KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

O Insurekcji Kościuszkowskiej z międzynarodowym akcentem

Dodano:
garwolin - O Insurekcji Kościuszkowskiej z międzynarodowym akcentem

W piątek 4 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa w ramach XXXVI Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego. Sesję uświetnił występ zespołu ludowego z Białorusi.

Ludowy Żeński Zespół Wokalny „Przyjaciółki” działający przy Miejskim Domu Kultury w Iwacewiczach na Białorusi został utworzony w 1990 r. W 2002 r. uzyskał tytuł Narodowego Zespołu Ludowego. Od 2015 r. Zespołem kieruje Anna Suchanosik. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty – tworzą go pieśni autorów i kompozytorów białoruskich, folklor, pieśni rosyjskie, ukraińskie oraz utwory z innych krajów prezentowane we własnej interpretacji. Zespół wykonuje zarówno utwory pełne humoru, utwory liryczne, patriotyczne, jak i piosenki wojskowe.

Część popularnonaukową wypełniły referaty dwóch prelegentów: prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszka Marka Krześniaka – „Prezentacja nowych obrazów związanych z Tadeuszem Kościuszką i panoramą bitwy pod Maciejowicami” oraz dra Mirosława Matoska – „O Insurekcji Kościuszkowskiej w Ziemi Stężyckiej i powiecie garwolińskim”.

Piątkowa sesja była również doskonałą okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom I Wakacyjnego Konkursu Fotografii Mobilnej „Gmina Żelechów w obiektywie” zorganizowanego przez MGOK.

W imieniu burmistrza Żelechowa Łukasza Bogusza, który sprawował patronat nad konkursem, nagrody wręczyła sekretarz gminy Beata Talarek.

Organizatorami sesji byli: Urząd Miejski w Żelechowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie i Polska Fundacja Kościuszkowska.

MGOK Żelechów

REKLAMA:

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 53

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.