KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Podwyżki za śmieci w mieście Garwolin. Problem narasta

Dodano:
garwolin - Podwyżki za śmieci w mieście Garwolin. Problem narasta

Radni miasta Garwolin jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której zostały zapisane nowe opłaty za śmieci segregowane – 26 zł. W przypadku braku segregacji śmieci, mieszkańcy zapłacą podwyższoną stawkę miesięczną 78zł. To efekt przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, rozstrzygniętego w grudniu. Radni PiS i klubu Teraz Garwolin mówili jednym głosem, że problem rosnących opłat za śmieci jest problemem wszystkich samorządów w Polsce i powinien być rozwiązany na szczeblu rządowym.

Władze miasta szukają wyjścia z tej sytuacji. Jedną z możliwości jest uszczelnienie systemu opłat, inną przejęcie części wywozu śmieci przez PWiK.-19 grudnia zostały otwarte oferty na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oferta, która została złożona (przez konsorcjum firm firm Ekolider Jarosław Wyglądała i PreZero Service Centrum sp z o.o  - przyp. red.) opiewa na kwotę 4 mln 929 tys. 943 zł. Po wyliczeniu tej kwoty na zgłoszoną ilość mieszkańców, którzy dokonują takiej opłaty - to jest 15 859 osób - stawka za jedna osobą wychodzi około 26 zł i teraz, żeby można było dalej funkcjonować i odbierać odpady komunalne, podpisać umowę na odbiór odpadów komunalnych, należy zabezpieczyć dodatkową kwotę w budżecie miasta. W związku z opinią RIO dochody i wydatki związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi muszą się bilansować. Za wywóz i za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą zapłacić mieszkańcy, bo takie są przepisy. Żeby to mogło się bilansować należy zwiększyć dochody w budżecie miasta o 1 mln 121 tys. 747 zł i taką samą kwotę wprowadzić na usługi pozostałe, czyli na wywóz i gospodarowanie odpadów komunalnych -
mówiła- podczas sesji RM w dniu 31 grudnia skarbnik miasta Katarzyna Nozdryn – Płotnicka.

- W poprzednim przetargu za odbiór odpadów niesegregowanych płaciliśmy 700zł za tonę, za odbiór odpadów segregowanych po 350zł za tonę, a w tym 1400zł za niesegregowane i 1200 bądź 1000zł za segregowane - w zależności od tego jaka frakcja – poinformowała skarbnik.

- Nie ustalamy opłaty za segregowane lub niesegregowane, dlatego, że minister nie dopuszcza niesegregowania odpadów. Odpady wszystkie muszą być segregowane i każdy mieszkaniec Polski musi segregować odpady. Jeśli będzie takie stwierdzenie, że takie odpady nie są segregowane, czyli że w zmieszanych odpadach, których nie da się wysegregować są odpady, które da się wysegregować, czyli plastiki, papier, szkło, to wtedy następuje podwyższenie miesięcznej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ta stawka ma być podniesiona minimum dwukrotnie – mówiła na sesji skarbnik miasta. Ostatecznie projekt uchwały zawiera, że podwyższona stawka za niesegregowanie śmieci wyniesie 78zł.

Radny Robert Kuźbida (PiS) pytał skarbnik, czy firma Ekolider tłumaczyła, dlaczego podwyżki są tak duże. W odpowiedzi usłyszał, że procedura przetargowa nie wymaga tego od oferentów.

Nieprzegłosowanie uchwały tylko zwiększyłoby koszty

– Zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. W takiej sytuacji są chyba wszystkie samorządy w Polsce. Ofertę złożyła nam tylko jedna firma. Jaka jest alternatywa w sytuacji, jeśli byśmy nie przegłosowali tej uchwały? - pytał Robert Kuźbida.

- Obawiam się, że koszty musiałby wzrosnąć jeszcze więcej. Jeżeli takiej decyzji nie podejmiemy, państwo, odsuniecie to w czasie, to koszty będą musiały się skumulować w późniejszym czasie na pokrycie tego systemu – wyjaśniła skarbnik.

REKLAMA:


Problem spowodowany przez rząd i rząd powinien go rozwiązać
Radny klubu Teraz Garwolin Marek Łagowski stwierdził, że problem rosnących cen za odpady komunalne spowodował rząd: - Przed takim problemem stają gminy w całym kraju. Jest to skutek ogólnej polityki rządu, nie polityki naszej. My nie mamy na to wpływu, że działania poszczególnych rządów, po kolei doprowadziły do monopolizacji rynku. My mamy jedną jedyną ofertę. Jeżeli odrzucimy tę ofertę, to kto nam zagwarantuje, że przyjdzie więcej oferentów, bądź ta oferta będzie mniejsza…. Oferta mogłaby być jeszcze zwiększona. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Jestem radnym 9 lat i jeszcze takiej podwyżki, to ja nie widziałem. Odpowiedzialność jest bardzo duża, tym bardziej, że koszty mogą być jeszcze większe…
Z opinią, że sprawą powinien zająć się rząd zgodził się radny Robert Kuźbida.

PWiK na ratunek?

– Ja chciałbym zgłosić taki projekt formalny, projekt skierowany pod adresem pani burmistrz, żeby pani burmistrz przedstawiła w formie uchwały opracowanie, analizę prawną i ekonomiczną, o możliwościach, zasadności przekazania jednostce podległej miastu - jedyną taką jednostką jest PWiK- przedstawiającą zakres, sposób i formę wywozu nieczystości i zagospodarowania tych nieczystości z terenu miasta. Może jedyną możliwością jest stworzenie podmiotu, który będzie konkurował z jedyną firmą, która mamy do czynienia – proponował radny. Burmistrz zapowiedziała, że przygotuje taką analizę.

Tylko jeden oferent w przetargu
Katarzyna Nozdryn - Płotnicka i burmistrz miasta Garwolin poinformowały, że przetarg był otwarty, szeroko dostępny i ogłoszony w BiP. Ponadto pracownicy UM rozmawiali z innymi firmami i prosili o złożenie oferty.

- Jest bardzo mało firm na terenie Polski – mówiła skarbnik miasta. - Przepisy zabraniały firmom tworzenia takich działalności, zdobywania pozwoleń różnego rodzaju. To było bardzo utrudnione. Do takiej sytuacji doprowadziły władze państwa, ograniczając możliwości firmom tworzenia punktów selektywnej zbiórki odpadów, nie wydawano zezwoleń. Za odpady segregowane musimy zapłacić prawie tyle, co za niesegregowane. To jest spowodowane tym, że nie mamy tzw. RIPOK-ów (Regionalnych Instalacji Segregacji Odpadów).

Uszczelnienie systemu
Władze miasta zastanawiają się jak uszczelnić system poboru opłat za śmieci. W Garwolinie zameldowanych jest około 17 tys. mieszkańców a za śmieci płaci tylko około 15 tys. 800 mieszkańców. W dodatku wielu mieszkańców nie jest zameldowanych w mieście i nie wiadomo, czy płacą za śmieci, czy nie. Miejscy urzędnicy mają weryfikować deklaracje.

Na sesji wypowiadali się również mieszkańcy. Jeden wskazywał, że opłaty środowiskowe i ceny na rynku wzrosły, ale nie aż tak, by podwyżka była tak drastyczna. Inni mieszkańcy zastanawiali się czy firma Ekolider przedstawia dane odnośnie segregacji odpadów, w sposób wiarygodny.

Osoby posiadające kompostowniki skorzystają z ulgi
Około 30% śmieci to bioodpady. Do września 2020r., będzie musiała być określona ulga dla osób, które kompostują odpady na terenie swoich posesji.

Ulgi dla osób o niskich dochodach
Burmistrz poinformowała, że RM ma możliwość zwolnienia w części lub w całości właścicieli nieruchomości, których dochód nie przekracza kwoty uprawnionej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Śmieć (, #IP c10da79235) Odpowiedz

Znowu do lasu ......

Policzmy kase bo jak wiadomo hajc musi sie zgadzac (, #IP 107a1d0649) Odpowiedz

17 000 ludzi mieszkajacych w Glinie po 26zł miesiecznie daje 450k zl za miesiac ecoL obsluguje ok 30k osob co daje 780k przychodu miesiecznie proponuje smiecie podniesc do 30zl za miesiac zeby dawac 1 000 000 czlowiekowi ktory nam je zabiera

Nicola (, #IP 57c7a7b3e6) Odpowiedz

macie 500+? macie. To wyskakiwać z kasy.

(, #IP 46e2d9f940) Odpowiedz

no niestety nie mam...

drozyzna. (, #IP caccec2bbc) Odpowiedz

drozej jak na zachodzie, skandal!

Referendum chyba nierealne (, #IP c6534f1581) Odpowiedz

ale trzeba pamiętać na kogo NIE GŁOSOWAĆ w następnych wyborach!!!

(, #IP caccec2bbc) Odpowiedz

zzgadza sie.

Radni bezradni !!! (, #IP da8a75ddd8) Odpowiedz

Radni zastanówcie się nad jedną sprawą. Co zrobicie jak Ekolider za rok położy ofertę 4 razy wyższą niż teraz? A jak nie położy oferty wcale? Ja widzę jedyne rozwiązanie w utworzeniu takiego Miejskiego przedsiębiorstwa. Jeżeli będzie dobrze zarządzane koszty powinny być optymalne.

Blokada ulic, tylko w taki sposób obywatele Polacy mogą żądać: STOP GMINOM ANGAŻOWANIA SIĘ W ODBIÓR ODPADÓW KOMUNALNYCH?! (, #IP 86a5e15b57) Odpowiedz

Było lepiej i taniej gdy każdy miał umowę własną z odbiorcą, którego sam sobie wybrał. Była konkurencja, obecnie jest ZMOWA właścicieli usług komunalnych by nie wchodzić innemu na teren. Ta ZMOWA jest wyzyskiem obywateli, którzy przy takim układzie będą płakać i płacić. Częstowanie na festynie kiełbaskami w rocznice XY firmy Ekolider na firmy terenie jest wliczone w odbiór odpadów - nic nie ma za darmo kto wierzy, że Jarosław Wyglądała jest miłosiernym łaskawcą ten jest w błędzie - mobilizacja i zablokowanie miasta! Audyt, ile domów już pobudował Wyglądała, ile ma na utrzymaniu ``żon i dzieci``?!

kwestia (, #IP 9ed758fdb5) Odpowiedz

Zastanawiam się, czy ten, który oskarżył Wyglądałę o zmowę i grzebie w jego prywatnym życiu wie co napisał i uświadamia sobie konsekwencje swojego wpisu?

Widocznie wie (, #IP 0ee2428f0c) Odpowiedz

Co pisze.

Śmiech . (, #IP 6e42393503) Odpowiedz

Drodzy radni .Ośmieszacie się .Gdzie byliście dotychczas ? Trzeba zwyczajnie odstąpić od poboru opłat i niech ludzie sami pozbywają się odpadów .Zapewniam że wielu będzie wdzięcznych . A monopol powstał bo sami na to pozwoliliście .Co to za praktyka żeby opłaty uzależniać od ilości zameldowanych osób ? Płaci się za odbiór pojemnika . Firma odbierająca nie może mieć prawa nawet zajrzeć do pojemnika .Mogło być normalnie przez wiele lat ? Mogło . To stworzyliście sobie problem . Takie to znane .Ktoś korzysta na przepisach a jak po jakimś czasie gdy stan rzeczy jest nie do przyjęcia to coś się wtedy radzi ...tylko przedsiębiorca przez ten czas miał się dobrze ...jakie to znane . Więcej ..nie odpowie za to nikt !!!! Tradycyjnie . To cała kwintesencja tej grupy rządzącej miastem od lat . wŁaśnie o to im chodzi. Jeszcze straż miejską niech przywrócą wtedy będą happy .A wy ludzie śpijcie i nie pytajcie władzy o nic . Gdy ciepłej wody zabraknie wtedy może się obudzicie. .

opary absurdu (, #IP 6e42393503) Odpowiedz

To ja pytam po co pytać skarbnik o cokolwiek ? Ta osoba jest zainteresowana tylko kasą i brakiem odpowiedzialności więc logiczne że będzie odsuwać każdy dodatkowy problem . Ot zrobić co musi i tylko tyle . Nic więcej . To wina burmistrz i rady . Co rada zamierza w tej sytuacji ? Będą radzić czy zwyczajnie powiedzą ze nic nie można zrobić ? Raczej to drugie . Tylko powstaje wtedy pytanie, za co biorą kasę ? Za stwiedzenie że zagrzężli i czort karty rozdaje ?!!!!

Co z opłatami przez firmy (, #IP 5cc088d2ad) Odpowiedz

Czemu koszt wywozu śmieci został podzielony tylko na mieszkańców skoro firmy również płaca dodatkowo za wywóz śmieci.

Zart! (, #IP e9a8484636) Odpowiedz

To jakaś porażka.

Dramar śmieciowy (, #IP da8a75ddd8) Odpowiedz

To jedno zdanie w powyższym artykule mówi wszystko : Radny Robert Kuźbida (PiS) pytał skarbnik, czy firma Ekolider tłumaczyła, dlaczego podwyżki są tak duże. W odpowiedzi usłyszał, że procedura przetargowa nie wymaga tego od oferentów. My jako mieszkańcy nie powinniśmy się godzić na monopol i dyktowanie warunków przez EKOLIDER. A Rad Miasta powinna jak najszybciej utworzyć takie Miejskie przedsiębiorstwo i z tym zrobić porządek. Wtedy na pewno będzie taniej. Albo obniża ceny albo za rok wylatuje za burtę.

(, #IP e9a8484636) Odpowiedz

dokladnie!

A CO TO ZA PROBLEM USZCZELNIĆ SYSTEM? (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

ilość osób zameldowanych powinna być równa ilości mieszkanćow zgłoszonych do opłat za segregowanie

MELDUNEK TO NIE PODSTAWA (, #IP 0371b45973) Odpowiedz

Coś takiego jak meldunek to relikt PRLu, a co jeśli w końcu odejdzie się od meldunku? Tu potrzebne jest racjonalne podejście do tematu i ukrócenie monopolu. Jeśli zgłasza się tylko jedna firma do przetargu to ta firma powinna REALNIE wyszczególnić za co tyle pieniędzy chce. Ciągle jest problem ze śmieciami wielkogabarytowymi - nie każdy może zawieźć coś większego do Lucina, nie każdy ma samochód itp. a i też na miejscu można spotkać się z odmową przyjęcia (co jest karygodne) bo jakaś tam Pani od czegoś twierdzi, że coś jej nie pasuje albo nie odpowiada kolorowi jej paznokci... W mieście powinny być otworzone punkty gdzie takie gabaryty beda zwożone/ znoszone lub na osiedlach przy tzw. dzwonach i Pan W. MUSI to odebrać a nie tak jak jest teraz, że śmieci kwitną bo nie ma komu tego zabrać.