reklama

Tym razem był to fałszywy alarm. Policja zaleca czujność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tym razem był to fałszywy alarm. Policja zaleca czujność - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW ostatnim czasie z Warszawy do garwolińskiej komendy dodzwoniła się kobieta, która zaalarmowana przez zaniepokojonego sąsiada, poprosiła policjantów o sprawdzenie, czy do jej domu na terenie powiatu nikt się nie włamał. Na szczęście był to fałszywy alarm, ale czujność i ostrożność sąsiada to postawa godna pochwały. Jest to także okazja do przypomnienia kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenia do właściwego zabezpieczenia dobytku, mieszkań czy domów.
reklama

Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Złodzieje mają na oku domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, ponieważ liczą, że wypchają swoje kieszenie naszymi kosztownościami. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale warto robić wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania. Policja nie jest w stanie w pełni ochronić naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się okraść.

Jednym ze sposobów na zapobieganie włamaniom jest zainteresowanie sąsiadów. Taką postawą wykazała się jedna z mieszkanek naszego powiatu, powiadamiając swoją sąsiadkę, która wyjechała do Warszawy, że ktoś mógł włamać się do jej domu. Zaniepokoił ją inny niż zwykle widok drzwi balkonowych, które wyglądały na uszkodzone. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce ustalili, że do włamania faktycznie nie doszło, a moskitiera przy drzwiach balkonowych została prawdopodobnie uchylona przez wiatr. Jednak postawa czujnej sąsiadki jest godna naśladowania.
@@@
Policja radzi:
Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:
    • kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania - dzwoń na Policję;
    • kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali - dzwoń na Policję;
    • jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na Policję;
    • jeżeli zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu -dzwoń na Policję;
    • jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo - dzwoń na Policję;
    • widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję.
  @@@  
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:
    • zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
    • wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.
To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:
    • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
    • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
    • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, video itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
    •
Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Nigdy nie zapominaj też o natychmiastowym poinformowaniu Policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym będą mogli podjąć bardziej skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań.

KPP MP, opr. AS

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo