KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Profesjonalna opieka nad osobami chorymi na chorobę Parkinsona

Dodano:
garwolin - Profesjonalna opieka nad osobami chorymi na chorobę Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą neurologiczną, która głównie wpływa na poruszanie się i funkcje poznawcze. Jest wynikiem zniszczenia komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu. Nie ma na nią lekarstwa. Można tylko próbować zapanować nad objawami. Objawy utrzymują się i z czasem pogarszają. Komórki w istocie czarnej wytwarzają substancję czarną, zwaną dopaminą. Wysyła sygnały do mózgu, które kontrolują ruch i koordynację.Jakie są objawy choroby Parkinsona?
U osoby chorej na Parkinsona możemy zauważyć następujące objawy:

 • drżenie rąk i ramion,
 •  sztywność ramion, nóg lub szyi, mięśnie pozostają stale napięte i skurczona,
 •  zmęczenie i dolegliwości bólowe,
 •  bradykinezja lub powolność ruchu, niemożność wykonania dwóch czynności jednocześnie,
 • akinezja lub brak spontanicznego ruchu,
 •  problemy z koordynacją i utrzymaniem równowagi, problemy z chodzeniem,
 • zaburzenia lękowe,
 •  depresja,
 • podwyższone ryzyko demencji,
 • zaburzenia snu, takie jak bezsenność, senność w ciągu dnia, zaburzenia fazy REM i niepokojące intensywne sny,
 • spowolniony czas reakcji, problemy z pamięcią, powolne myślenie, problemy z libido, impotencja,
 • trudności z połykaniem, ślinienie się, zawroty głowy, apatia.

Niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza i kontrolowanie na bieżąco objawów choroby. Można łatwiej nad nimi zapanować i zastosować środki przynoszące ulgę w cierpieniu.

Profesjonalna opieka
Profesjonalna opieka w miarę postępu choroby Parkinsona, będzie wymagać bardzo dużej uwagi i konkretnego planu leczenia. Dlatego opiekunowie odgrywają ważną rolę w życiu pacjenta. Powinni mieć dużą wiedzę i doświadczenie.
Opieka nad osobą chorą na Parkinsona jest dużym wyzwaniem. Dlatego wiele osób decyduje się na profesjonalne usługi opiekuńcze. Zmęczenie jest jednym z powszechniejszych schorzeń związanych z tą chorobą. Może pojawiać się w różnych, nieoczekiwanych momentach. To utrudnia planowanie właściwych środków zaradczych.

Jednym z objawów są też częste zmiany nastroju. Dlatego opiekun musi być cierpliwy i opanowany w każdej sytuacji.

Największe zalety opieki domowej

Znalezienie dobrego domu opieki może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego opiekuna domowego. Mogą zapewniać towarzystwo, organizować transport, przygotowywać posiłki i pomagać w higienie osobistej. Proponują również inne usług opiekuńcze. Coraz więcej rodzin korzysta z pomocy opiekuna.

Dbanie o starzejącego się dziadka lub rodzica może być bardzo stresujące. Wiele osób nie ma doświadczenia w opiece. Przyswojenie niezbędnych umiejętności może sprawić wiele trudności. Z pomocą opiekuna można odzyskać spokój ducha. Będziemy wiedzieć, że stale czuwa on nad naszym najbliższym. Dzięki temu możemy spokojnie wykonywać codzienne obowiązki bez poczucia winy.

Opiekunowie są przygotowani do radzenia sobie zarówno z codziennymi obowiązkami, jak i wszelkimi nadzwyczajnymi sytuacjami. Zatrudnienie indywidualnego opiekuna pozwala ukochanej osobie budować relacje i nawiązać kontakty towarzyskie z kimś spoza rodziny. Ta socjalizacja może ją uszczęśliwić. W ten sposób można poprawić jej komfort życia.

Artykuł powstał przy wsparciu Opiekunki24 - platformy z ogłoszeniami dla opiekunek osób starszych.

Artykuł sponsorowany