Wiadomości z Garwolina

12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko

Dodano:
garwolin - 12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko

Już wkrótce Rząd dopłaci do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Mowa oczywiście o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

- Wsparcie rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową to jeden z priorytetów Rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden z kluczowych elementów Polskiego Ładu – czytamy w komunikacie MRiPS.
 Nowym instrumentem, który ma temu służyć, jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem.
Za obsługę procesu przyjmowania wniosków, a także przyznawania i wypłaty świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa czeka na podpis prezydenta

– Parlament zakończył prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, teraz czeka ona już tylko na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy. To bardzo dobra wiadomość dla polskich rodzin. Prezentując Polski Ład obiecaliśmy Polakom, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi, że pomożemy im w godzeniu pracy z życiem rodzinnym. I dotrzymujemy słowa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

REKLAMA:


Rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Pierwsze dziecko w rodzinie? Podatnicy też dopłacą

Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program „Maluch+”, czyli program wspierający rozwój sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całej Polsce. Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

źródło: MRPiPS, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Głupota (, #IP df33971e75) Odpowiedz

To państwo wspiera w większości patologię,ci którzy decydują się świadomie na dziecko, wiedzą o kosztach utrzymania, edukacji,maja swoje lokum itp.A tu, tylko patole się mnożą i tak zwane pińcet plusy. A ich dzieci na pewno nie będą pracować na nasze emerytury,to my za x lat będziemy utrzymywać patoli.

100/100 EMKA (, #IP 0255b69514) Odpowiedz

Ktoś kiedyś ulepił patola (, #IP 6abc7d84c1) Odpowiedz

Dziś ten patol pluje jadem na wszystkich, gardzi rodzinami normalnymi, wyzywa, a też był kiedyś owocem państwa opiekuńczego, ludzkiej ciemnoty i strachu przed tym co ksiądz powie. Może też ten samorodek został poczęty w wyniku miłosnego uniesienia po imprezie suto zakrapianej alkoholem i czy ten samorodek jest pewien swojego pochodzenia, czy po inteligenckiej imprezie ktoś obcy nie zakradł się do mamy pokoju?

bo wszystkei dzieci nasze są, a przy okazji o rodzic się utrzyma z 500+ (, #IP d78d405d97) Odpowiedz

EMKA (, #IP 0255b69514) Odpowiedz

Te wstrętne polmozgie baby od lat naciagaja na dziecko alimenty plusy sądy pomoc społeczna by jakoś żyć. Potem zdziwienie że nikt nowy ich nie chce. PZDR z lepciejszego swiata...