Jak ciężko kupić w Polsce lek Viregyt – K, zawierający chlowodorek amantadyny, wie każdy, kto próbował to zrobić, ale już niedługo sytuacja ma się zmienić. Jak podaje portal mgr.farm:
„Od końca listopada Ministerstwo Zdrowia wydało 6 zgód na czasowe dopuszczenie do obrotu na terenie Polski opakowań leku Viregyt-K sprowadzanych z innych krajów. To w sumie ponad 100 000 opakowań leku, który nie będzie podlegał reglamentacji w aptekach. Innymi słowy – będzie mógł być przepisywany i podawany pacjentom chorym na COVID-19” -czytamy na portalu dla medyków i farmaceutów.
Portal mgr.farm ocenia, że: „Ostatnie decyzje podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia mogą sugerować, że resort przygotowuje się na zwiększone zapotrzebowanie na lek. Nasza redakcja dotarła bowiem do 7 zgód, jakie Minister Zdrowia w przeciągu ostatnich 2 miesięcy wydał na czasowe dopuszczenie do obrotu na terenie Polski ponad 100 000 opakowań leków z chlorowodorkiem amantadyny. W większości jest to Viregyt-K sprowadzany z Rumunii, Czech czy Słowacji. W sumie wydane zgody to 108 500 opakowań preparatów z chlorowodorkiem amantadyny. I to sposób na ominięcie reglamantacji, którą wprowadziło 30 listopada MZ właśnie.”
@@@
„Apteki, które wejdą w posiadania Vinegrytu-K, nie będą musiały stosować wobec niego przepisów reglamentacyjnych, a lekarze mogą zapisywać lek bez refundacji (…) Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w tym samym czasie, gdy Rada Medyczna przy Premierze RP wydała stanowisko o nieskuteczności i niezalecaniu stosowania amantadyny w COVID-19, jednocześnie MZ wydało zgodę na jednorazowe dopuszczenie do obrotu aż 80 tys. opakowań leku! Czyżby nawet w MZ nie słuchali już swoich ekspertów? To na pewno zwycięstwo zdrowego rozsądku nad uporem i zacietrzewieniem niektórych z nich. A dla tysięcy ludzi, to szansa na zdrowie.” - czytamy na portalu wpolityce.pl
Badanie nad skutecznością amantadyny sfinansowane przez ABM na zlecenie MZ prowadzą dwa zespoły naukowe. W komitecie naukowym tego drugiego zespołu zasiada także dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla. Oba badania są komplementarne i pozwolą poznać odpowiedź na pytanie, które od miesięcy nurtuje tysiące, a nawet setki tysięcy Polaków o to czy mamy skuteczny lek w walce z Sars-Cov-2.
źródło: wpolityce.pl, mgr.farm, opr. AS
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.