Wiadomości z Garwolina

Samorządy chcą podarować działkę sądowi. Kto zyska, a kto straci?

Dodano:
garwolin - Samorządy chcą podarować działkę sądowi. Kto zyska, a kto straci?

Samorząd miasta Garwolin prowadzi rozmowy z samorządem powiatu w sprawie przekazania sądowi działki w Koszarach, na której znajduje się dawny budynek wojskowy. W wyniku możliwego porozumienia miasto miałoby oddać nieruchomość powiatowi. Powiat miałby zrekompensować miastu stratę, oddając mu działkę Skarbu Państwa. Następnie działka z budynkiem w Koszarach, której właścicielem byłby powiat miałaby trafić w „ręce” sądu. Zyskałby sąd w oczywisty sposób. Władze miasta oddając nieruchomość zyskałyby

w oczach prezesa sądu i otrzymałyby działkę od powiatu. Powiat zyskałby w oczach prezesa sądu, ale… straciłby nieruchomość, z której sprzedaży mógłby mieć 20% zysku. Zyskałaby oczywiście też społeczność powiatu garwolińskiego, ale jest też inna propozycja wykorzystania budynku.Wniosek prezesa sądu
Podczas sesji rady powiatu garwolińskiego w dniu 2 października, radni omawiali kwestię zamiany działek. W wyniku tego skomplikowanego procesu sąd zyskałby na swoje potrzeby zabudowaną działkę w Koszarach w Garwolinie, wykorzystywaną niegdyś przez wojsko.

8 lipca prezes sądu Grzegorz Zajączkowski złożył wniosek do starosty o wyrażenie zgody na zamianę działek.  Po możliwym porozumieniu między miastem Garwolin a Powiatem, miasto oddałoby nieruchomość powiatowi. Powiat miałby zrekompensować miastu stratę, oddając mu działkę Skarbu Państwa. Następnie działka z budynkiem w Koszarach, której właściciel byłby powiat miałaby trafić w ręce sądu. Zyskałby sąd w oczywisty sposób. Władze miasta oddając nieruchomość zyskałyby w oczach prezesa sądu i otrzymałyby działkę od powiatu. Powiat zyskałby w oczach prezesa sądu, ale… straciłby nieruchomość.

Prezes Sądu Rejonowego w Garwolinie Grzegorz Zajączkowski zaznaczył, że do sądu przychodzi kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. - Mamy Wydział Ksiąg Wieczystych, stricte usługowy dla ludności, Wydział Cywilny, w których ludzie załatwiają swoje sprawy majątkowe, Wydział Rodzinny i Wydział Karny – mówił prezes Grzegorz Zajączkowski.

- Ten obiekt mógłby służyć celom sądowym, czyli tak naprawdę służyć społeczeństwu. Ministerstwo Sprawiedliwości przejmuje tego typu obiekty po dokonaniu analizy ich podatności na remont. Prowadzimy w tej chwili audyt. Wdrożyliśmy tę procedurę. Ministerstwo Sprawiedliwości dostanie oficjalny wniosek (…) Finansowaniem miało by się zająć Ministerstwo Sprawiedliwości. Wówczas będziemy mieli gwarancje i pewność, że będziemy mogli występować do pana starosty o to, aby ten obiekt został przekazany sądowi w trwały zarząd. Będzie dalej własnością skarbu państwa, jedynie oddany w trwały zarząd sądowi –
mówił Grzegorz Zajączkowski.

Jego zdaniem to najlepsze wykorzystanie na cel społeczny.

A może jednak muzeum 1. Pułku Strzelców Konnych?
Innego zdania jest radny powiatowy Maciej Kurowski, który uważa że zabytkowy budynek byłby najlepszym miejscem na muzeum 1. Pułku Strzelców Konnych. Jego stanowisko w tej sprawie odczytał radny Jacek Woźniak.
„Z przykrością muszę stwierdzić, że żadne z dotychczasowych władz Miasta Garwolina, pomimo wielokrotnych wystąpień Stowarzyszenia Kawaleryjskiego imienia 1 Pułku Strzelców Konnych nie wykazały woli takiej formy upamiętnienia.
W tym miejscu warto przypomnieć słowa Marszała Józefa Piłsudskiego -
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Właśnie taki obiekt jak muzeum poświęcone 1 Pułkowi Strzelców Konnych, tak silnie związanemu z przedwojennym Garwolinem, zlokalizowane w ostatnim historycznym wolnostojącym budynku powinno być miejscem, w którym zostaną zebrane pamiątki, w którym nasze dziedzictwo będzie przekazywane potomnym.
Jestem przekonany, że problemy lokalowe Sądu można załatwić w inny niekolizyjny sposób. że władze miasta doceniając wartość naszego dziedzictwa,”
- napisał we wniosku radny Kurowski.

REKLAMA:


Do sprawy odniósł się też starosta garwoliński Mirosław Walicki. - To nie ja będę przekazywał ten budynek. Jeżeli zamienimy się z miastem to formalnie ja, natomiast to miasto ewentualnie podejmie decyzje o przekazaniu tego budynku. Żeby jakby uzupełnić ten temat, oczywiście miasto mogłoby samo przekazać ten budynek bez naszego udziału, natomiast tak jak pani burmistrz wyrażała na komisjach opinie, chciałaby, żeby w tym przekazaniu uczestniczył Skarb Państwa. Jakieś działki na terenie Garwolina mamy i ewentualnie na ostatniej komisji padła sugestia, że taką działką mogą być tak zwane „Piesia Doły”, gdzie powstałaby możliwość odwodnienia Garwolina – mówił włodarz.

Miasta nie stać na taki obiekt?
Do dyskusji włączył się radny powiatowy Marcin Kobus.
- Jako radny miejski całym sercem byłbym za muzeum, tylko, że musimy sobie zadać pytanie: Ile będzie kosztował remont tego budynku? To są nie tysiące złotych, to są miliony, więc niestety znając realia budżetowe miasta jestem przekonany, że na „świętego nigdy” to nie będzie zrobione, ponieważ miasta nie stać przy tylu inwestycjach na remont czegoś, co jest pod nadzorem konserwatora. Moim zdaniem Ministerstwo Sprawiedliwości będzie miało środki by zadbać o ten budynek. Prawdopodobnie będzie tam możliwość postawienia tablicy upamiętniającej - tak jak jest pomnik przed sądem - upamiętniającej Pierwszy Pułk, a gwarancje ministerialne dają nam szanse, że ten budynek zostanie zachowany, a nie zniszczony do końca, bo wiemy ile lat minęło. Soi praktycznie od wojny i niszczeje ten budynek i za chwilę go praktycznie nie będzie. Matematyka prosta – mówił radny.

Za przekazaniem budynku sądowi opowiedział się też były starosta Marek Chciałowski. Radny zwrócił uwagę, że budynek sądu nie ma możliwości rozbudowy i potrzebuje nowych pomieszczeń.
-  Muzeum będzie potrzebne bardziej w Garwolinie, chociaż będzie oddziaływać również na powiat, ale sąd załatwia sprawy wszystkich mieszkańców powiatu garwolińskiego – stwierdził.

Gdyby budynek pozostał w zasobach miasta, mógłby pełnić funkcję muzeum. Na podobne inwestycje w Węgrowie środki pozyskiwała senator Maria Koc, ale nikt nie zwracał się do niej z prośbą o wsparcie renowacji budynku w Koszarach.

-Dokonujemy zamiany działki ze skarbu państwa na działkę skarbu państwa i przez to budżet powiatu w żaden sposób nie jest uszczuplany – stwierdził na sesji starosta, ale nie do końca jest to prawda. Działkę będącą własnością Skarbu Państwa można zbyć i zyskać 20% z jej sprzedaży.

Nieoficjalnie wiadomo, że wartość działki z budynkiem, który jest własnością miasta to około 600 tys zł. Powiat miałby się zamienić z miastem na działkę o podobnej wartości. Zatem nie uzyska środków z jej sprzedaży.

- Tu nie powinno być żadnego słowa zamiana. To powinno być tak, że miasto przekazuje działkę na rzecz sądu, a my rekompensujemy – zaznaczył przytomnie radny Tywanek.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Muzeum (, #IP 8965946719) Odpowiedz

Muzeum niech zorganizuje Samorząd Powiatowy.

kompromitacja (, #IP 32db188e0b) Odpowiedz

kompromitacja starosty i burmistrza oraz osób które takie działania wspierają, lepiej rozdawać kasę w czasie epidemii dla swoich- urzędników miasta szczególnie skarbnik czy dla zasłużonych? dyrektorów oświaty powiatowe?!Za trzy lata...nie całe już...społeczeństwo zrobi z Wami szanowna Pani i Panie porządek

faryzeusze (, #IP 4470a9995c) Odpowiedz

Bardzo miło jest podczas świąt narodowych wystawać na rogach ulic i głosić swój patriotyzm oraz przywiązanie do tradycji pod kamieniem Piłsudskiego. Rzekłbym nawet, że bardzo dobrze jest wtedy chwalić się wszem i wobec jakie to za pieniądze podatnika baseny nie zostały wybudowane albo zbiorniki melioriacyjne wykopane a to wszystko na tle amarantowych otoków i i w asyście strzelców konnych. Świetnie to przed wyborami podnosi poparcie. Tylko jak trzeba coś dla tej tradycji poświęcić to nagle nie ma komu. Mniejsze miejscowości mają swoje muzea tylko wykazują się w przeciwieństwie do naszych władz przedsiębiorczością. Przypominam, że budynków po 1 pułku strzelców konnych było więcej...całe osiedle i stajnie i wszystko zostało już sprzedane.

Panie radny Kobus (, #IP bbf05edc4f) Odpowiedz

Prosty matematyku, zapyta pan się swoich przyjaciół z PSL, co to ostatnio ich pan przed eurowyborami ściągał do Garwolina, ile kasy dali na muzeum i kościół w Korytnicy. Ale wystarczy wpisać w internet i wyskoczy 3 MILIONY i 300 TYSiĘCY. Można? Można! Przestańcie ściemniać i weźcie sie do roboty. Chyba pana koleżanka z PSLu ostatnio została zatrudniona do pozyskiwania fuduszy z UE w mieście Garwolin. Coś już pozyskała albo przynajmniej wie co mozna? Bo mozna cały czas, są programy unijne nawet teraz. I każdy głupi może to sprawdzić, więc nie kłamać nam tu.

przykro (, #IP 24c6947295) Odpowiedz

Przykro patrzeć panie Mirku, jak Pan się kompromituje.Juz pan jest za, za chwile przeciw. Sam Pan nie wie, komu chce robić dobrze? Juz pan oddawal dzialkę, juz się pan wystraszył, bo media piszą i węszą. Ci pana przyjaciele klepią po plecach, a za plecami mają za nic. Tak to wygląda, jakby sobie pana rękami swoje sprawy załatwiali.

Na pasku (, #IP bbf05edc4f) Odpowiedz

Na czyim pasku chodzi teraz Walicki? A może na czyich paskach? Bo że nie jest samodzielny w mysleniu i działaniu to widać na kilometr. Raz Kazik zarządza, raz EWS, raz Świczka, koc i bóg wie kto jeszcze. Jak to Piłsudski mawiał....? Kury szczac prowadzać, czy jakos tak? A nie polityke robić! Wracaj Pan do PCPRu!

(, #IP 8a8bff7f8f) Odpowiedz

A Pan starosta Walicki i reszta pseudopisowców w mieście i powiecie to co tacy układni? A gdzie dbałość o historię i tradycje pułkowe? Jak na uroczystościach pułkowych to wszyscy się pchają do przemówień i lansu, dobrodzieje ... A konkretnych działań jak nie było tak nie ma. Po Świeczakowej wiele się nie spodziewałem ale ostatnie działania Walickiego to w ogole nie idzie zrozumiec. Wstyd!

Zastanawiające (, #IP 328525fad7) Odpowiedz

Pani burmistrz taka psiapsuła z senator Koc i członek zarządu województwa Orzełowska i nie wie jak się organizuje pieniądze na takie inwestycje. Jakoś w Węgrowie jedna a w Korytnicy druga wiedziały jak wspomóc dużymi pieniędzmi inwestycje muzealne i powstały piękne placówki. A w Garwolinie jak zwykle się nie da? Tylko na saturatory teatralne nie szkoda kasy. Taka mała Korytnica może mieć muzeum a w Garwolinie noc muzeów bez muzeów. Po prostu wstyd a hyba największy dla radnego Kuźbidy historyka.

miało (, #IP 728ea2e3d5) Odpowiedz

czy to prawda ,że ostatnio przeprowadzony remont tego budynku wyniósł 1,5 mln zł

Remont (, #IP c2330d0063) Odpowiedz

Taaaak to prawda, a remont był robiony w czasach gdy kilogram gwoździ kosztował 100 tys. złotych.

Jaaa (, #IP 9886bff78c) Odpowiedz

Przecież tam nie było od lat ZADNEGO REMONTU! Skoro urzędnicy biorą dodatkową kasę za pozyskiwanie funduszy europejskich i projekty, to DLACZEGO NIKT NIE POTRAFI POZYSKAĆ PIENIĘDZY na remont tego budynku???? Wkład własny potrzebny??? - na basen nie mieliście problemu wysupłać wkładu własnego, na zbiornik retencyjny (fenomen na skale światową - bo ile razy do tej pory ratował tyłki mieszkańcom przed zalaniem?) również znalazły się pieniądze, ale już na Pralnię - to dla Was MEGA PROBLEM??? Pan Mączka (chociaż nikt Go w ratuszu nie traktował poważnie), jako JEDYNY zwracał uwagę na to by budynek zachować, wyremontować i zrobić w nim Muzeum. To muzeum wcale nie musi być w całym budynku, bo tam jest również dobre miejsce na kawiarnię czy inny punkt gastronomiczny. Pieniądze same z wynajmu będą utrzymywać Muzeum. Ale po co???? Lepiej oddać, pozbyć się problemu aż w końcu samo się zawali. Panie Radny Kuźbida - proszę sobie przypomnieć co Pan obiecywał mieszkańcom swojego okręgu wyborczego - czekamy na konkretne działania bo póki co, w Koszarach nic się nie dzieje - nawet durny chodnik od Sądu do ul Mickiewicza ciężko jest Wam wymienić. Czekacie aż firma Czan wymieni chodniki na swój koszt (ale oni to sobie doliczą do cen mieszkań) a co z pozostałymi fragmentami? Pralnię też obiecywał Pan zrewitalizować, nie wspominając o walącym się mini-placu zabaw dla dzieci. Najlepiej siedzieć do góry brzuchem, nic nie robić a kaska leci sama. Zaraz dowiemy się, że wszyscy Radni z uwagi na walkę z pandemią będą mieli podniesione diety.

Muzeum (, #IP 5ffe68cf88) Odpowiedz

Ten budynek już dawno powinni wyremontować i stworzyć muzeum. Jak to jest, że nasza władza uwielbia wyrzucać pieniądze w błoto, ale szkoda im przeznaczyć środki na muzeum, które odpowiednio zorganizowane przynosiłoby zyski...?

Zyski (, #IP bbf05edc4f) Odpowiedz

Muzeum nawet nie musi przynosić zysków. Podstawowy zysk to dbanie o jedyną taką tradycję naszego miasta. Stowarzyszenie 1 PSK i potomkowie pułkowych rodzin maja tyle pamiątek. Naprawdę ogromny żal, ze obecna władza woli promować uliczne wygłupy w tęczowych kolorach, jakieś parodie wesela, saturatory z wywrotowymi spektaklami niż prawdziwe i wychowawcze wartości. A że starosta z PIS temu wtóruje, to już zupełnie niepojęte.

Anna (, #IP ce9f827028) Odpowiedz

już jedno muzeum jest w Miętnym , poszło dużo pieniedzy a zysku zero. Garwolin i okolice nie chodza po muzeach , wiec tworzenie takiego bytu aby tylko był jest bezsennowne i zmarnowaniem pieniedzy

(, #IP 0f6580876c) Odpowiedz

O muzeum to zaczął zabiegać chorąży Janusz Bylinka-Nehrebecki !