KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Cyfryzacja GOK-ów - pierwsza umowa podpisana w Maciejowicach

Dodano:
garwolin - Cyfryzacja GOK-ów - pierwsza umowa podpisana w Maciejowicach

GOK w Maciejowicach został ujęty w programie cyfryzacji GOK-ów. To pierwsza tego rodzaju współpraca z GOK-ami. W ramach umowy zorganizowane zostaną szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych. Pierwszy etap to szkolenia dla pracowników GOK-ów. Drugi etap to szkolenia młodych ludzi, z dziennikarstwa i edukacji online, projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowania i realizacji serwisów internetowych oraz gier mobilnych, programowania, ale i sztucznej inteligencji, czy

bezpiecznego zachowania w sieci.  W ramach programu GOK-i zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie. Po zakończeniu projektu ten sprzęt zostanie w Gminnych Ośrodkach Kultury.- Gminne Ośrodki Kultury to doceniane przez mieszkańców instytucje z długą tradycją. Chcemy, aby ją pielęgnowały, ale także aby nadążały za trendami współczesnego świata. Dlatego, by miały na to szanse, damy im odpowiednie narzędzia – powiedział podczas czwartkowej uroczystości minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na szeroko
Celem Ministerstwa Cyfryzacji jest podłączenie wszystkich GOKów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy. Nasz program skierowany jest do wszystkich Gminnych Ośrodków Kultury w Polsce.

Podpisana w czwartek umowa jest pierwszą w ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Opiewa na kwotę 1 359 990 zł i swoim działaniem obejmie 40 GOKów w podregionie siedleckim (40 gmin w łącznie 5 powiatach).

W ramach umowy zorganizowane zostaną - podzielone na dwa etapy - szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych. Pierwszy etap to szkolenia dla pracowników GOK-ów. Chodzi o to, by po ich zakończeniu samodzielnie (lub w asyście trenera) mogli szkolić dzieci i młodzież. Drugi etap – to właśnie szkolenia młodych ludzi (w wieku od 10 do 18 lat).

Jakie tematy obejmą szkolenia? To m. in.: dziennikarstwo i edukacja online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych, programowanie, ale i sztuczna inteligencja, czy bezpieczne zachowanie w sieci.

REKLAMA:


- 100 milionów złotych to kwota, którą w sumie przeznaczamy na podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników GOKów oraz dzieci i młodzieży – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Szkolenia to nie wszystko. W ramach programu GOKi zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie. Po zakończeniu projektu ten sprzęt zostanie w Gminnych Ośrodkach Kultury – dodał szef MC.

Go GOKi, go!
Podpisaną w Maciejowicach umowę sygnowali zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa – Katarzyna Blachowicz oraz prezes fundacji VCC – Radosław Panas. To właśnie organizacje pozarządowe, ale i m.in. partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, kultury i edukacji mogły uczestniczyć w konkursie na dofinansowanie szkoleń z kompetencji cyfrowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W konkursie wpłynęło aż 550 zgłoszeń z całej Polski, czyli ponad siedem zgłoszeń na jeden region. Pierwsze umowy zostaną zawarte na łączną kwotę 21 mln zł. W każdym z obszarów zostanie wybrany tylko jeden projekt. Zwycięskie projekty będą dofinansowane w 100%. Minimalna wartość dofinansowania to 450 000 zł, maksymalna - 1 360 000 zł.

Szybkie łącze
W ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury – wszystkie GOKi zostaną też podłączone do szybkiego Internetu. Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia i tym chcemy się zająć.

- Jeszcze w tym roku do szybkiego Internetu podłączymy 450 ośrodków – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wspieramy małe miejscowości, bo dostęp do Internetu nie musi kończyć się na wielkomiejskich aglomeracjach - dodał szef MC.


źródło: https://www.gov.pl/opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

pozwolenie na qszyatko (, #IP f6805a3135) Odpowiedz

Księgowa były dyrektor GOK, Prezes Ośrodka sportu rozliczony

malowane pasy... (, #IP 03290d0006) Odpowiedz

Trojca z goku ie zostala rozliczona.... ....a winny jest kto? ...w doniczkach rosna ozdobne roslinki na litere K jak.....

Cyfryzacja GOK (, #IP 3948a834de) Odpowiedz

Śmieszne,bo Maciejowice,przede wszystkim centrum jest bez zasięgu jakiego kolwiek poważnego dostawcy internentu

Netia (, #IP 58f4e9bcac) Odpowiedz

W centrum Maciejowicach jest światłowód.Nie dla wszystkich.;)