Wiadomości z Garwolina

Maria Koc: Widzę możliwość pozyskania środków na remont ''Pralni''

Dodano:
garwolin - Maria Koc: Widzę możliwość pozyskania środków na remont ''Pralni''

Senator Maria Koc informuje, że kilkukrotnie pomogła w pozyskaniu środków na rewitalizację zabytkowych budynków m. in. w powiecie garwolińskim. Zdaniem parlamentarzystki jest możliwość dofinansowania remontu budynku w Koszarach, tzw. ''Pralni'' za siedzibą Sądu Rejonowego w Garwolinie. Maria Koc zaznacza, że w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć ważna jest dobra atmosfera i współpraca.

Ważą się losy zabytkowego budynku w garwolińskich Koszarach, tzw. „Pralni”. Burmistrz i część radnych opowiadają się za przekazaniem budynku Sądowi Rejonowemu w Garwolinie. Miasto mogłoby uzyskać rekompensatę w postaci działki będącej własnością Skarbu Państwa. O takiej propozycji pisaliśmy już TUTAJ.
Nie jest to jednak jedyna możliwość zagospodarowania budynku. Rewitalizacje tego rodzaju obiektów otrzymują rządowe wsparcie.

- W Węgrowie jest zabytkowy Klasztor Reformatów. Pozyskaliśmy na jego rewitalizację już 10 mln zł. Jesienią będzie otwarcie. W ramach teraz prowadzonych prac powstanie duża sala konferencyjna w wirydarzu, pokoje z 50 miejscami noclegowymi, jadalnia, sale edukacyjne. Wcześniej w podziemiach powstało muzeum Węgrowa i wyremontowaliśmy całkowicie kościół – mówi senator Maria Koc.

- Wspierałam też inne prace remontowe na zabytkach, chociażby dość kosztowny remont i prace renowacyjne w kościele w Cegłowie. I w wielu innych kościołach. To były spore kwoty po kilkaset tysięcy złotych – dodaje parlamentarzystka.

Wsparcie w pozyskaniu środków od senator Marii Koc otrzymały już różnego rodzaju przedsięwzięcia w powiecie garwolińskim, na przykład remont drewnianego kościoła w Sobolewie. Pieniądze na to zadanie parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury.

REKLAMA:


Były, są i będą kolejne programy wsparcia rewitalizacji zabytkowych budynków
- Niedawno był konkurs na dofinansowanie obiektów zabytkowych u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tam można było starać się o pieniądze na dokumentację projektową. W MKiDN można się starać też o granty, choć one są najwyżej wysokości - do pół miliona złotych. Mamy jednak teraz specyficzny czas, bo pod koniec tego roku może ruszyć Krajowy Plan Odbudowy, a potem środki z budżetu unijnego. Tam też będą pieniądze na zabytki. Samorządy mogą pozyskiwać środki na podobne zadania, aby tylko widziały taką potrzebę, a z tym bywa różnie – mówi Maria Koc.
- Słucham z uwagą, co mówią różne strony w tym sporze. Mimo wszystko mam wrażenie, że wiem niewiele. Może to tylko wrażenie, a może wynika to z faktu, że jednak mieszkam dość daleko od Garwolina. Dlatego też nie chcę uczestniczyć w tym sporze. Kiedy już lokalnie strony się domówią, co do przyszłości tego obiektu, wtedy mogę pomóc w miarę możliwości. Póki co, nie chcę się w to mieszać. Widzę jednak możliwość pozyskania środków na rewitalizację budynku w Koszarach – kończy wypowiedź senator.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

proste pytanie (, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

Czy Garwolin będzie musiał zapisać się do PIS by otrzymać dofinansowanie?

Grzegorz Wolny i z pelo (, #IP 2e8606699a) Odpowiedz

W tej pralni powinni otworzyc terenowy oddzial covidowy przy aprobacie tej pani.

mydlenie oczu (, #IP 2c043504b6) Odpowiedz

Pani Senator powiedziała o możliwościach pozyskania pieniędzy na zabytki. Problem w tym, że pralnia nie jest w rejestrze zabytków. Zatem to mydlenie oczu. A jeśli Pani Senator tak mocno wspiera inicjatywy remontu zabytków to może znajdą się pieniądze na remont budynku Urzędu Miasta, który tym zabytkiem jest.

Dużo podpisów pod referendum - (, #IP fd104fa404) Odpowiedz

trzeba się do tego przytulić. Typowe zachowanie polityków, niestety również z PIS.

(, #IP d37c5060af) Odpowiedz

SZanowna Pani Senator - skoro tak wielkie grono znamienitych ludzi (pasjonatów jak bezinteresownie się nazywają) jest zainteresowane wzięciem pralni to chyba znajdzie się wśród nich kilku ogarnietych, którzy potrafią napisać wniosek i starać się o jakieś dofinanasowanie. A jeśli takiego dofinansowania nie są w stanie zdobyć - o żdanym wniosku nie słyszałam - to nie wiem czy warto im cokolwiek dać.

jaaa (, #IP db3417c135) Odpowiedz

szkoda, że do tej pory pasibrzuchy z UM nie potrafiły pozyskać jakichkolwiek środków chociażby i na zabezpieczenie budynku. A o tzw. pasjonatów proszę się nie martwić - to jest grono ludzi, którzy faktycznie chcą to ratować i są wśród nich osoby ogarnięte, które napiszą wnioski o odpowiednie środki - zrobią coś czego UM nie potrafi, nie umie.

(, #IP 7ff2883cb9) Odpowiedz

O jakim wniosku chciałaby Pani usłyszeć? Na razie pralnia należy jeszcze do miasta, o wnioskach o granty zapewne usłyszymy w stosownym czasie (po wygranym referendum)

obiecywanki (, #IP 12b9aa13c3) Odpowiedz

Wy powalczcie między sobą czy sąd czy pralnia-muzeum, jak się wykrwawicie w walce którą będę obserwować to obiecam...wam kasę na muzeum...od razu kobieto pomóż a nie obiecujesz, żywisz się ludzkim konfliktem, wiadomo ty nie stąd to możesz ludzi podpuszczać niech się gryzą . Nie wypada tak szanowna pani

jaaa (, #IP db3417c135) Odpowiedz

z Panią burmistrz kawkę popija a prostej sprawy nie może załatwić :/ i umywa ręce tak jak UM.