Wiadomości z Garwolina

Jesień na drogach - porady

Dodano:
garwolin - Jesień na drogach - porady

Jesień w pełni, szybko zapada zmierzch, widoczność mogą pogarszać opady atmosferyczne, mgły, a niskie ciśnienie atmosferyczne może obniżyć samopoczucie i koordynację wzrokowo-ruchową uczestników ruchu drogowego. Szczególnie ważne w tym okresie staje się odpowiedzialne korzystanie z dróg przez wszystkich uczestników ruchu. Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o noszenie elementów odblaskowych, właściwe oświetlenie jednośladów i rozwagę na drogach. Kierowcom radzimy dostosować prędkość do

warunków panujących na drogach i wymianę opon na zimowe. Sprawdźmy stan techniczny pojazdów przed zimą.
Z pewnością dostosowanie prędkości pojazdu do panujących na drodze warunków pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych i problemowych sytuacji. Śliska nawierzchnia powoduje wydłużenie drogi hamowania i częściej niż w innych porach roku dochodzi do tzw. stłuczek (są niezbyt groźne dla ludzi, ale powodują straty materialne i często tamują ruch, co dodatkowo utrudnia warunki na drogach). Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego auta.

W ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.

REKLAMA:


Nie tylko jesienią rowerzyści powinni wsiadać trzeźwi na swoje „dwa kółka”, rowery powinny być sprawne technicznie i odpowiednio oświetlone. Poruszając się rowerem po drogach pamiętajmy, że dotyczą nas te same przepisy drogowe, co kierujących pojazdami mechanicznymi. Nie wszędzie znajdziemy bezpieczne ścieżki rowerowe. Kamizelka odblaskowa, czy kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, ale mogą być elementami ratującymi zdrowie, a nawet życie.

Pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ma swoje prawa, ale i obowiązki. Każdy pieszy powinien zapamiętać i wziąć sobie do serca, że aby czuć się bezpiecznie na przejściu przez jezdnię musi na nie wejść na zapalonym zielonym świetle, a nie pulsującym, czy czerwonym. Przed przekroczeniem jezdni przez pasy bez sygnalizatora powinien się upewnić, czy nic nie jedzie z lewej i prawej strony. Kiedy nie ma pasów należy pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do przejścia przez ulicę. Trasy szybkiego ruchu, autostrady, to miejsca, na których pieszy nie ma żadnych szans. Na drugą stronę musi wtedy przejść korzystając z kładki. Kiedy nie ma chodnika chodzimy zawsze lewą stroną drogi. Namawiamy do kupowania odzieży wierzchniej z wszytymi elementami odblaskowymi. Lamówki, wszyte paski, napisy w dzień nie będą rzucały się w oczy, a po zmroku doskonale zasygnalizują kierowcom naszą obecność.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.