Wiadomości z Garwolina

Garwolin uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Dodano:
garwolin - Garwolin uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś Garwolin odda hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia.


Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ich odwaga upamiętniana jest 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzone jest od 2011 roku.

Tegoroczne uroczystości, upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą miały charakter symboliczny. Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia będą transmitowane on-line. Obchody rozpoczną się w niedzielę, 28 lutego 2021 r. uroczystą Mszą Świętą o godz. 10:00 w garwolińskiej Kolegiacie.

Po nabożeństwie nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem poświęconym zamordowanym bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej – ofiarom stalinizmu. W 2015 roku odsłonięto na cokole pomnika tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

REKLAMA:


Uroczystości rocznicowe zakończą się 1 marca. W tym dniu o godz. 19:00 na profilu facebook Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbędzie się spotkanie historyczne transmitowane on-line pt. „Żołnierze Wyklęci – działania podziemia antykomunistycznego na terenie powiatu garwolińskiego”.

Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a osobom chętnym do symbolicznego złożenia kwiatów przed pomnikiem przypominamy o stosowaniu się do przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń.

Organizatorami obchodów jest Powiat Garwoliński, miasto Garwolin oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

mors (, #IP 885c419871) Odpowiedz

a gdzie na uroczystościach jest Pierwszy Mors Powiatu i Pani Latająca Balonem...czyż takie uroczystości nie za małe progi dla was? wstyd!

Nie tylko (, #IP 691f101c12) Odpowiedz

Latająca balonem oraz Moczaca Stopy w Misce z psiapsiolkami .... :)))))

nogEyooh (, #IP f75e24d6f8) Odpowiedz

A gdzie pierwszy kickbokser Georg Doggy? Na zapleczu?

https://m.youtube.com/watch?v=o-HL_DnLLT4 (, #IP d73b0fc131) Odpowiedz

https://m.youtube.com/watch?v=o-HL_DnLLT4 Konfederacja ma Racje. Wszyscy zarabiający na logo i marce żołnierzy wyklętych powinni płacić. Jeśli to była armia polska również państwo polskie powinno zrekompensować obywatelom koszty i straty jakie społeczeństwo poniosło z powodu działalności tej armi polskiej. Alimenty, koszty opieki psychologicznej, rodzin i potomnych zgwałconych kobiet dzieci i mężczyzn, koszty pogrzebów zamordowanych, spalonych, według dzisiejszych cen. Koszty spalonego i zniszczonego majątku tudzież utraconych zysków z niego. Tu popieramy w całości januwsiową filozofię krowina myckiego. :)