Wiadomości z Garwolina

280 tys. zł na zabytki w powiecie garwolińskim

Dodano:
garwolin - 280 tys. zł na zabytki w powiecie garwolińskim

Samorząd Mazowsza na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków w tym roku przeznaczył blisko 7,5 mln zł. Wsparcie otrzymają aż 93 mazowieckie zabytki, z czego 3 z powiatu garwolińskiego. Dziś Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego wręczyła beneficjentom certyfikaty ''Cenny Zabytek Mazowsza''.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymały certyfikat znalazły się m.in. kościoły pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie czy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego – Zabytki to wizytówki naszego regionu, dlatego musimy o nie należycie dbać, tak aby zachować je w dobrym stanie także dla przyszłych pokoleń. Często jedyną szansą na ich uratowanie są bardzo drogie konserwacje i remonty. Stworzyliśmy więc program wsparcia, w którym od lat dofinansowujemy odrestaurowanie tych wyjątkowych miejsc.

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. – Nasze mazowieckie zabytki mają ogromną wartość historyczną, a ich zachowanie dla przyszłych pokoleń leży w interesie wszystkich mieszkańców – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Jak dodaje Jadwiga Zakrzewska przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sejmiku województwa mazowieckiego – Od lat dofinansowujemy remonty zabytkowych obiektów, dając dowód na to, że bardzo nam wszystkim zależy na wspieraniu mazowieckich instytucji dbających o ich zachowanie w jak najlepszym stanie. W sumie złożono 165 wniosków na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Ostatecznie samorząd wesprze 93 zabytki.

Wśród zabytków z powiatów mińskiego i garwolińskiego, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazły się 4 obiekty. Dzięki pomocy samorządu możliwe będą m.in. remont więźby dachowej i dachu zabytkowego budynku w  Siennicy czy prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowym budynku plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem NMP w Maciejowicach.

REKLAMA:


Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów wyniesie ponad 7,5 mln zł, a do powiatów mińskiego i garwolińskiego trafi blisko 330 tys. zł.

Lista zabytków z dofinansowaniem samorządu województwa mazowieckiego z powiatów mińskiego i garwolińskiego.

Na liscie znalazły się:
Renowacja obrazu „Przemienienie Pańskie” z ołtarza głównego w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie
Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie
100 000,00 zł

Prace remontowo-konserwatorskie przy zabytku budynku plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem NMP w Maciejowicach - etap II
Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP w Maciejowicach
60 000,00 zł

Renowacja prezbiterium kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie - etap II
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Górznie
120 000,00 zł


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 6

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.