KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Zbadają temperaturę podróżnych na odległość za pomocą celowników

Dodano:
garwolin - Zbadają temperaturę podróżnych na odległość za pomocą celowników

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zbadają temperaturę podróżnych zmodyfikowanymi celownikami Rubin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Przemysłowe Centrum Optyki zmodyfikowało celowniki Rubin. Teraz sprzęt ma umożliwić zdalne badanie temperatury osób przebywających w dużych skupiskach. Pierwszy egzemplarz zmodernizowanego urządzenia trafił do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wykorzystają go m.in. do kontroli stanu zdrowia podróżnych na lotniskach.

Urządzenia, które mają umożliwić zdalne mierzenie temperatury w skupiskach osób to zmodyfikowane strzeleckie celowniki termalne SCT Rubin. Sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu wielu jednostek. Teraz jego producent – Przemysłowe Centrum Optyki, które należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozbudował jego funkcjonalność tak, aby ułatwić wojsku wykonywanie zadań związanych z walką z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Dzięki urządzeniu żołnierze będą mogli zweryfikować czy w dużych skupiskach ludzi znajdują się osoby z podwyższoną temperaturą. Pierwszy egzemplarz zmodyfikowanego celownika Rubin trafił właśnie do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA:


– Zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury, jaką mają osoby badane, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa czy niższa od wyjściowej, którą wcześniej wprowadziliśmy do urządzenia – mówi mjr Mariusz Kocoń, szef Sekcji Logistyki 6 MBOT. –  Obraz rejestrowany przez urządzenie jest emitowany na monitorze. Jest on widoczny w czarno-białych barwach, ale kiedy urządzenie zarejestruje wyższą lub niższą temperaturę niż wcześniej określona, to taki punkt zostanie wyświetlony w kolorze czerwonym. Dla nas będzie to sygnał, że stan zdrowia danej osoby trzeba będzie zweryfikować – wyjaśnia oficer.

Zanim żołnierze otrzymali nowy sprzęt, przeszli szkolenie z jego obsługi w siedzibie PCO. Teraz testują go w jednostce. – Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, po prostu pojawiła się w nich nowa funkcja. Teraz sprawdzamy jak należy go używać, aby wyniki zdalnych badań były jak najbardziej wiarygodne – mówi szer. Roman Alberski z 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca. – Przy okazji zmierzyliśmy sobie temperatury. Wszyscy jesteśmy zdrowi – zapewnia z uśmiechem żołnierz.

Zmodyfikowane Rubiny na razie mogą prawidłowo funkcjonować tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów, można je łatwo transportować. Terytorialsi zamierzają je wykorzystywać między innymi do kontroli podróżnych na lotniskach, kiedy już ruch zostanie na nich przywrócony.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 5

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.