KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Jakie okna dachowe wybrać na poddasze?

Dodano:
garwolin - Jakie okna dachowe wybrać na poddasze?

Mieszkanie znajdujące się bezpośrednio pod dachem to ciekawa przestrzeń umożliwiająca dowolną aranżację wnętrza. Nagrzewanie latem oraz wychłodzenie zimą to najistotniejsze z wyzwań, które należy brać pod uwagę przy planowaniu wymarzonej przestrzeni mieszkalnej na ostatniej kondygnacji domu. Jakie parametry powinny spełniać okna, by zagwarantować odpowiednio oświetlone wnętrze latem i przytulne, ciepłe pomieszczenie zimą? Poniższy przewodnik pomoże określić, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy

wyborze okien dachowych.
Z jakich materiałów okna wybrać?


Do produkcji okien dachowych najczęściej stosuje się klejone warstwowo drewno sosnowe, impregnowane próżniowo, pokryte bezbarwnym lakierem. Taka technika produkcji sprawia, że materiał jest odporny oraz wytrzymały. Okna drewniane świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak korytarz, sypialnia, gabinet salon czy pokój dziecięcy. W przypadku łazienki i toalet, ze względu na wysoką wilgotność powietrza, poleca się montowanie okien o innych parametrach. Na rynku znaleźć można również okna wykonane z rdzenia drewnianego pokrytego warstwą poliuretanu, chroniącą drewno przed negatywnym działaniem wilgoci. Zewnętrzna część okien jest pokryta blachą, która chroni konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi.

Kolejnym ważnym elementem jest oszklenie. Nowoczesne okna dachowe składają się z trzech warstw szkła. Przestrzeń między nimi wypełniona jest argonem, zapewniającym izolację termiczną. Zewnętrzną warstwę okna wykonuje się ze szkła hartowanego, które charakteryzuje się większą wytrzymałością niż szkło klasyczne. To najpowszechniejsze materiały używane przy produkcji okien połaciowych.

Okna wysokiej jakości

Producenci przeszkleń dachowych oferują także inne materiały i rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Użycie innego gazu wypełniającego czy zachowanie większej przestrzeni między warstwami szkła zwiększą izolacyjność cieplną okna. Wybrać można również grubszą szybę zewnętrzną, zwiększającą wytrzymałość okna lub tzw. bezpieczne szkło wewnętrzne, które się nie rozpada, a stworzone jest z dwóch warstw szkła sklejonego folią. Zastosowanie różnych powłok na szkle umożliwia natomiast zmianę odbicia promieni słonecznych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

Właściwości okien dachowych

Ze względu na swoje położenie, okna dachowe są bardziej narażone na uszkodzenia. Anomalie pogodowe takie jak gwałtowne gradobicia, ulewy czy wichury oraz towarzyszące im spadające gałęzie to tylko niektóre z czynników, przez które okna dachowe powinny cechować się szczególną szczelnością, trwałością i odpornością na uderzenia. Z tego powodu warto wybrać okna wysokiej jakości, które będą stanowić dobrą ochronę pomieszczeń na poddaszu w każdych warunkach atmosferycznych. Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze okna jest współczynnik przenikania ciepła. Odpowiednia izolacja termiczna zapobiega nagrzewaniu poddasza latem oraz ogranicza straty ciepła zimą. Według przepisów technicznych, współczynnik U

W powinien wynosić 1,3 W/m2k. Wiele producentów na rynku oferuje już okna ze współczynnikiem 1,1 czyli niższym niż parametry, które obowiązywać będą od 2021 roku.

REKLAMA:


Izolacja akustyczna i wentylacja

Nie można zapomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Na rynku dostępne są okna nie tylko wyciszające dźwięki z zewnątrz, ale również obniżające poziom hałasu powodowanego przez deszcz. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy na poddaszu mieszkają małe dzieci, których sen zakłócić mogą niepożądane dźwięki. Oprócz wysokiej dźwiękoszczelności, okna wyposażone są w powłokę ułatwiającą czyszczenie oraz zapewniającą dodatkową izolację termiczną.

Istotnym elementem okien są również nawiewniki. Dobra wentylacja zapewnia regularny dopływ świeżego powietrza, niezwykle ważny dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Producenci okien dachowych oferują nawiewniki otwierane ręcznie lub automatycznie, gwarantujące optymalny dopływ powietrza do środka. Okna firmy VELUX wyposażone są w system wentylacji w tle. Klapa wentylacyjna gwarantuje odpowiedni nawiew powietrza także przy zamkniętych oknach, zapobiegając jednocześnie wychłodzeniu pomieszczenia. Ciekawą opcją jest również wentylacja z rekuperatorem. To inteligentna wentylacja, która wykorzystuje ciepło wywiewanego powietrza do ogrzania powietrza wlotowego. Taki system zapewnia zachowanie komfortowego klimatu w domu, jednocześnie obniżając wydatki związane z ogrzewaniem.

Okna antywłamaniowe

Warto rozważyć również zakup okien antywłamaniowych. Wzmocniona, laminowana szyba zabezpieczy okno przed rozbiciem, natomiast dodatkowe zamki uniemożliwią jego rozmontowanie. Takie zabezpieczenia sprawdzą się przede wszystkim na dachach o dużym kącie nachylenia, znacznej powierzchni przeszklenia oraz położeniu okien blisko krawędzi dachu, co ułatwić może dostęp do środka nieproszonym gościom.

Jakie okna dachowe kupić?

Okna dachowe to element, którego jakość ma szczególny wpływ na komfort mieszkania. Z tego powodu, wybór producenta oraz modelu powinien być dobrze przemyślany. Wybierając okna firmy z wieloletnim doświadczeniem, otrzymujemy produkty sprawdzone przez wielu użytkowników, które z dużym prawdopodobieństwem dobrze spełnią swoją rolę również na naszym poddaszu.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

dobry montaż (, #IP 2c07ec2103) Odpowiedz

bez dobrego montażu nawet najdroższe okna nie zapewnią izolacji ciepła w domu... zanim zdecydujemy się na jakąś ekipę lepiej popytać znajomych