KurierGarwoliński.pl

Rozrywka | Kultura Garwolin

Zdobądź nieodpłatnie cenną wiedzę na blogu Dariusza Szubińskiego

Dodano:
garwolin - Zdobądź nieodpłatnie cenną wiedzę na blogu Dariusza Szubińskiego

Fotograf Dariusz Szubiński realizuje projekt stypendialny MKiDN - Kultura w sieci, w ramach którego tworzy materiały dla osób, które interesują się fotografią i chciałyby nieodpłatnie uzupełnić swoją wiedzę. Wpisy fotografia dostępne są na stronie Szubinski.pl w dziale Siłownia Fotograficzna.W dniu 22 maja minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu Kultura w sieci.

- Mój wniosek do programu stypendialnego „Kultura w sieci” w dziedzinie sztuki wizualne pt. „Siłownia fotograficzna” został pozytywnie przyjęty i po pewnych zmianach formalnych już obecnie wchodzi do realizacji -
mówi fotograf Dariusz Szubiński.

Siłownia fotograficzna to możliwość wkraczania w świat analiz i myśli jakie towarzyszą fotografowi przy realizacji zdjęć.
„To nie tylko omawianie sposobu powstania zdjęcia, to też słowna relacja tego, co myślę przy wykonywaniu zdjęć, dlaczego i na co zwracam uwagę, jakie aspekty tematu i jak oddziaływają na moje zmysły oraz to, jak w danym momencie i jakimi narzędziami mogę wykonując zdjęcie przenieść go w postać pliku cyfrowego fotografii. Oczywiście efekty realizacji pozwolą odbiorcy zrozumieć i poznać możliwości samorozwoju w dziedzinie fotografii, postrzegania piękna i umiejętności obserwacji” - opisuje projekt fotograf.

Obecnie szeroki dostęp do wiedzy w internecie stawia głównie na techniczne aspekty powstawania zdjęć. Nie jest trudno nauczyć się narzędzi i elementarnych podstaw związanych z tym jakiego sprzętu i w jakich sytuacjach należy używać. Często wiedza ta jest jednak złudnie atrakcyjna.
- Obserwuję często osoby fotografujące jako te, które podążają w swoim rozwoju fotograficznym ściśle w wyuczonych kanonach technicznych aspektów realizacji zdjęć, często niemal powielając już wcześniej widziane zdjęcia innych fotografów. To bardzo błędny kierunek i działania, który nie pozwoli nigdy wejść na inny, wyższy poziom nie tylko jakości wykonywanych fotografii ale przede wszystkim poziom własnej samorealizacji i nowych doświadczeń, które dzięki fotografii wszyscy mogą osiągać. W moim rozwoju fotografii najważniejszy okazał się czas oraz brak możliwości przyuczania się poprzez łatwo osiągalną obecnie wiedzę z dostępnych materiałów tak w internecie jak i z podręczników nastawionych na sprzedaż chwytnymi tytułami. Długotrwały proces nauki jaki przeszedłem w moim życiu trwa już niemal 32 lata choć osobiście uważam, że jest to okres niemal całego już mojego 45 letniego życia – tłumaczy Dariusz Szubiński.

REKLAMA:


Bardzo często osoby fotografujące zaczynają wykonywać zdjęcia niemal tylko technicznie poprawne, trochę niestety takie mechaniczne. Brakuje w nich elementu najważniejszego jakim jest swego rodzaju dusza, prawda zapisana w zdjęciu. Najczęściej osoby te nie mają nawet świadomości tego, że fotografować można praktycznie wciąż, być czułym na otaczające nas piękno również jako niemal, że forma i sposób na życie a nie tylko wtedy, gdy w ręku pojawia się aparat fotograficzny.

- Fotografowanie w moim rozumieniu to umiejętność dostrzegania tego piękna otaczającego nas świata. Codzienny zachwyt drobnymi sytuacjami, zdarzeniami, elementami, obrazami jakie daje nam codzienne życie nie wymaga aparatu lecz jego posiadanie i wiedza pozwala na zapis tych aspektów w postaci zdjęć, które następnie mogą zostać pokazane innym osobom. Ważne jest wtedy to, by inni wraz ze swoją wrażliwością potrafili w tak wykonywanej fotografii dostrzegać piękno, którym fotografujący będąc zachwycony popełnił i wykonał ową fotografię czy niemal cały projekt. Ponieważ każdy bazuje na swoich życiowych doświadczeniach nie ma jedynego i jedynie słusznego sposobu na osiągnięcie zadowalających wyników przez wszystkich. Poznanie jednak pewnego toku myślowego wraz z poznaniem zdjęć jako efektu wieńczącego ten proces może stanowić – wyjaśnia Szubiński.

Miejscem publikacji dla odbiorców informacji od fotografa będzie strona https://www.szubinski.pl/silownia-fotograficzna/ gdzie w formie blogowej pojawiać się będą wpisy z możliwością ich komentowania i prowadzenia dyskusji.

- Każdy nowy wpis, który ma formę krótkiego opracowanego nagrania wideo min. 3 min ze ścieżką dźwiękową moich sugestii przy realizacji zdjęć, będzie zawierał tekst jako rozwinięcie wraz ze zdjęciami z danej realizacji – zachęca fotograf.

źródło: Szubinski.pl


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.