Wiadomości z Garwolina

W SP ZOZ dalej teleporady i nie wygląda na to, by coś się miało zmienić

Dodano:
garwolin - W SP ZOZ dalej teleporady i nie wygląda na to, by coś się miało zmienić

''Służby medyczne zostały zaszczepione - teoretycznie wszystkie osoby, a szpitale i przychodnie nadal w trybie teleporady. To oznacza, że pandemia jest czy jej nie ma, szczepionka działa czy nie, po prawie roku każdy tak się przyzwyczaił, że teleporada jest czymś oczywistym''- napisał w korespondencji do KG Czytelnik. Dyrektor SP ZOZ Garwolin wyjaśnia dlaczego w sprawie organizacji wizyt lekarskich niewiele się zmieniło. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał kilka dni temu, że lekarzom

bardzo pasuje system teleporad i zakaz teleporad dla dzieci 0-6 i dla seniorów 65 plus, spotkał się z oporem środowiska. Oznacza to, że pacjenci w całej Polsce nadal np. nie są osłuchiwani, tylko kaszlą do telefonu. Poprawy sytuacji na horyzoncie nie widać. Relacji takich teleporad w internecie znajdziemy mnóstwo.Chętni do szczepienia przeciwko COVID-19 lekarze, ratownicy i pielęgniarki już skorzystali z możliwości zaszczepienia się. Nadal dominującą formą kontaktu z lekarzem jest teleporada.
"Służby medyczne zostały zaszczepione - teoretycznie wszystkie osoby, a szpitale i przychodnie nadal w trybie teleporady. To oznacza, że pandemia jest czy jej nie ma, szczepionka działa czy nie, po prawie roku każdy tak się przyzwyczaił, że teleporada jest czymś oczywistym.” - napisał w korespondencji do KG Czytelnik.  W związku z mailem Czytelnika pytania w kwestii przyjęć w SP ZOZ trafiły do dyrektora Krzysztofa Żochowskiego.
Dyrektor odpowiedział jak wygląda procedura przyjęcia pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza pediatry czy lekarza specjalisty.

Czytaj: "Przychodzi mama z dzieckiem do lekarza, a lekarz bez badania: To koronawirus"


Poniżej treść odpowiedzi dyrektora:
„Nie ma procedur przyjmowania pacjentów przez lekarzy natomiast lekarze pediatrzy, lekarze pierwszego kontaktu przyjmują pacjentów zgodnie ze standardem organizacyjnym teleporady udzielnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie rozporządzenia MZ z 2 sierpnia 2020r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Zgodnie z tym standardem teleporada jest realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobistego, albo w późniejszym ustalonym w porozumieniu z pacjentem lub jego opiekunem ustawowym.

Są również wytyczne konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczącej teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej udzielanych w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z tymi wytycznymi osobiste wizyty pacjentów, w tym pacjentów pediatrycznych, powinny być realizowane w następujących przypadkach:
a. gdy stan pacjenta wskazuje na konieczność przeprowadzenia badania przedmiotowego lub innych procedur z zakresu kompetencji POZ, niemożliwych do zrealizowania w formie teleporady,

REKLAMA:


b. gdy ustalenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego nie jest możliwe na podstawie informacji zebranych podczas teleporady,
c. gdy występują objawy o niejasnym charakterze, znacznym nasileniu, nieustępujące w czasie, będące przyczyną istotnego niepokoju pacjenta (tzw. czerwone flagi),
d. gdy brak jest spodziewanego efektu terapeutycznego (np. poprawy stanu zdrowia pacjenta) po dwóch kolejnych teleporadach, udzielonych z tej samej przyczyny, a wizyta osobista jest możliwa do realizacji.
Te same zasady odnoszą się do lekarzy specjalistów.
Personel naszego POZ stosuje się do tych samych wytycznych i standardu.
Nasz POZ pracuje, przyjmuje pacjentów dorosłych i dzieci. Odbywają się bilanse i szczepienia dzieci.”

Dyrektor Krzysztof Żochowski nie krytykuje aktualnego systemu przyjęć, tylko pisze, że „takie są wytyczne”, ale co do planów Ministerstwa Zdrowia o centralizacji szpitali, wyraził twardy i zdecydowany sprzeciw.

Lekarzom pasują teleporady
Środowisko lekarskie negatywnie zareagowało na pomysł ministra Niedzielskiego o zakazie teleporad dla dzieci w wieku 0-6 i dla seniorów 65 plus. Co ciekawe prywatnie lekarze rzadziej oferują teleporady.
„Pierwotna wersja, aby w ogóle zakazać teleporad w grupie wiekowej 0-6 i 65 plus spotkała się z pewnym oporem, dyskusją.” - cytuje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego portal politykazdrowotna.com
"- Argumenty, które zostały przedstawione, że nie można zupełnie odcinać tej możliwości - chcemy je uwzględnić i w tej chwili przygotowujemy taki projekt, który utrzyma jednak ten brak standardów w postaci teleporady dla grupy wiekowej 0-6. Natomiast dokonamy pewnych wyłączeń w dalszej części, już nie wiekowych, dotyczących seniorów, tylko dotyczących tych przypadków, gdzie teleporada nie może być standardem. Mówię tu o przypadkach  konkretnych zachorowań, konkretnych sytuacji, gdy teleporada nie może być - wyjaśnił A. Niedzielski"  - zaznacza politykazdrowotna.com.

Trudno umówić wizytę u lekarza?

 Czytelnik w tej samej korespondencji dodał, że trudno dostać się do lekarza.
„Niektóre placówki POZ są nadal jak twierdza. Nie do zdobycia” - stwierdził.

Jakie Wy Drodzy Czytelnicy macie doświadczenia z placówkami POZ? Czy możecie umówić się na wizytę do lekarza? Czy macie możliwość wykonania badań diagnostycznych? Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na redakcja@kuriergarwolinski.pl.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

kiki (, #IP c99f126f42) Odpowiedz

P O R A Ż K A Medikal już normalnie.

zalecenie (, #IP 885c419871) Odpowiedz

Pierwszsy Mors Powiatu zaleca - oczywiście telefonicznie- bo w pracy ciężko go zobaczyć- na wszelkie dolegliwości zaleca MORSOWANIE, jakk twierdzi pomoże na wszystko...

mówiłem (, #IP 6d51130bd0) Odpowiedz

już dawno mówiłem że ta epidemia pasuje doktorom jak nic innego .Oj będą długo ją przeciągać

Teleporada. (, #IP 6f4bc728b8) Odpowiedz

Zalecane morsowanie drodzy rodacy.

Belmondziak (, #IP c5e11be4d5) Odpowiedz

Starosta jest na urlopie Co wy chcecie haha A starostwo zamknięte dużą tablica zakaz wstępu. Chyba to pandemia Albo tam odbywają kwarantanne Tylko wydział komunikacji działa.A szpital ok.Jedyne co się udało przy tym szpitalu to te bramki.haha.A juz przedvpandemia jak nie poszłaś prywatnio. To ciężko było.

Odstąpię etat w szpitalu Etat dyr +dyżury SOR+teren 25kPLN (, #IP 32320fb4ff) Odpowiedz

Skoro nie można wygrać systemem to zawsze można z niego zrezygnować, bo system jest oparty jedynie na naszym przyzwoleniu. https://www.youtube.com/watch?v=s_EZBRLA4kA

kompromitacja (, #IP 885c419871) Odpowiedz

czyli mamy Was mieszkańcy gdzieś! dyrektor którego ciągle nie ma, lekarze uciekają po kilku godzinach pracy , po prostu laba. Władze starostwa na czele z Mirkiem i Markiem-który nigdy nic nie wie, zamykają oczy i nie widzą problemu, przecież możecie się leczyć mieszkańcy prywatnie, po co wy do szpitala?!

Marley (, #IP eb579a4482) Odpowiedz

O czym my rozmawiamy... Biznesik lekarze muszą mieć nieziemski, skoro nawet lokalni ginekolodzy zajęli się skierowaniami na szczepienia. A teraz wyobraźmy sobie teleporadę ginekologiczną, tudzież proktologiczną. I tak was z tym zostawiam - szczególnie was, którzy którzy tak ochoczo nazywacie innych foliarzami, a potem kaszlecie do słuchawki.