Wiadomości z Garwolina

Radni zlikwidowali dwie szkoły podstawowe w gminie Maciejowice

Dodano:
garwolin - Radni zlikwidowali dwie szkoły podstawowe w gminie Maciejowice

30 kwietnia 2021 r. rada Gminy Maciejowice podjęła uchwały w sprawie likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej z oddziałem przedszkolnym oraz w sprawie likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Oronnem z oddziałem przedszkolnym z dniem 31 sierpnia 2021 r. Samorząd zapewni uczniom likwidowanych szkół kontynuację nauki w Publicznej Szkole Podstawowej w Maciejowicach i Publicznym Przedszkolu w Maciejowicach.Mała liczba uczniów w likwidowanych szkołach

Decyzja o likwidacji tych dwóch szkół była dla rady decyzją trudną, ale przemawiała za nią np. liczba dzieci w oddziałach oraz prognozy demograficzne, które jednoznacznie wskazują, że liczba dzieci w obwodach każdej ze szkół będzie utrzymywała się na niskim poziomie. W b.r. szkolnym 2020/2021w PSP w Oronnem uczy się 38 uczniów oraz 6 dzieci w oddziale przedszkolnym, w PSP w Antoniówce Świerżowskiej 27 uczniów i 11 dzieci w oddziale przedszkolnym. W obu placówkach nie ma klasy „I”. Ponadto część dzieci z obwodów tych szkół już uczęszcza do PSP w Maciejowicach i PP w Maciejowicach.

Wysokie koszty funkcjonowania szkół
 Kolejnym powodem, który zaważył na decyzji radnych są kwestie finansowe. Mała liczba dzieci likwidowanych placówkach powoduje, że publiczne środki finansowe są nieefektywnie wykorzystane. Stale wzrasta koszt utrzymania ucznia w każdej z tych szkół.
W PSP w Oronnem w roku szkolnym 2019/2020 koszt wynosił 29 181,16 zł a w roku bieżącym 2020/2021 wynosi 35 639 zł. W PSP w Antoniówce Świerżowskiej w roku szkolnym 2019/2020 wynosił 25 010 zł a w roku bieżącym 2020/2021 wynosi 28 390 zł. Porównywalnie w pozostałych szkołach podstawowych na terenie gminy wynosi ok. 14-15 tys. rocznie. Na utrzymanie tych dwóch placówek gmina w bieżącym roku szkolnym przeznacza ponad 1,5 mln zł środków własnych, co stanowi ponad 55% łącznych budżetów tych szkół.
Następnym argumentem samorządowców jest konieczność poniesienia w każdej z likwidowanych szkół dużych nakładów finansowych na: przeprowadzenia remontu generalnego dachu, wymiany stolarki okienno-drzwiowej oraz remontu instalacji CO w PSP w Oronnem oraz remont generalny dachu w PSP w Antoniówce Świerżowskiej.

- W tym miejscu należy podkreślić pilną potrzebę realizacji prac remontowych również w innych budynkach oświatowych na terenie gminy, do których uczęszcza znacznie więcej uczniów, a które przez lata nie zostały doinwestowane i aktualnie wymagają ogromnych nakładów jak np. szkoła w Samogoszczy. Jest tam pilna konieczność kompleksowej wymiany stolarki okienno-drzwiowej czy też przeprowadzenie remontu/wymiany pokrycia dachowego oraz termomodernizacja budynku. W szkole w Maciejowicach jest konieczność wymiany części stolarki okiennej oraz pokrycia dachowego na niższych częściach budynku –
mówi wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski.

REKLAMA:


Samorząd chce poprawić warunki nauki w szkołach
Samorządowi gminy Maciejowice zależy też na poprawie warunków do nauki i rozwoju dla uczniów zlikwidowanych szkół. Teraz zajęcia nie będą się odbywały w klasach łączonych.
Gmina zapewni lepszy dostęp do bazy sportowej i biblioteki szkolnej. PSP w Maciejowicach dysponuje salą gimnastyczną, nowoczesną halą sportową, szeroką ofertą pozalekcyjnych zajęć sportowych oraz biblioteką dostępną dla uczniów w dogodnym czasie. Placówka ma też  stały dostęp do specjalistów: pedagoga, psychologa, logopedy, specjalisty terapii integracji sensorycznej, oligofrenopedagogów oraz pedagoga pedagogiki specjalnej.
 
- Zmniejszająca się liczba uczniów jest zjawiskiem występującym we wszystkich placówkach oświatowych terenu gminy Maciejowice. Na sytuację demograficzną w krótkim czasie nie mamy wpływu, a koszty stale wzrastają co powoduje konieczność racjonalizacji sieci szkół na terenie gminy – mówi wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski. - Zmiana sieci szkół pozwoli wygospodarować środki na realizację m.in. tak potrzebnych inwestycji w infrastrukturę oświaty w gminie, stworzenie nowych klasopracowni przedmiotowych, które umożliwią uczniom uczestnictwo w różnego rodzaju doświadczeniach i eksperymentach przez co nauka stanie się dla nich ciekawsza i atrakcyjniejsza czy też sfinansowanie większej ilości kół zainteresowań dla uczniów zdolnych oraz zajęć dodatkowych dla uczniów z problemami w nauce – zaznacza włodarz.

Samorządowiec dodaje, że przyszłość dzieci z gminy Maciejowice jest dla niego bardzo ważna.
- Sprawą najważniejszą w procesie reorganizacji szkół jest dobro dzieci. Dołożę wszelkich starań, by zapewnić dzieciom likwidowanej szkoły dobre warunki nauczania, wychowania, rozwoju i bezpieczeństwa oraz zapewnić zrealizowanie uprawnień wynikających z przepisów prawa oświatowego. Dobra oświata to najlepsza inwestycja w młode pokolenie, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie nauczania na jak najwyższym poziomie oraz stworzenie jak najlepszych warunków do nauki – mówi Tomasz Kwiatkowski.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Sprzedam (, #IP 57bdd8e62a) Odpowiedz

Sprzedadzą wszystko co będzie dostępne i na sprzedaż, na poczet spłaty zaciągniętej pożyczki na budowę budynku urzędy gminy. Koszt budowy obiektu ...10 mln zl.

szkoły (, #IP 0989d5982e) Odpowiedz

Może pozbyć się nauczycieli którzy powinni przejść na emeryturę a nie blokują etaty.

Swietlica PSP Samogoszcz (, #IP f728978ecb) Odpowiedz

mareczek od siedemBolesci z żon przejdą na zaległą*emeryturę???? żywię nadzieje ze to uczynią i bez NIEpomocy! KS z 3^cy

Kwartalnik Mosty dla stomatologów (, #IP 3a6449448c) Odpowiedz

Bujali sie 2 lata ...i poseł z Trumbek wbijal szpilki. Teraz sowicie wynagradzana3^ca dwoi i troi sie skad wytrzepac kaske na ..... rozstrzygnięty przetarg - budowa budynku UG - 8 mln zl/18 miesiecy + dodatkowe koszty budowy

wybrrano dobro ucznia (, #IP 5c8afa86e9) Odpowiedz

A w gminie Tuczno radni nie pozwoli Wójtowi połączyć dwóch oddziałów w jeden

(, #IP 0861ef1587) Odpowiedz

A co z nauczycielami tych szkół?

Zapisy Karty Nauczyciela (KN) (, #IP 4b36b9f8b4) Odpowiedz

Nauczyciele otrzymają odprawę* tzn. jednorazowe wynagrodzenie za 6 miesięcy pracy. Średnio 6x5.000 zł...