Ciekawe tematy z Garwolina

Dyrektor SP ZOZ nie chce udzielić informacji o liczbie zabiegów w SP ZOZ

Dodano:
garwolin - Dyrektor SP ZOZ nie chce udzielić informacji o liczbie zabiegów w SP ZOZ

Lekarze alarmują, że w Polsce dramatycznie spadła ilość planowanych zabiegów, ale także interwencji pozawałowych. Wszystko ma związek z ogłoszonym przez rząd stanem epidemii i obawą pacjentów o zakażenie koronawirusem. Czy liczba zabiegów i interwencji chirurgicznych spadła w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie? Na to pytanie dyrektor SP ZOZ Krzysztof Żochowski nie chce odpowiedzieć.


Przedstawiciele największych medycznych towarzystw naukowych w Polsce w rozmowach z RMF FM podkreślają, że nawet o 70 proc. spadła liczba planowanych zabiegów kardiologicznych, a o 25 proc. mniej zabiegów wykonano u osób po udarze mózgu. Pacjentów z cukrzycą w szpitalach jest o ponad połowę mniej niż rok temu (to głównie osoby z zaawansowanym zespołem stopy cukrzycowej, na granicy amputacji), a ponad jedna trzecia kobiet mniej zgłosiła się z podejrzeniem nowotworu piersi.

Powyższe zmiany spowodowane są obawami pacjentów o zakażenie koronawirusem i działaniami samych szpitali, które boją się stworzenia ognisk zakażenia. Wiosną chorzy z ostrymi zawałami serca nie zgłaszali się do placówek medycznych, więc liczba zabiegów pozawałowych spadła aż o 40%.

Problemy dotyczą też pacjentów onkologicznych. - Osoby, które jeszcze nie mają rozpoznania, ale mogą podejrzewać u siebie nowotwór, powinny odważyć się i uświadomić sobie, że w hierarchii zagrożenia nowotwór złośliwy jest gorszą rzeczą niż koronawirus. Trzeba się zgłaszać – przekonuje w rozmowie z RMF FM prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Powyższe dane są bardzo niepokojące. W związku z tym do dyrektora SP ZOZ w Garwolinie skierowaliśmy następujące pytania:
Ile zabiegów/operacji, interwencji chirurgicznych (np. nastawianie złamań) przeprowadzono w okresie 11 marca - 28 września 2019r.?
Ile zabiegów/operacji, interwencji chirurgicznych (np. nastawianie złamań) przeprowadzono w okresie 11 marca - 28 września 2020r.?

REKLAMA:


Zapytaliśmy też o testy. Pomoc medyczna w covidocentrycznym modelu opieki, zaproponowanym przez Ministerstwo Zdrowia jest mocno ograniczona. Pacjenci są odsyłani do domu - lekarze nie chcą ich przyjmować, bo aktualny system jest oparty o teleporady (przykład TUTAJ). Problemu nie ma tylko wtedy, kiedy chcemy umówić się do lekarza na wizytę prywatną.
Minister zdrowia Andrzej Niedzielski 3 września ogłosił, że lekarze z POZ też będą mogli zlecać testy na koronawirusa po teleporadzie.
Dyrekcji SP ZOZ w Garwolinie wysłaliśmy też pytania odnośnie testów:
-  Na ile testów na koronawirusa SPZOZ skierował mieszkańców w okresie od 11 marca do do 3 września 2020r.?
-  Na ile testów na koronawirusa SPZOZ skierował mieszkańców w okresie od 3 do 28 września 2020r?

Brak odpowiedzi od dyrektor SP ZOZ
Lekarze alarmują, że niewielu pacjentów zgłasza się na ważne konsultacje i zabiegi, ale dyrektor SP ZOZ twierdzi, że personel medyczny w Garwolinie ma tak dużo pracy, że nie może odpowiedzieć na powyższe pytania.

„W odpowiedzi na zapytania uprzejmie wyjaśniam, że nie prowadzimy statystyk w obszarach objętych pytaniami.

Dlatego udzielenie odpowiedzi na w/w pytania  wymagałoby  oddelegowania pracowników medycznych i wyłączyło ich z innej działalności, a biorąc pod uwagę, że naszą główną działalnością jest udzielanie świadczeń zdrowotnych   nie możemy sobie pozwolić na czasowe odsunięcie pracownika od zajęć  medycznych.

Z poważaniem.

Krzysztof Żochowski”.

źródło: RMF FM/ własne


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

krzywda, Krzyśda,? (, #IP 135ca73bf1) Odpowiedz

Proszę państwa oto Krzyś, znowu kaskę wyrwał dziś. Nie ma kwitów? Jego winka. W mordę Krzycha, maminsynka. https://m.facebook.com/olkastandup/videos/2547547375520945/

Grubo (, #IP 9c52b3288b) Odpowiedz

Czyżby dyrektor nie miał danych które umożliwiają rozliczenie z nfz ? Bo jeśli tak ,to powinien prokurator natychmiast działać .

*** (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

a co Panie Stroń działo się od marca do września 2019r.?

Korona (, #IP 031ffe5301) Odpowiedz

Czyli jak Pan Dyrektor nie wie ilu pacjentów obsłużył, ile zrobił testów, zabiegów itp, to znaczy że nie wie ile zarobił i ile wydał zarządzany przez niego zakład. To z kolei oznacza brak kontroli nad przychodem i wydatkami, a dalej oznacza że, albo ma nieograniczone fundusze, albo że się nie nadaje na dyrektora.

Ja (, #IP 48facfb5b6) Odpowiedz

a biorąc pod uwagę, że naszą główną działalnością jest udzielanie świadczeń zdrowotnych nie możemy sobie pozwolić na czasowe odsunięcie pracownika od zajęć medycznych hmmm.... a w międzyczasie teleporad nie da się tych statystyk przygotować? A to jakiś komputerów nie ma, gdzie się rejestruje świadczenia medyczne i trzeba to ręcznie liczyć?

Standard (, #IP 97277fdba7) Odpowiedz

Jakoś przed przeczytaniem artykułu wiedziałem jakie odpowiedzi będą udzielone .Nie pomyliłam się . Ta sytuacja lekarzom bardzo pasuje .

*** (, #IP 891ff6817c) Odpowiedz

tak pasuje, zwłaszcza kontraktowym. głupszej opinii dawno nie widziałem.

(, #IP 4ef52ba631) Odpowiedz

Spoko, może znaleźliby chwilę pomiędzy jednym papieroskiem a drugim gdy siedzą w rolecie za pomarańczowym namiotem. A swoją drogą to czy w placówce medycznej można tak palić faje? Gdzie dyrektor ma oczy?

THC (, #IP d4b5e69d05) Odpowiedz

Palą w miejscu wyznaczonym dla palących. Zerkaj na wewnętrzne tabliczki informacyjne.