KurierGarwoliński.pl

Ciekawe tematy z Garwolina

Zbigniew Kuźmiuk: zakaz chowu klatkowego szansą dla drobniejszych gospodarstw

Dodano:
garwolin - Zbigniew Kuźmiuk: zakaz chowu klatkowego szansą dla drobniejszych gospodarstw

Unijne przepisy, które wprowadzą zakaz chowu klatkowego, mogą być szansą dla drobniejszych gospodarstw – ocenia europoseł Zbigniew Kuźmiuk (EKR/PiS).

Przed wakacjami Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w całej Unii Europejskiej do 2027 r. Rezolucja w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” została przyjęta zdecydowaną większością głosów; poparło ją aż 558 eurodeputowanych.

Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z EuroPAP News zwrócił uwagę, że nowe unijne regulacje mogą być szansą dla mniejszych producentów.

„Mówi się tutaj o roku 2027, więc to jest odpowiedni czas, żeby się do tego przygotować. I rzeczywiście to jest także szansa dla tych drobniejszych gospodarstw, bo w oczywisty sposób te wielkie fermy likwidowały lokalną produkcję zwierzęcą” - skomentował.

Po przyjęciu rezolucji unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, deklarował, że Komisja Europejska popiera tę inicjatywę i w najbliższym czasie przedstawi swoje propozycje legislacyjne w tym zakresie.

„Najbardziej dotkliwy problem to chów klatkowy kur niosek, także w Polsce 80 proc. chowu jest właśnie w tym systemie” – wskazał w rozmowie z EuroPAP News Janusz Wojciechowski.

Jak podkreślił, chodzi zarówno o względy etyczne, jak i gospodarcze. Według niego intensywny chów przemysłowy prowadzi w Polsce niewiele ponad 400 gospodarstw, zajmując 80 proc. produkcji.  

REKLAMA:


„Musimy popierać rolnictwo zrównoważone, zrównoważoną produkcję, zrównoważony chów zwierząt, dlatego będzie wsparcie dla właśnie takich zrównoważonych, ekologicznych metod chowu. To jest właściwy kierunek” – powiedział Janusz Wojciechowski. „Te gospodarstwa, które będą odchodziły od tej intensywnej metody chowu, będą oczywiście otrzymywać rekompensaty, będą otrzymywać pomoc na to, żeby się przestawić na inne metody” – dodał.

Autorem i pomysłodawcą inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej" jest międzynarodowa organizacja Compassion in World Farming, która rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej w UE we wrześniu 2018 roku. Z kolei przeciwni planom likwidacji chowu klatkowego drobiu są rolnicy zrzeszeni w unijnej organizacji Copa-Cogeca. Ich zdaniem zmiana sposobu chowu kur pociągnie za sobą kolejne koszty, dlatego wymaga długiego okresu przejściowego.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 8c08fa59ef) Odpowiedz

Jakie szanse wykończycie ludzi podatkami i tyle

Zniszczyć polskie rolnictwo (, #IP d81a0a6268) Odpowiedz

Taki jest prawdziwy cel tych wszystkich działań pod pozorem dbałości o zwierzęta. Ciekawe że pisiory nie likwidują przemysłowych farm trzody chlewnej będących w obcych rękach tylko drobnych polskich hodowców zamiast wybić wszystkie dziki tak jak to zrobiła Dania. Piątka dla zwierząt cały czas leży w szufladzie i czeka na sprzyjający moment aby ją wprowadzić. Duże kurniki są własnością polskich rolników i dlatego mają być niszczone aby nie były konkurencyjne dla zachodnich.

Pan Stefan (, #IP db30a94cb9) Odpowiedz

Pan Poseł Kuźnik to bardzo mądry człowiek dlatego bo jest katolikiem i należy do PiS. Ja i moja rodzina zawsze będziemy głosowali na PiS, tak jak cały Garwolin.

(, #IP 8c08fa59ef) Odpowiedz

A ja nie będę głosować bo jeszcze myślę i znam podstawy ekonomi.