reklama

W SP ZOZ dalej teleporady i nie wygląda na to, by coś się miało zmienić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W SP ZOZ dalej teleporady i nie wygląda na to, by coś się miało zmienić - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolina''Służby medyczne zostały zaszczepione - teoretycznie wszystkie osoby, a szpitale i przychodnie nadal w trybie teleporady. To oznacza, że pandemia jest czy jej nie ma, szczepionka działa czy nie, po prawie roku każdy tak się przyzwyczaił, że teleporada jest czymś oczywistym''- napisał w korespondencji do KG Czytelnik. Dyrektor SP ZOZ Garwolin wyjaśnia dlaczego w sprawie organizacji wizyt lekarskich niewiele się zmieniło. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał kilka dni temu, że lekarzom
reklama

bardzo pasuje system teleporad i zakaz teleporad dla dzieci 0-6 i dla seniorów 65 plus, spotkał się z oporem środowiska. Oznacza to, że pacjenci w całej Polsce nadal np. nie są osłuchiwani, tylko kaszlą do telefonu. Poprawy sytuacji na horyzoncie nie widać. Relacji takich teleporad w internecie znajdziemy mnóstwo.



Chętni do szczepienia przeciwko COVID-19 lekarze, ratownicy i pielęgniarki już skorzystali z możliwości zaszczepienia się. Nadal dominującą formą kontaktu z lekarzem jest teleporada.
"Służby medyczne zostały zaszczepione - teoretycznie wszystkie osoby, a szpitale i przychodnie nadal w trybie teleporady. To oznacza, że pandemia jest czy jej nie ma, szczepionka działa czy nie, po prawie roku każdy tak się przyzwyczaił, że teleporada jest czymś oczywistym.” - napisał w korespondencji do KG Czytelnik.  W związku z mailem Czytelnika pytania w kwestii przyjęć w SP ZOZ trafiły do dyrektora Krzysztofa Żochowskiego.
Dyrektor odpowiedział jak wygląda procedura przyjęcia pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza pediatry czy lekarza specjalisty.

Czytaj: "Przychodzi mama z dzieckiem do lekarza, a lekarz bez badania: To koronawirus"


Poniżej treść odpowiedzi dyrektora:
„Nie ma procedur przyjmowania pacjentów przez lekarzy natomiast lekarze pediatrzy, lekarze pierwszego kontaktu przyjmują pacjentów zgodnie ze standardem organizacyjnym teleporady udzielnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie rozporządzenia MZ z 2 sierpnia 2020r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Zgodnie z tym standardem teleporada jest realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobistego, albo w późniejszym ustalonym w porozumieniu z pacjentem lub jego opiekunem ustawowym.

Są również wytyczne konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczącej teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej udzielanych w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z tymi wytycznymi osobiste wizyty pacjentów, w tym pacjentów pediatrycznych, powinny być realizowane w następujących przypadkach:
a. gdy stan pacjenta wskazuje na konieczność przeprowadzenia badania przedmiotowego lub innych procedur z zakresu kompetencji POZ, niemożliwych do zrealizowania w formie teleporady,
@@@
b. gdy ustalenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego nie jest możliwe na podstawie informacji zebranych podczas teleporady,
c. gdy występują objawy o niejasnym charakterze, znacznym nasileniu, nieustępujące w czasie, będące przyczyną istotnego niepokoju pacjenta (tzw. czerwone flagi),
d. gdy brak jest spodziewanego efektu terapeutycznego (np. poprawy stanu zdrowia pacjenta) po dwóch kolejnych teleporadach, udzielonych z tej samej przyczyny, a wizyta osobista jest możliwa do realizacji.
Te same zasady odnoszą się do lekarzy specjalistów.
Personel naszego POZ stosuje się do tych samych wytycznych i standardu.
Nasz POZ pracuje, przyjmuje pacjentów dorosłych i dzieci. Odbywają się bilanse i szczepienia dzieci.”

Dyrektor Krzysztof Żochowski nie krytykuje aktualnego systemu przyjęć, tylko pisze, że „takie są wytyczne”, ale co do planów Ministerstwa Zdrowia o centralizacji szpitali, wyraził twardy i zdecydowany sprzeciw.

Lekarzom pasują teleporady
Środowisko lekarskie negatywnie zareagowało na pomysł ministra Niedzielskiego o zakazie teleporad dla dzieci w wieku 0-6 i dla seniorów 65 plus. Co ciekawe prywatnie lekarze rzadziej oferują teleporady.
„Pierwotna wersja, aby w ogóle zakazać teleporad w grupie wiekowej 0-6 i 65 plus spotkała się z pewnym oporem, dyskusją.” - cytuje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego portal politykazdrowotna.com
"- Argumenty, które zostały przedstawione, że nie można zupełnie odcinać tej możliwości - chcemy je uwzględnić i w tej chwili przygotowujemy taki projekt, który utrzyma jednak ten brak standardów w postaci teleporady dla grupy wiekowej 0-6. Natomiast dokonamy pewnych wyłączeń w dalszej części, już nie wiekowych, dotyczących seniorów, tylko dotyczących tych przypadków, gdzie teleporada nie może być standardem. Mówię tu o przypadkach  konkretnych zachorowań, konkretnych sytuacji, gdy teleporada nie może być - wyjaśnił A. Niedzielski"  - zaznacza politykazdrowotna.com.

Trudno umówić wizytę u lekarza?

 Czytelnik w tej samej korespondencji dodał, że trudno dostać się do lekarza.
„Niektóre placówki POZ są nadal jak twierdza. Nie do zdobycia” - stwierdził.

Jakie Wy Drodzy Czytelnicy macie doświadczenia z placówkami POZ? Czy możecie umówić się na wizytę do lekarza? Czy macie możliwość wykonania badań diagnostycznych? Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na [email protected].

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo