KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Oddali hołd pomordowanym podczas II wojny światowej

Dodano:
garwolin - Oddali hołd pomordowanym podczas II wojny światowej

13 września br. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem ks. Jerzy Janowski celebrował Mszę Świętą w intencji poległych w lesie „Kotwica”. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty na „Lisich Jamach” - miejscu kaźni około 2,5 tys. ludzi różnych narodowości pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.


13 września br. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem ks. Jerzy Janowski celebrował Mszę Świętą w intencji poległych w lesie „Kotwica”. Podczas homilii proboszcz parafii nawiązał do wiary jaką miały ofiary rozstrzelań oraz do siły i odwagi młodzieży, która stanęła w obronie krzyży w Miętnem w 1983r. Wskazał młodym ludziom, że właśnie takie osoby z naszych miejscowości są wzorami do naśladowania. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się do miejsca pamięci „Lisie Jamy”, by tam złożyć kwiaty oraz uczcić wszystkich tych, którzy w latach 1942-1944 zginęli i zostali pochowani w masowych grobach.

To miejsce pamięci jest szczególne. Nie ma w powiecie garwolińskim drugiego miejsca, w którym zginęłoby tak wielu ludzi. Ginęli Polacy, także ci pochodzenia romskiego i żydowskiego oraz jeńcy radzieccy, ludzie, którzy byli patriotami, byli niewinni, którzy zostali wyciągnięci często z domu i w odwecie przez Niemców zostali zamordowani tutaj lub w okolicach. Po wyzwoleniu masowe groby oznakowano i upamiętniono.

REKLAMA:


- Zapisów dotyczących tego miejsca jest niestety niedużo. Są to przede wszystkim zapisy ludzi, którzy relacjonowali to co widzieli i słyszeli - mówiła Iwona Kurowska, wicestarosta powiatu garwolińskiego.
- Miejsce to jak i pomnik, który został rozebrany z powodu budowy drogi ekspresowej są cały czas pod kontrolą i zostaną godnie uhonorowane po otwarciu nowej drogi- zaznaczył poseł Grzegorz Woźniak.

W wydarzeniu udział wzięli też: wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk i zastępca burmistrz miasta Garwolina Albert Baran.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 102

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Szok (, #IP 856f05606d) Odpowiedz

Ale fotomontaż z prezesem PiS az w oczy kole.