Wiadomości z Garwolina

Co dalej z pomnikiem Matki Polki przy Lisich Jamach?

Dodano:
garwolin - Co dalej z pomnikiem Matki Polki przy Lisich Jamach?

Czytelniczka Paulina zwróciła się do nas z pytaniem o dalsze losy pomnika „Matki Polki”, zlokalizowanego przy „Lisich Jamach” w Miętnem. Pomnik został rozebrany przy okazji budowy S17. Informacji na temat losów pomnika udzielił nam pracownik Urzędy Gminy Garwolin Grzegorz Góźdź, inspektor ds. rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

„Odkąd ruszyły prace związane z budową dróg na Lisich Jamach, został zdemontowany pomnik Matki. Miał on zostać wsunięty w głąb i ustawiony. Na obecną chwilę jest wciąż rozłożony stoi zarośnięty jak zapomniane ruiny. Jest to pomnik związany dość silnie z lokalną historią. Czy coś już wiadomo kiedy go postawią na swoje miejsce? czy czekają aż rozpadnie się lub mchem zarośnie?" - napisała do nas Czytelniczka Paulina.

W czasie II drugiej wojny światowej, w lesie koło Miętnego, Niemcy rozstrzelali około 2500 osób - Polaków, Żydów, Romów i jeńców radzieckich. Pomnik Matki Polki powstał przy „Lisich Jamach” po wyzwoleniu Polski. Miejsce kaźni zostało oznakowane i upamiętnione. W trakcie opracowywania projektu budowy S17 okazało się, że droga serwisowa będzie „kolidowała” z umiejscowionym pomnikiem. Podjęto decyzję o przesunięciu pomnika. Pomnik został rozebrany i czeka na przeniesienie i odbudowę.

- We wrześniu mają się zakończyć prace na tym odcinku S17. Firma Budimex zadeklarowała, że po zakończeniu prac, najprawdopodobniej w październiku, przeniesie pomnik, odbuduje go i utwardzi teren wokół pomnika. Taką informacje przekazał nam dyrektor kontraktu Paweł Janicki z firmy Budimex – mówi  Grzegorz Góźdź, inspektor ds. rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej w gminie Garwolin.zdjęcia: UG Garwolin

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP de6fce24c3) Odpowiedz

Panie Wójcie trzymamy za słowo - mamy nadzieję że dopilnuje pan żeby firma wywiązała się z danego słowa!

(, #IP f53ec3455b) Odpowiedz

Trzymamy za słowo. Przy okazji proszę aby portal podał datę uroczystości które odbywają się we wrześniu.