Wiadomości z Garwolina

Tydzień pamięci Cichociemnych w Lelewelu

Dodano:
garwolin - Tydzień pamięci Cichociemnych w Lelewelu

Społeczność Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie pamięta o 80. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski.

316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy wysłano do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Pierwszego zrzutu dokonano w nocy z 15/16 lutego 1941 roku. Operacja ta przetarła szlaki kolejnym tego typu akcjom.
Spadochroniarze Cichociemni należeli podczas II wojny światowej do elity Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zrzucani na spadochronach, wspierali ruch oporu w kraju przez zajmowanie się pracą wywiadowczą, sabotażem, sporządzaniem fałszywych dokumentów i dywersją. Walczyli także w oddziałach partyzanckich. Niektórzy wzięli udział w powstaniu warszawskim - 18 z nich zginęło w czasie walk. Podczas wojny straciło życie 103 Cichociemnych. Kolejni padli ofiarą procesów stalinowskich w powojennej Polsce.

Ogółem na przeszkolenie zakwalifikowano 2413 osób, ale kursy ukończyło 605, zaś do zrzutu skierowano 579 skoczków. Ostatecznie na teren kraju zostało przerzuconych 316 spadochroniarzy AK, wśród nich była jedna kobieta - gen. bryg. w st. spocz. Elżbieta Zawacka ,,Zo” oraz 28 kurierów politycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kolejnych kilkudziesięciu spadochroniarzy pełniło służbę w okupowanych krajach Europy.

REKLAMA:


Uczniowie grup mundurowych policyjno-wojskowych z liceum w Żelechowie podjęli z okazji tej rocznicy szereg działań. Przygotowali okolicznościowe życzenia dla ostatniego żyjącego Cichociemnego – mjr. Aleksandra Tarnawskiego, wykonali w swoich domach zdjęcia w mundurach z wybraną postacią - jednym z Cichociemnych. Zapoznali się również - przygotowując okolicznościowe prezentacje - z Jednostką Wojskową Grom, która nawiązuje do tradycji spadochroniarzy AK z czasów II wojny światowej.

Więcej na temat wydarzeń Tygodnia Cichociemnych w LO w Żelechowie można znaleźć na fb szkoły @samorzadlelewel #cichociemni#lelewel

https://muzeum1939.pl/pierwszy-zrzut-cichociemnych-na-teren-okupowanej-polski/timeline/1257.html
https://www.polskieradio.pl/287/5690/Artykul/1701712,Nazywano-ich-cichociemnymi

LO Żelechów, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 9

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.