KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Stopa lombardowa - czym jest stopa kredytu lombardowego?

Dodano:
garwolin - Stopa lombardowa - czym jest stopa kredytu lombardowego?

Stopa kredytu lombardowego to dla wielu osób zupełnie nowe pojęcie. Tymczasem jej wysokość realnie wpływa na nasze życie, czyli na koszty wzięcia kredytu hipotecznego i gotówkowego oraz opłacalność prowadzenia lokat w banku. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej wprowadziła rekordowo niską stopę lombardową, która wynosi 0,5%. Jak wpływa to na finanse Polaków i czy należy się z tego cieszyć? Dowiedz się więcej o działaniu stopy lombardowej.


Co to jest stopa kredytu lombardowego?

Stopa lombardowa to jedna z podstawowych stóp banku centralnego. Oprócz niej wyróżniamy jeszcze:

    • stopę referencyjną,
    • stopę depozytową,
    • stopę redyskontowa weksli,
    • stopę dyskontowa weksli.

Stopa kredytu lombardowego określa najwyższy możliwy poziom oprocentowania kredytów lombardowych, które Bank Centralny (czyli Narodowy Bank Polski) udziela bankom komercyjnym. Czym jest kredyt lombardowy i komu jest udzielany? Więcej informacja na ten temat przeczytasz tutaj: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-lombardowy/

Wysokość stopy lombardowej określa Rada Polityki Pieniężnej, organ decyzyjny NBP. Zobowiązania, które są udzielane bankom komercyjnym przez NBP mają charakter zastawu. W tym przypadku zabezpieczeniem dla banku centralnego są papiery wartościowe. W ostatnich latach wysokość stóp procentowych w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, z  czego korzystają banki oraz klienci indywidualni. W porównaniu do stóp lombardowych na poziomie 20% z lat 1995-2001 obecna stopa jest bardzo niska (zaledwie 0,50%). Czy stopy procentowe nadal będą tak niskie? Sprawdź prognozy ekspertów:  https://wrzesnia.info.pl/artykul/stopy-procentowe-w-polsce-historia-i-prognozy

Co należy wiedzieć o stopie lombardowej?
Kwota kredytu lombardowego udzielonego bankowi przez NBP nie może przekroczyć wartości 100% pomniejszonej o X% wartości papierów wartościowych, które bank obciąża pod zastaw. Wycena zabezpieczenia polega na zastosowaniu tzw. haircut przez bank centralny. To właśnie opisana wcześniej kwota X%, która jest odejmowana od 100% wartości kredytu. Mechanizm haircut to po prostu zabezpieczenie banku centralnego na wypadek, gdyby bank komercyjny biorący kredyt lombardowy nie wywiązał się z umowy.

Ostatnia nowa wartość stopy lombardowej wyniosła 0,50%. Aktualizacja została dokonana 28 maja 2020 roku i przyniosła zmianę -0,50 p.p. w porównaniu do poprzedniej stopy kredytu lombardowego (poprzednia wartość wynosiła 1,00%). Aktualne stopy procentowe można sprawdzać na bieżąco na stronie NBP: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy.htm

Jak stopa lombardowa wpływa na indywidualnych kredytobiorców?
Stopa kredytu lombardowego wpływa m.in. na oprocentowanie kredytów udzielanych klientom indywidualnym. Im wyższa stopa lombardowa, tym droższy kredyt dla zwykłego klienta. Wynika to z faktu, że przy niskiej stopie lombardowej bankom komercyjnym nie opłaca się lokowanie pieniędzy w NBP (stopy procentowe określają nie tylko oprocentowanie pożyczek dla banków komercyjnych, ale też oprocentowanie dla ulokowanych środków w banku centralnym). Dlatego banki komercyjne chętniej przeznaczają posiadane pieniądze na udzielanie kredytów hipotecznych i gotówkowych.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą starać się o zobowiązanie w banku - stopy lombardowe są wyjątkowe niskie, więc z tego powodu może być łatwiej. Niestety ma to też mniej korzystną stronę. Ponieważ oprocentowanie dla ulokowanych pieniędzy banków komercyjnych w NB jest niskie, to niskie oprocentowanie na swoich lokatach w bankach komercyjnych będą mieć także zwykli obywatele.

Eksperci wskazują, że od lat lokaty przestają być opłacalne. Z drugiej strony kredyty hipoteczne stały się wyjątkowo tanie. Pojedynczy kredyt kosztuje mniej o kilkadziesiąt tysięcy złotych tylko dzięki temu, że stopa lombardowa i inne stopy procentowe są na niskim poziomie. Z tego względu można mieć nadzieję, że Rada Polityki Pieniężnej podtrzyma w najbliższym czasie swoje dotychczasowe decyzje co do wysokości oprocentowania - choć posiadacze lokat nie byliby z tego zadowoleni.

Artykuł sponsorowany