KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Nie poszli na lekcje, żeby uczyć dorosłych o klimacie

Dodano:
garwolin - Nie poszli na lekcje, żeby uczyć dorosłych o klimacie

Dziś o godzinie 10.00 ze Skweru Solidarności w Garwolinie ruszył Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Na czele pochodu szli uczniowie z hasłem „Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Garwolin”, napisanym czarnym sprayem i zieloną farbą na białej plandece.

Oprócz baneru mogliśmy zobaczyć tektury z hasłami: „Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni planety”. Od młodzieży wyposażonej w 100% w nowiutkie smartfony mogliśmy się też dowiedzieć, że opuszcza lekcje, by uczyć innych o klimacie („We are skipping our lessons to teach You one”) i że „Ta planeta jest gorętsza niż Olga z Top Model”, ponadto: „Jeżeli Węgiel to tylko Roksana”.

Niektórym trudno było ukryć radość, że nie było lekcji (?).

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to międzynarodowy ruch uczniów i studentów, którzy protestują przeciw globalnemu ociepleniu i wywołanym przez człowieka zmianom klimatu.

To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy młodzież opuściła lekcje, by uczyć dorosłych o klimacie. 20 września uczniowie KLO strajkowali w Warszawie.

POSTULATY MŁODZIEŻOWEGO STRAJKU KLIMATYCZNEGO (szczególnie poważne są punkty 2 i 4 ):
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
za: https://www.facebook.com/FridaysForFuturePL/

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 9

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Strajk (, #IP e5bd7c99e6) Odpowiedz

Przykre jest to jak dorośli ludzie potrafią zniszczyć zapał młodych. Najpierw mówicie jak to oni siedzą na telefonach i nic nie robią, jak chcą działać to ich krytykujecie bezpodstawnie. Mówicie ze nie chciało im się iść na lekcje, przypominam ze godzina strajku jest ogólnopolska i młodzież z Garwolina tego nie wymyśliła. Większość tej młodzieży wolałaby być w szkole, nauczyciele byli powiadomieni ze nie będzie nas tego dnia i wszystkie prace zostały przełożone przez co mieliśmy jeszcze więcej nauki żeby to nadrobić. Na strajku były młode osoby wraz z nauczycielami którzy przyszli tam przed swoimi lekcjami, nauczyciele przyszli z nimi bo chcą wspierać młodzież nawet mimo tego ze nie były to godziny ich pracy .Świat leży teraz w ich rękach to oni będą żyć na tej planecie i to oni musza naprawiać błędy dorosłych. Strajk miał na celu zwrócić uwagę młodych osób jak i tych dorosłych na problem który dotyka nas wszystkich. Strajk jest tylko początkiem naszej działalności, mamy kilka pomysłów które chcemy stopniowo realizować. A na koniec przypominam ze artykuł powinien mieć na celu obiektywny opis sytuacji a ten tu jest subiektywna ocena nas młodych. Jako osoba młoda chciałam tylko powiedzieć ze jest mi bardzo przykro jak osoby dorosłe potrafią obrażać i wyzywać młodzież która nikomu krzywdy nie zrobiła tym strajkiem. Mówi się ze dorośli powinni dawać przykład ale błagam nie bierzmy z nich przykładu!

Bardzo dobrze (, #IP 940b44960f) Odpowiedz

Cieszę się że są zdjęcia i można zobaczyć komu tak łatwo da się w głowie pomieszać . Od razu jest to wskazówką dla nauczycieli kto z inteligencją nie ma za wiele wspólnego .

strajk -ekologia- Garwolin (, #IP 5c732e3ff9) Odpowiedz

Czy każdy młody człowiek biorący udział w strajku klimatycznym zrobił swój własny rachunek sumienia jak dba o ekologię o planete? Czy tylko fajnie było nie być na lekcjach .Podrzucę kilka tematów do rozważenia:1-ile czasu spędzia z komputerem z telefonem 2.Czy może dojeżdza do szkoły rowerem a może mógłby .3.ile zużywa papieru .4.czy bierze w sklepie reklamówki.5.ile zużywa wody.6.czy segreguje śmieci.7. Czy używa eko- środków do prania, sprzatania itd.. Jeżeli chcą coś zrobić dobrego niech zaczną od siebie ,bo ta młodzież strajkujaca nie jest incognito

nauczyciel (, #IP 6b64021b89) Odpowiedz

Dobrze byłoby, gdyby młodzież zapoznała się z listem otwartym 500 naukowców negujących kryzys klimatyczny do sekretarza ONZ.

Ekn (, #IP 87e6c66856) Odpowiedz

Łoj bedokowe lewaki, ta młodzież miała wolne nie poszła do szkołyPuknijcie się w głowę i nie wykorzystujcie młodzieży bo to wstyd, oni nic wspólnego z tym nie mają

(, #IP 454686a9de) Odpowiedz

Ja palę w piecu drzewem, pozyskanym z chorych i suchych drzew oraz częściowo węglem też naturalnym paliwem. Bjak bie tym to czym według gimbusow mam palić? Gazem pozyskanym z Rosji? A w jak on jest wudobywany? Po za tym te dzieciaki niech powiedzą w jaki sposób dotarły ze swoich wsi do Garwo? Nq pieszo przyszły?

Następnym (, #IP 77a03d2974) Odpowiedz

razem strajkujcie chwilę po 16.00 dzień jest super koniecznie piątek wtedy jest najwięcej ludzi na Garwo. Dotrzecie do większej grupy osób ze swoimi postulatami i nikt Wam nie zarzuci że opuszczacie lekcje -a nie moment, wtedy to by Was była garstka 🤣

Super młodzież (, #IP 9a5b7e5758) Odpowiedz

Cieszcie sie Kurowskiej tam nie było i Woźniaka. Młodzież wielkie brawa dla Was. Jesteście super młodymi ludźmi. Niech Wam tylko czarni w głowach nie poprzewracają.

(, #IP 08db38eb54) Odpowiedz

Czerwoni i zieloni im poprzewracali.

...... (, #IP 5e645263e4) Odpowiedz

Ludzie! Co z wami? Nie macie pojęcia, kim jesteśmy! Nie znacie nas w najmniejszym nawet stopniu! Jeżeli macie zamiar mnie krytykować, to zróbcie to porządnie: poznajcie mnie, sprawdźcie, ile lat ma mój telefon, komputer, gdzie kupuję ubrania... bo jak na razie nie macie prawa wypowiadać się na nasz temat. Oby was nigdy nikt nie oceniał tak cholernie powierzchownie. Aż dziwne, że jeszcze ludzkość nie wyginęła.

... (, #IP 5e645263e4) Odpowiedz

Dziennikarz, który napisał ten artykuł, jak widać, nie tylko nie ma pojęcia o tym, co pisze, ale również o podstawowej zasadzie ie znam, to się nie wypowiadam, a zatem o własnej pracy- o etyce dziennikarskiej. Smutne.

Pokolenie (, #IP 8ee8fe2126) Odpowiedz

Młodzież daje się manipulować, mocni w grupie, ale ojcu czy sąsiadowi uwagi nie zwrócą że pali byle czym, wyjść wieczorem się nie daje. Powinno być jak w Krakowie, albo podłączysz się do sieci miejskiej, albo gaz jak nie to mandat. Tyle tylko że w takim grajdole zaraz znaleźli by się znajomi króliczka i ci pewnie bezkarni.

Z cyklu: nie znam, ale sie wypowiem (, #IP 5e645263e4) Odpowiedz

Tak, dokładnie. Może pan zapytać moich rodziców, czy na pewno ma pan rację ;)

TAK (, #IP 940b44960f) Odpowiedz

tacy sami pyskaci jak i ich bachor

Kon by sie usmial (, #IP 4e94588cab) Odpowiedz

Mlodziez ktora najwiecej smieci uczy jak dbac o srodowisko🤣 Oto jak dobrze dziala lewicowa propaganda w naszym kraju a na ul.Dlugiej wrecz tryska teczowym nasieniem

w główkach się poprzewracało (, #IP 881be1df72) Odpowiedz

Co oni wiedzą o klimacie. Wielokrotnie na ziemi było już znacznie cieplej niż obecnie i to w czasach kiedy przemysłu nie było i ludzi znacznie mniej.

Na pewno nie nam sie poprzewracalo (, #IP 5e645263e4) Odpowiedz

Wiemy tyle (i jeszcze więcej), ile mówiliśmy podczas marszu. Może gdyby pan zaszczycil nas swoją obecnością, nauczyły się pan czegoś więcej niż megalomanii i wypowiadania się w krzywdzący sposób o ludziach, których pan nie zna.

Uwaga (, #IP ce2ba0aedf) Odpowiedz

Protestujący zapomnieli dodać jednego punktu . Obowiązek realizacji zgłoszonych postulatów i ewentualnie ustanowionego prawa wynikającego z postulatów będzie obciążał wyłącznie autorów i osoby popierające .

Ok (, #IP 5e645263e4) Odpowiedz

W takim razie umówmy się, że wygina ludzie przeciwni ekorozwojowi (czyli, ma się rozumieć, pan), a ci próbujący jakkolwiek zmienić świat na lepsze przeżyją, dobrze? :D

argument (, #IP 940b44960f) Odpowiedz

Ten argument jest z d...

ŻENUA (, #IP ce2ba0aedf) Odpowiedz

Wykorzystanie dzieci i ich niechęci do lekcji by nakręcać idiotyczną kampanię nie mającą żadnych podstaw