Wiadomości z Garwolina

Szkoły zamknięte do 17 stycznia. Niewielkie poluzowanie restrykcji

Dodano:
garwolin - Szkoły zamknięte do 17 stycznia. Niewielkie poluzowanie restrykcji

- Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin i minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformowali o dalszych planach walki z wirusem.

Punktem zwrotnym ma być szczepionka

- Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności - na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń – stwierdził dziś premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte zostaną galerie handlowe
Poluzowanie restrykcji jest bardzo niewielkie.
- Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym.  Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym.  Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń – mówił Morawiecki.


Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska.
- W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich – mówił premier.

- Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu.
Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny -
dodał Morawiecki.

REKLAMA:


Wicepremier Jaroslaw Gowin dodał: - Dla branż objętych wciąż rygorami przygotowujemy kolejne daleko idące rozwiązania - jak wieloletnie kredyty inwestycyjne czy pokrywanie do 70% kosztów stałych, cały szereg innych, nowych rozwiązań adresowanych szczególnie do tych branż.


Minister Andrzej Niedzielski zaznaczył:- Jeżeli będziemy zbliżali się w okolicę poniżej 19 tys. zachorowań przewidujemy powrót do strefy czerwonej , ok 9 400 - żółtej , 3 800 - do strefy zielonej.

Jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok 19 tys. nowych przypadków wprowadzone zostaną zasady strefy czerwonej.


Jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok 9,4 tys. nowych przypadków wprowadzone zostaną zasady strefy żółtej.Jeśli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys. nowych przypadków wprowadzone zostaną zasady strefy zielonej.zdjecie: Twitter


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Dobry wkęt nie jest zły :D (, #IP 72bebb6670) Odpowiedz

Ściema z tą szczepionką! Jak ludzie mają się szczepić skoro lekarze zabarykadowali się w swoich gabinecikach i nawet już teleporady nie chce im się robić??? Dodzwonienie się do ośrodka zdrowia to już w ogóle los na loterii - prędzej do piekła człowiek się dodzwoni. Kalendarz szczepień małych dzieci jest daleko w tyle, bilansów w ogóle nie ma. A tu mowa o szczepieniu ludzi dorosłych?! :D :D Jeśli (założenie czysto teoretyczne) są szczepionki to rozejdą się zanim w ogóle trafią do ośrodków zdrowia. Równie dobrze mogą ludziom jakieś badziewie wstrzyknąć i wmówić, że to na koronę :D Jednak zacznijmy od procedur szczepienia - tego w ogóle nie ma. Lekarzy nie ma. Szczepionki też nie ma. Jedyne co jest to bujda na resorach! :D :D