czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Gminy z powiatu garwolińskiego z dofinansowaniami w ramach programu Cyfrowa Gmina

Dodano:
garwolin - Gminy z powiatu garwolińskiego z dofinansowaniami w ramach programu Cyfrowa Gmina

W ramach pierwszego naboru programu „Cyfrowa Gmina” samorządy z powiatu garwolińskiego otrzymają niemal 2.3 mln zł. W sumie na całe województwo mazowieckie (314 gmin) - we wszystkich naborach - przeznaczono niemal 60 milionów.


Celem projektu Cyfrowa Gmina jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Jak złożyć wniosek? Jakie działania będzie można sfinansować z programu? Kiedy pieniądze trafią do gmin? – na te i inne pytania w poniedziałek 22 listopada br. w Maciejowicach, podczas spotkania z samorządowcami, odpowiadał minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu wzięli udział m. in. Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki, Maria Koc, Senator RP, Marek Zagórski Poseł na Sejm RP, Teresa Wargocka, Poseł na Sejm RP oraz Grzegorz Woźniak, Poseł na Sejm RP. Spotkanie odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

- Powstaje coraz więcej programów, coraz więcej środków trafia do gmin, żeby można było realizować różne zadania w zależności od zapotrzebowania gmin. Cyfrowa Gmina wspiera urzędy gmin, którym potrzeba inwestycji w cyfryzację, co wpłynie na jakoś obsługi mieszkańców – powiedział podczas spotkania Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda Mazowiecki.

Podczas spotkania, przedstawicielom samorządów zostały wręczone symboliczne czeki.
Lista beneficjentów z powiatu garwolińskiego:
Gmina Garwolin 401 130 zł,
Gmina Miastków Kościelny – 145 050 zł,
Gmina Żelechów – 245 790 zł,
Gmina Łaskarzew 163 410 zł,
Gmina Trojanów – 217 080 zł,
Miasto Łaskarzew – 144 270 zł,
Miasto Garwolin 100 000 zł,
Gmina Pilawa 328 770 zł,
Gmina Górzno 196 710 zł
Gmina Wilga – 157 830 zł
Gmina Borowie – 156 930 zł
Gmina Parysów – 124 290 zł
Gmina Sobolew 245 190 zł
Gmina Maciejowice – 206 130 zł.

„Cyfrowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. W pierwszym naborze, który ruszył 18 października, mogły wziąć udział 733 gminy z całej Polski. Kwota przeznaczonego dla nich wsparcia to ponad 178 milionów złotych. Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy to 100 000 zł, maksymalna - 2 000 000 zł. Trwa pierwszy nabór wniosków. Prowadzi go Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Budżet całego programu to miliard złotych.

Celem programu „Cyfrowa Gmina” jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Problemy są różne – czasem to braki sprzętowe, czasem niewystarczające kompetencje cyfrowe urzędników.
Dofinansowanie można otrzymać na zadania związane z:
o Cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej.
o Edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji.
o Analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

źródło: www.gov.pl/web/uw-mazowiecki, zdjęcia Grzegorz Woźniak

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 24

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Jan (, #IP 3b4cbb11cf) Odpowiedz

Jak podzielą te pieniądze na szkoły, przedszkola, świetlice czy inne placówki, to zostaną symboliczne 7 000 - 10 000 lub mniej na punkt w danej gminie.