa dzik ? Śmiech na sali !, i te dziki , które zostały znalezione na drzewach też miały ASF, pan pilot słabo wymierzył celowy zrzut celowo zarażonych dzików ASF, dalej głosujcie na PO/PiS

EMKA (, #IP 6152231c65) Odpowiedz

BANDYCI Z DYPLOMAMI, ale beeeez mooooozgu!!!!!!!!!!!!!

Wymordowanie dzików w powiecie nie pomogło ? (, #IP 190f1a1d19) Odpowiedz

wyborca pis (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

oczywiście, że pomogło. Artykuł podyktowany lewackimi doniesieniami zielonych i lgbt. Nie ma dzików, nie ma asf. Tak mówił min. rolnictwa