Race, wspólne odśpiewanie hymnu, a w tle biało-czerwone flagi, transparenty i okrzyki „Cześć i chwała bohaterom” - tak, dokładnie w godzinie „W”, Garwolin oddał hołd powstańcom.
Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia odbyły się przed pomnikiem żołnierzy AK. Uroczystości przewodniczył prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Gołąb w Garwolinie Antoni Frąckiewicz, który punktualnie o godzinie 17:00 dał sygnał rozpoczynający obchody.
Chwilę później kibice klubów piłkarskich odpalili race z okrzykami : „Cześć i chwała bohaterom”. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.
Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji i stowarzyszeń państwowych, między innymi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wicestarosta powiatu garwolińskiego Marek Ziędalski. Nie zabrakło również mieszkańców powiatu garwolińskiego, którzy przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty.
Wyjątkowo głośno wybrzmiały słowa ks. Edmunda Szarka, który przypominał wszystkim zgromadzonym o wielkim poświęceniu walczących powstańców o wolną, niepodległą, katolicką Polskę. - W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd wszystkim uczestnikom powstania, a także mieszkańcom stolicy, którzy wspierali żołnierzy walczących o godność, dobro, sprawiedliwość i wolność udręczonej ojczyzny. Powstańczy czyn niesie przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków o bezcennej wartości jaką jest wolność. O wolności nie wystarczy marzyć. Należy o nią walczyć, bronić jej, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę jaką zapłacili powstańcy Warszawy, to właśnie dziś gromadzimy się przy pomniku AK, naszego umiłowanego miasta Garwolina, aby oddać hołd i polecić bożemu miłosierdziu poległych i zmarłych uczestników heroicznego zrywu nieujarzmionego miasta Warszawy – mówił.
@@@
W atmosferze zadumy i refleksji losy powstańców zawarł w krótkim rysie historycznym prof. Zbigniew Gnat-Wieteska.
- Zebraliśmy się przy pomniku Armii Krajowej by uczcić kolejną już rocznicę powstania oraz oddać hołd uczestnikom powstania. 76 lat temu 1 sierpnia 1944r. O godzinie „W” czyli o 17.00 po południu żołnierze Garnizonu Warszawskiego AK rozpoczęli walkę o wyzwolenie miasta (…) W ciągu 63 dni walk zginęło ponad 200 tys. ludności miasta i powstańców. Jeżeli chodzi o powstańców to głównie z młodego patriotycznego pokolenia wychowanego na tradycji walk niepodległościowych ich ojców w okresie polskiego czynu zbrojnego, lat pierwszej wojny światowej i wojny 20. roku. Po klęsce powstania na terenach zajętych przez sowietów umocniła się narzucona i wspierana przez nich władza – mówił profesor.
Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem. Ostatnim akcentem wydarzenia było wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.