Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej (a nawet wychodziły poza ziemie przedwojennej Polski) oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami – wojskowymi i cywilnymi. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety.
@@@
Za początek Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto datę 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Od 1998 roku Dzień Polskiego Państwa Podziemnego obchodzony jest 27 września. Z tej okazji Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki i Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak zapraszają do udziału w obchodach. Szczegóły na plakacie.

Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.