lemar lipiec 2021

Wiadomości z Garwolina

Przedstawili projekt Garwolińskiego Centrum Tradycji Kulturowych Obywatelskich i Wojskowych

Dodano:
garwolin - Przedstawili projekt Garwolińskiego Centrum Tradycji Kulturowych Obywatelskich i Wojskowych

W niedzielę 20 czerwca w koszarach garwolińskich, pod budynkiem byłej pralni, Fundacja Koszary zorganizowała spotkanie z uznanym warszawskim architektem Rafałem Szczepański nonkanon.pl, który zaprezentował projekt koncepcyjny adaptacji i rozwoju budynku pralni na Garwolińskie Centrum Tradycji. W spotkaniu wzięli udział radni miasta Garwolina.


- Sama struktura obiektu dawnej pralni nie obroni się jako w pełni funkcjonujący obiekt kulturalny ponieważ wymaga uzbrojenia w odpowiednie instalacje, sanitariaty, elementy związane z obsługą osób niepełnosprawnych i z bezpieczeństwem przeciwpożarowym - mówił Rafał Szczepański.

Zatem początkowym moim tropem była próba powiększenia tego obiektu o możliwie maksymalnie dużą powierzchnię. Znalazłem takie miejsce, znalazłem takie rozwiązanie, które nie szkodzi samemu obiektowi pralni. Pralnia jest święta! - podkreślił architekt.

Członkowie fundacji podkreślali, że właśnie na tym najbardziej im zależało, aby struktura budynku pralni nie została naruszona.
- Natomiast pralnia jest tutaj reliktem, który jakby legitymizuje genius loci, które tutaj mamy. To jest jeden z tych elementów, które są fundamentami tożsamości miasta. To chyba jedno z największych takich założeń urbanistycznych w Garwolinie, oprócz tradycyjnych dróg przejazdowych. Rozwiązanie, które prezentujemy, opiera się o założenie rozbudowy tego obiektu w ten sposób, by uzyskać hole reprezentacyjne, recepcję, pomieszczenia administracyjne i pracownie konserwatorskie i - w minimalnym zakresie - pomieszczenia magazynowe i techniczne. Do tego zaprojektowany jest dźwig osobowy i przekształcenie obiektu pralni w jedną dużą salę wystawową daje możliwość dzielenia pomieszczenia na różne wystawy – wskazywał Rafał Szczepański.

- Cała powierzchnia tego budynku zabytkowego - tej świętości - jest przestrzenią ekspozycyjną. (...) Tu jest po prostu sacrum, a profanum jest w budynku, który jest zaprojektowany w oparciu o ostrą granicę z działką skarbu państwa i w odległości 4 metrów od granicy, która wyznaczona jest dla obiektu pralni, po to, żeby spełnić wszystkie przepisy prawa państwowego - dodał architekt.

Garwolińskie Centrum Tradycji Kulturowych Obywatelskich i Wojskowych. Muzeum Ziemi Garwolińskiej – południowy pawilon zespołu koszar.

REKLAMA:


Zaprojektowana ogólna powierzchnia budynku to 1770,7 m² w czym powierzchnia użytkowa to 1139,6m², a powierzchnia pomocnicza to 631,1m².
Poziom 0 przewiduje hol/wystawę, komunikację, pomieszczenia techniczne, przedsionek, recepcję, salę wystawową (budynek pralni) i toalety. Na tym poziomie (hol) znalazłaby się również kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Poziom -1 przewiduje komunikację, magazyn, salę wystawową, która mogłaby pełnić również rolę sali teatralnej lub kinowej, jak również toalety.
Poziom +1 przewiduje aneks, komunikację, pomieszczenie techniczne, toalety i miejsce na wystawy.
Poziom +2 zaprojektowano na administrację, komunikację, pomieszczenie techniczne, salę konferencyjną i toalety.

Biorący udział w spotkaniu członkowie Fundacji Koszary podkreślali, że zależy im na tym, by powstało miejsce spotkań dla możliwie największej liczby organizacji Garwolina i okolic, które swoim działaniem pielęgnują pamięć o historii i kulturze naszego regionu. To właśnie tutaj można by było skorzystać z sali konferencyjnej, sali teatralno/kinowej, jak również spotkać się w kawiarni i porozmawiać o historii i tradycji Garwolina i ziemi garwolińskiej. Poszczególne sale wystawowe mogłyby być wykorzystane na cele organizacji wystaw stałych, jak i czasowych.

Radni zasygnalizowali, że wobec faktu, iż ta strona miasta stale się rozbudowuje, jako że powstają coraz to nowe osiedla mieszkaniowe (osiedle Targowa, osiedle Mickiewicza, osiedle Cichy Zakątek), a co za tym idzie w znajdującej się z bliskim sąsiedztwie Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych znacząco przybędzie uczniów, zwiększona powierzchnia użytkowa budynku byłaby przydatna również na potrzeby nauki, a niektóre lekcje mogłyby się odbywać właśnie w Garwolińskim Centrum Tradycji.

Na wszystkich biorących udział w spotkaniu projekt zrobił duże wrażenie. Nie mogło zabraknąć pytania o koszt takiego przedsięwzięcia. Architekt poinformował, że szacunkowy koszt adaptacji i rozbudowy budynku po byłej pralni na Garwolińskie Centrum Tradycji to ok. 10 mln. złotych.
Wszechstronność funkcjonalności budynku pozwoliłaby na zabezpieczenie takich środków z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak również Ministerstwa Obrony Narodowej. Do tego dochodzą środki z europejskich funduszy, zbiórek publicznych, cegiełek i sponsoringu lokalnych firm.

W spotkaniu wzięli udział pasjonaci i założyciele Fundacji Koszary, wnuk płk. Adama Zakrzewskiego, dowódcy 1. Pułku Strzelców Konnych - Kasper Kokczyński, architekt Rafał Szczepański i radni Rady Miasta Garwolina - Andrzej Ostolski, Stanisław Piesiewicz, Robert Kuźbida oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła.

Autorami projektu koncepcyjnego są: architekt Rafał Szczepański, współpraca: architekt Kamila Komarnicka, konsultacje: architekt Kasper Kokczyński, wizualizacje: architekt Mateusz Szurgot.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 17

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 5b44d4004d) Odpowiedz

A później tylko daj daj i daj.... BTW - jakaś nowa nawierzchnia na Legionów to jest planowana?

(, #IP 3e62517ab7) Odpowiedz

KOSZARY CITY , MOŻE KOSZARY ZOSTANĄ STOLICĄ GARWOLINA ? , to ta inwestycja jeszcze poczeka w kolejności długie lata i wreszcie upadnie koncepcja , fundacja niech pozyska 100tyś to będzie dobrze a tu chodzi o 10 milionów. Następny moloch na utrzymaniu miasta Garwolina raczej nie przejdzie :)

Jaja jak berety (, #IP e5edaf6105) Odpowiedz

proponuję jeszcze obok tej pralni pobudować drugi basen , kino , lodowisko ,i może lotnisko jak będą lądować ministrowie którzy się dołążą do budowy , a kto miałby utrzymywać te dwa budynki bo koszty były by ogromne , chyba nie wiecie ile kosztuje utrzymanie budynku i pracowników , na razie pozyskajcie fundusze na remont budynku pralni a potem można pomarzyć o szklanych pałacach.

Rażący błąd w nazwie (, #IP fc3945b0df) Odpowiedz

Po słowie Kulturowych powinien być przecinek! Centrum Tradycji Kulturowych, Obywatelskich i Wojskowych

Prsalnia (, #IP d8776ea20f) Odpowiedz

Zbyt piękne żeby było możliwe........ ale jak śpiewała pewna Pani gdyby nam się to dziś udało, cztery dni byśmy trzeźwieli