Wiadomości z Garwolina

''Tużurek Pana Szczypiórka i trzcinowe trzepaczki wodza Gryzipiórka''. Zostań mistrzem ortografii!

Dodano:
garwolin - ''Tużurek Pana Szczypiórka i trzcinowe trzepaczki wodza Gryzipiórka''. Zostań mistrzem ortografii!

Rok 2021 został ogłoszony między innymi rokiem Stanisława Lema. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie pamięć o tym wybitnym pisarzu postanowiło uczcić konkursem ortograficznym zatytułowanym ''Tużurek Pana Szczypiórka i trzcinowe trzepaczki wodza Gryzipiórka''. Lem bowiem – choć to mało znana cześć jego twórczości - jest autorem niezwykłych dyktand.


Upamiętnienie patrona roku 2021 i upowszechnienie jego twórczości to dwa nadrzędne cele, które przyświecają konkursowi. Adresatem konkursu są uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

- W pierwszych założeniach konkurs miał odbyć się we wrześniu. Jednak niepewna sytuacja związana z początkiem funkcjonowania szkół skłoniła nas do przesunięcia terminu. Sam pomysł zorganizowania wydarzenia w formie sprawdzenia kompetencji ortograficznych młodych ludzi doskonale wpisał się w mało znane dzieło pisarza, a mianowicie zabawną książkę pt. ”Dyktanda, czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów”. Za ich sprawą uczestnicy sprawdzą nie tylko swój poziom znajomości reguł poprawnej pisowni, ale także poznają namiastkę absurdalnego humoru autora i jego fantastycznej wyobraźni. Jak przystało na konkurs upamiętniający pisarza gatunku science fiction i futurologa, nagrodami w nim będą nowoczesne sprzęty elektroniczne tj. czytnik e-booków i hybryd watch czy słuchawki bezprzewodowe 
– mówi Barbara Kupczyk-Mikulska z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

REKLAMA:


Poza konkursem ortograficznym zaprezentowana zostanie wystawa „Lem” Narodowego Centrum Kultury. Promuje ona dzieła autora „Bajek robotów” poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema. W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon Lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.

Wisienką na torcie będzie wykład profesora UKSW Tomasza Korpysza pt. „Język jako narzędzie i wartość”. Odbędzie się on bezpośrednio po dyktandzie (około godziny 11:30) w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie organizatora: www.csik.garwolin.pl
 


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.