KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Duże pieniądze z WFOŚiGW dla jednostek OSP z powiatu garwolińskiego

Dodano:
garwolin - Duże pieniądze z WFOŚiGW dla jednostek OSP z powiatu garwolińskiego

Wczoraj w Urzędzie Gminy Górzno przedstawiciele gmin i jednostek OSP z powiatu garwolińskiego podpisali umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie działania jednostek OSP. Tylko na zakup trzech samochodów strażacy otrzymali łącznie 635 tys. zł. Dofinansowania popłynęły także na zakup sprzętu i odzieży ochronnej.


W spotkaniu uczestniczył minister środowiska Henryk Kowalczyk, prezes zarządu WFOŚiGW Anna Król, starosta garwoliński Mirosław Walicki, komendant KP PSP Krzysztof Tuszowski, burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak, burmistrz miasta i gminy Żelechów Łukasz Bogusz, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, druhowie prezesi naczelnicy z jednostek OSP z powiatu garwolińskiego.

- To przyjemna chwila dla samorządów, a szczególnie dla OSP, ponieważ kolejne pieniądze płyną do jednostek OSP. Ostatnie lata są szczególne dla OSP, gdzie te pieniądze w rzeczywistości wpływają dużym strumieniem. W ciągu kilku lat po kilka nowych samochodów udało się kupić na ternie naszego powiatu garwolińskiego, ale także inny sprzęt – mówił podczas spotkania wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

- Od 2 lat mamy porozumienie pomiędzy ministrem środowiska a ministrem spraw wewnętrznych i administracji i wspólnie kompletujemy finansowanie, oczekujemy udziału własnego gminy i później już zajmujemy się tym razem, składając te środki finansowe. 3 samochody udało się zakupić w powiecie garwolińskim, w ubiegłym roku też 3 samochody. Za chwilę w całym powiecie garwolińskim, w każdej gminie będzie nowy samochód – mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

REKLAMA:


- Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu, pomagamy przede wszystkim w bezpieczeństwie i ochronie życia. W dniu dzisiejszym podpiszemy 3 umowy na zakup samochodów. I są to OSP w Wildze, OSP w Garwolinie i OSP w Chrominie i to będzie kwota 635 tys. zł. Natomiast podpiszemy również 14 umów na zadania realizowane w ramach programu na zakup sprzętu ratowniczego i to będzie kwota ponad 330 tys. zł. Do WFOŚiGW wpłynęło ponad 200 wniosków na łączną kwotę 5,5 mln. Wszystkie jednostki otrzymały wsparcie dotacyjne, aż do 90% kosztów kwalifikowanych – mówiła prezes zarządu WOŚiGW.

Jednostki, które otrzymały wsparcie na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego to: Ochotnicza Straż Pożarna w Wildze (210 tys. zł), OSP Garwolin (320 tys. zł), OSP Chromin (105 tys. zł).
Ponadto OSP w Samorządkach na zakup motopompy otrzymała prawie 30 tys. zł, a OSP w Wólce Ostrożeńskiej prawie 29 tys. na zakup sprzętu strażackiego. Gmina Górzno na zakup ubrań specjalistycznych dla jednostek OSP Chęciny, OSP Łąki, OSP Goździk oraz OSP Kobyla Wola otrzymała 29 tys. 390zł.

OSP w Chotyni, OSP w Kownacicy i OSP w Sokole otrzymały na zakup ubrań specjalistycznych po 18 tys. 400zł. Na zapobieganie zagrożeniom środowiska i poważnym awariom oraz usuwanie ich skutków poprzez zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego OSP w Sulbinach otrzymała 20 tys. zł, OSP w Rudzie Talubskiej, 28 tys. 700 zł, OSP w Niecieplinie 30 tys. zł, OSP w Woli Władysławowskiej prawie 30 tys. zł, OSP w Miętnem 30 tys. zł. Gmina Żelechów na zakup wyposażenia dla jednostek OSP z terenu gminy Żelechów otrzymała prawie 27 tys. zł.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 53

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Wielcy wybrani (, #IP 825db8b63c) Odpowiedz

Bardzo ciekawe, że dofinansowanie dostały jednostki z gminy Garwolin, Żelechów, Górzno i Sobolew. A co z resztą? Nie dostali złamanego grosza...

aktywni (, #IP 0758a3f27c) Odpowiedz

Trzeba sobie odpowiedzieć, czy środki na zakupy były im potrzebne i czy składały inne jednostki. Program jest dostępny dla wszystkich .

Monika (, #IP 48c636484e) Odpowiedz

Brawo!