KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Przejął kontrolę nad rachunkami bankowymi kobiety i ukradł jej kilkadziesiąt tys. zł

Dodano:
garwolin - Przejął kontrolę nad rachunkami bankowymi kobiety i ukradł jej kilkadziesiąt tys. zł

Garwolińscy policjanci prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa, podczas którego przestępca podał się za pracownika infolinii banku. Następnie sprawca nakłonił 44-letnią pokrzywdzoną do zainstalowania aplikacji, za pomocą której przejął kontrolę nad rachunkiem bankowym kobiety.


W minioną sobotę do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszustwa metodą na pracownika infolinii banku. Przestępca przekazał informację, że z jej konta bankowego próbowano przelać pieniądze. Nakłonił kobietę do zainstalowania aplikacji, która miała zapobiec nieuprawnionemu dostępowi do jej konta. Niestety, stało się zupełnie odwrotnie. Aplikacja pozwoliła przestępcom przejąć całkowitą kontrolę nad danymi i w zdalny sposób zarządzać kontem pokrzywdzonej. W ten sposób oszuści dokonali kradzieży pieniędzy oraz zaciągnęli kredyt z konta kobiety. Łącznie 44-latka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mieszkanka powiatu garwolińskiego zorientowała się, że mogła stać się ofiarą oszustwa dopiero następnego dnia.

Mechanizm działania sprawców tego typu oszustwa :
    • Przestępcy dzwonią do swojej ofiary z prawdziwego numeru telefonu banku. Po sprawdzeniu na stronie banku okazuje się, że numer jest "prawdziwy”, bo jest podawany na jego oficjalnej stronie internetowej jako numer do kontaktu. Pamiętaj, pod numer telefonów można się podszyć. Od tego momentu pokrzywdzonym wyłącza się czujność, bo przecież dzwoni pracownik banku z poprawnego numeru telefonu z ważną informacją dotyczącą rachunku bankowego.
    • Dzwoniący przedstawia się jako pracownik banku, który kontaktuje sie w istotnej sprawie, dotyczącej bezpieczeństwa rachunku. Oszust najczęściej twierdzi, że bank wykrył podejrzaną transakcję na rachunku, dlatego prosi o współpracę, aby nie dopuścić do oszustwa. Często „proszą” o sprawdzenie ruchów na koncie, podstępnie wypytując o stan konta i dostępne środki finansowe.
    • Sprawcy nalegają również na to, by “zgodnie z regulaminem banku”, pracownik działu technicznego, czy informatyk przeskanował ( urządzenie: telefon lub komputer) pod kątem wirusów. W tym celu chcą się połączyć z Tobą przez aplikację, którą rzekomo trzeba mieć zainstalowaną. W czasie rozmowy nalegają na zainstalowanie tej aplikacji.

REKLAMA:


    • Prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba nie ma czasu zastanowić się i wykonuje wszystkie polecenia, jakich żąda przestępca. W ten sposób oszust z pomocą pokrzywdzonego wykonuje operacje na koncie. Dzięki aplikacji oszuści wiedzą wszystko, co osoba robi na smartfonie czy komputerze, widzą też kody potrzebne do autoryzowania transakcji. W taki sposób przejmują kontrolę nad rachunkiem i „ czyszczą” konto z dostępnych środków finansowych.

Jak nie stać się ofiarą oszustwa?
    • Pamiętaj, nigdy nikomu nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania,
    • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie aplikacji, możesz być pewien, że to oszustwo,
    • jeśli osoba podająca się za pracownika banku zażąda zweryfikowania Twoich danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi Twojego banku lub udaj się do niego osobiście.

Pamiętaj, że tego rodzaju przestępstwa są trudne do wykrycia, a szanse na odzyskanie utraconych w ten sposób środków finansowych, praktycznie są znikome. Często również bank nie uwzględnia reklamacji, ponieważ pokrzywdzeni sami umożliwili oszustom dostęp do swojego konta, instalując na ich polecenie aplikację zdalnego pulpitu.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.