Do Garwolina dotarła ostatnia partia nowych autobusów, które w najbliższym czasie będą obsługiwać linie komunikacyjne na terenie powiatu. Tym samym zakończyły się dostawy wszystkich 25 pojazdów zakupionych przez Związek Powiatowo-Gminny „Garwolińskie Przewozy Gminno-Powiatowe”.
O przyjeździe ostatnich autobusów poinformowała starosta Iwona Kurowska.
– Za mną ostatnie pięć nowiutkich autobusów, które przyjechały dziś w nocy. Każdy z nich oklejony jest innym wizerunkiem. Wszystkie wizerunki to postacie albo zdarzenia, które związane są z naszym powiatem – powiedziała.
Na autobusach pojawiły się podobizny księdza Jerzego Popiełuszki, marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Tadeusza Kościuszki. Jeden z pojazdów ozdobiono także symbolem 1. Pułku Strzelców Konnych, jednej z najbardziej rozpoznawalnych formacji wojskowych związanych z Garwolinem.
Starosta podkreśla, że wybór motywów nie był przypadkowy.
– Mamy tu księdza Jerzego Popiełuszkę, którego niedawno imieniem została nazwana jedna z naszych ulic. Mamy Józefa Piłsudskiego, który jest patronem naszej szkoły. Mamy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wizytował nasz powiat i zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Mamy również Tadeusza Kościuszkę, tak bardzo związanego z naszym powiatem, patrona dwóch naszych szkół. I mamy logo 1. Pułku Strzelców Konnych, który jest źródłem tożsamości garwolińskiej, całego powiatu garwolińskiego – wyliczała.
To jednak dopiero początek. Władze powiatu zapowiadają, że kolejne autobusy również zostaną oklejone motywami historycznymi. W planach są projekty poświęcone m.in. Joachimowi Lelewelowi, Stanisławowi Staszicowi, Romualdowi Trauguttowi, św. Janowi Pawłowi II, Bohaterom Westerplatte czy obronie krzyża w Miętnem.
– Chcielibyśmy, aby nasz powiat rozwijał się nowocześnie, czego symbolem są te nowoczesne autobusy, i jednocześnie nie odrywając się od źródeł historycznych, które stanowią o naszej tożsamości i naszej polskości – podkreśliła Iwona Kurowska.
Zakup autobusów to największa jednorazowa modernizacja taboru komunikacji publicznej w historii powiatu garwolińskiego. Umowę z firmą ABP Bus & Coach, autoryzowanym dealerem Iveco, podpisano w czerwcu 2025 roku. Wartość inwestycji wyniosła blisko 36,9 mln zł.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Powiat pozyskał na ten cel około 27 mln zł, natomiast wkład własny wyniósł 9,9 mln zł.
Nowe autobusy wyposażono m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, porty USB przy siedzeniach oraz rozwiązania ułatwiające podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi. Pojazdy spełniają również najnowsze normy środowiskowe.

Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.