KurierGarwoliński.pl

bedok styczen 2020

Wiadomości z Garwolina

W Borowiu powstanie nowy żłobek. Zobacz projekt

Dodano:
garwolin - W Borowiu powstanie nowy żłobek. Zobacz projekt

Gmina Borowie otrzymała promesę w kwocie 759 tys. zł ze środków z programu Maluch Plus na budowę żłobka, jednak w tym roku nie skorzysta z dotacji. Pieniądze trafią do samorządu najprawdopodobniej w 2021r. Inwestycja powstanie przy Zespole Oświatowym w Borowiu, przy budynku po dawnym gimnazjum. Wartość zadania to według wstępnych wyliczeń około 3,5 mln zł.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

- Jesteśmy na liście ministerstwa, ale nie skorzystamy z tych pieniędzy w tym roku. Nasze zadanie jest dwuletnie, a program wymaga od nas, by prace były zakończone jeszcze w tym roku. Złożymy wniosek w przyszłym roku i najprawdopodobniej te środki uzyskamy, ponieważ to jest taki program, w którym po złożeniu wniosku, praktycznie otrzymuje się pieniądze – mówi wójt gminy Borowie Wiesław Gąska.

Żłobek w Borowiu zostanie otwarty w 2021r. Około 40 dzieci będzie mogło korzystać z budynku jednokondygnacyjnego z poddaszem częściowo użytkowym. Przetarg na prace budowlane nie został jeszcze ogłoszony.

Projekt budynku wykonała Elżbieta Mikołajczuk z Pracowni Projektowej Arch – E.M.


Kliknij w obrazek prawym przyciskiem muszy aby powiekszyć
Blisko 58,9 mln złotych trafi w tym roku do samorządów
i podmiotów prywatnych z województwa mazowieckiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski w czwartek wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

REKLAMA:


Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce
W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych
i u opiekunów dziennych.

Program „Maluch+” w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu z każdym rokiem dostępność żłobków i klubów dziecięcych poprawia się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Maluch+ 2020 w województwie mazowieckim Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę na Mazowszu. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:
    • blisko 58,9 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych
z Mazowsza, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
    • w województwie powstanie dokładnie 5 055 nowych miejsc opieki nad maluchami;
    • powstanie 17 instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego. To drugi wynik w kraju.

– Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi Podsekretarz Stanu w MRPiPS Kazimierz Kuberski. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje. 

Promesy dla samorządów
Kazimierz Kuberski, podczas czwartkowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.
Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie  mazowieckim było to odpowiednio 1747 placówek i ok. 35,2 tys. miejsc opieki.


źródło: własne/mazowieckie.pl
zdjecie wprowadzajace: FB ZO w Borowiu


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP dbd6ac74e4) Odpowiedz

3.5mln koszt inwestycji. 0.7 mln dodajcie. Wychodzi że gmina 2.8mln dołoży z naszych pieniędzy na żłobek dla 40 dzieci. Zrezygnujcie z dotacji dajcie mi 2mln i wybuduję wam ten żłobek

Ciekawe (, #IP 3807fa6bc9) Odpowiedz

Ciekawe czy będzie tak, że coś zrobicie/założycie/wprowadzicie, a potem nie będzie pieniędzy na utrzymanie??? Żłobek to doskonały pomysł, strzał w dziesiątkę. Nie neguje pomysłu, ale delikatnie i z pełną troską o inwestycję przypominam, że wielokrotnie było już tak, że zrobiliście coś nowego, a potem nie ma środków na utrzymanie nowego tworu. Każdego może być stać na zakup auta z dużym silnikiem, ale nie każdego będzie stać na jego dobre i godne utrzymanie. Lanie paliwa, gdy zapali się rezerwa to nie wszystko. W efekcie auto stoi i niszczeje w garażu, a środki w rzeczywistości są zaprzepaszczone. Życzę, żeby wszystko się powiodło i żeby żłobek nie musiał jechać na oparach.

Faktycznie (, #IP c09fc39e5e) Odpowiedz

Jak będą ludzie dofinansowywani z PUP to będzie działało, ale o darmową siłę roboczą będzie coraz trudniej.