KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Maseczki na wolnym powietrzu. Cała Polska w strefie żółtej

Dodano:
garwolin - Maseczki na wolnym powietrzu. Cała Polska w strefie żółtej

Od 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej, w której obowiązują restrykcje związane z reżimem sanitarnym. Reżim ma nas uchronić przed koronawirusem.

- Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem  twierdzą przedstawiciele rządu.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

 Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo rząd zasady w niej obowiązujące rozciąga na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Rząd nakazuje zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!
Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Rząd zaleca dbałość o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Więcej łóżek w szpitalach i nowy proces koordynacji
Rząd twierdzi, że zabezpieczenie szpitalne jest dla niego priorytetem podczas walki z koronawirusem.
Dlatego też zwiększa liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować:
    • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
    • ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
    • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.
Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.
Gdzie powstaną tego typu placówki? Pobierz grafikę (na dole strony) i sprawdź, który szpital w Twoim województwie będzie pełnił rolę szpitala koordynacyjnego.
Większa rola lekarzy POZ
Rząd chce zwiększyć rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli:
    • kierować pacjenta do izolacji domowej,
    • kierować pacjenta do izolatorium.
Mało tego. Rząd znosi również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

REKLAMA:


Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
Rząd zapowiada zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa Dlatego też oczekuje od nas:
    • stosowania się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
    • zakrywania ust i nosa,
    • częstego mycia i dezynfekcji rąk
    • zachowania bezpiecznej odległości od innych osób,
    • unikania dotykania oczu, nosa i ust,

SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej
Od piątku – 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.
W wiadomości SMS znajdziemy link do dedykowanej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko sprawdzisz, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Twoim powiecie.

Strefa czerwona – nowa lista powiatów

Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej - zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj.
Nowa lista powiatów, która obowiązuje od 10 października
Strefa czerwona:
województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
województwo opolskie: powiat oleski;
województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
województwo śląskie: powiat kłobucki;
województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
województwo zachodniopomorskie: Koszalin.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Wychodzi na rację Pana Adriana (, #IP 1b9fc0b27b) Odpowiedz

I weź tu człowieku zgadnij komu ufać. https://mrenigmatis.wordpress.com/2020/10/11/who-przyznalo-ze-covid-jest-niewiele-grozniejszy-od-grypy/?fbclid=IwAR2hcBJqwQ52iauWFjP73JqzsgSG6z7_UzTMX4t5hI0TfD9e3cndY7HvaXs

WHO z Maciejowic (, #IP 7cc1c2a9c9) Odpowiedz

Nie trzeba być naukowcem wystarczy logika by pewne rzeczy widzieć, Ten wirus zachowuje się tak jak by był sztuczna inteligencją lub miał wyrobione poglądy polityczne. Nie bywał na wszelkich imprezach organizowanych przez rząd nie bywał przy wyborach wręcz wtedy ogłoszono że go nie ma ,natomiast wirusy strasznie upodobał sobie spółki skarbu państwa, kościoły katolickie ale nie już meczety czy synagogi a i ostatnio zaczyna bywać prewencyjnie w miejscach h gdzie maja odbywać się strajki czy protesty ,co ciekawe wirus pojawia się w szpitalach ale już nie ma gdy lekarze przyjmują prywatnie .Co do mandantów to rozporządzenie jest aktem prawnym niższego szczebla niż ustawa to ustawa decyduje co wolno co nie jakie są z tego tytułu paragrafy i musi być to też zgodne z konstytucją .Takie pisanie rozporządzeń przez Pis to są straszaki pisane na kolanie każdy sąd ten akt bezprawny unieważni .Śmiać mi się chce że niby policja może domagać się od bezmaseczkowca dowodu w postaci zwolnienia lekarskiego że nie może nosić maseczki heheh od kiedy policja może ingerować w tzw tajemnice lekarska różnie dobrze zaraz oni dostana uprawnienia jak ksiądz i będą z obligowani do tajemnicy spowiedzi .eh ta 3RP pookrągłostołowa elita 7ydów i komunistów często pochodzenia Ukraińskiego naprawdę chce zaorać tą Polskę,

Maska rada na maskaradę? (, #IP 57873a37f9) Odpowiedz

https://m.facebook.com/Porozmawiajmy.TV/videos/362618984784641/?refsrc=https%3A%2F%2Fm.facebook.com%2F492083670863797%2Fposts%2F4517978381607619%2F&_rdr Przynajmniej połowa powinna nosić. Ci co nie za głosowali na futra z kotów.

panie premierze, słyszałem, ze niektórym KORONA WIRUS (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

rzuca się nie na płuca, tylko na mózg...........Czy to prawda? A kiedy lekarze zaczną leczyć ludzi, bo niedługo zamiast na KORONĘ, zaczniemy umierać na inne choroby z powodu zakazu leczenia

Korona (, #IP ee95e1ebf1) Odpowiedz

To są geniusze, jak było kilka przypadków dziennie to nas w domach pozamykali, jak były wybory to ogłosili zwycięstwo nad pandemi, jak zaczęła wzrastać liczba zakażonych to zamknęli szpitale jednoimienne. Przypuszczam że od poniedziałku dzieci i młodzieży w szkołach nie zobaczymy. Tak to jest, jak ministry i dyrektory z partyjnych rozdań a nie z wiedzą. Tak było za PRL, PO, SLD i PiS.

Cały świat dostał wytyczne od machinacji Rothschildów, którzy rządzą światem. (, #IP b81ee6447c) Odpowiedz

Światowa nagonka przez ludzi rządzących światem i medialną propagandą na obywateli całego świata trwa w najlepsze. https://twojahistoria.pl/2020/06/21/tajne-machinacje-rothschildow-jak-dorobili-sie-fortuny/ Są jedną z najbogatszych rodzin na świecie, z majątkiem szacowanym na kilka do nawet kilkuset bilionów dolarów...

Panie premierze Morawiecki, czy takie ustawy są normalne kiedy to widzimy, na polach rolnicy traktorami kopcą, aż czarno nad ciągnikiem rolniczym i mogą? (, #IP b81ee6447c) Odpowiedz

https://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/ Donoszą słuchy od prawników, że nie ma ustawy prawnej do karania za brak maseczki. Owszem jest ustawa z dawnych lat nawet i o przymusowe dowiezienie osoby podejrzanej o chorobę zakaźną do szpitala w celach badawczych - ale nie ma nic na temat maseczek. Zatem czekamy, aż rząd taką ustawę wprowadzi, a wówczas za jakiś okres odległy posypią się odszkodowania zasądzone przez sąd za utratę zdrowia. Czekamy na ustawę i OPUBLIKOWANIE nakazu noszenia maseczki w dzienniku ustaw!

Relista (, #IP a222644bbd) Odpowiedz

Kryj Ryj!!! Rząd pluje Ci w twarz.