Praktyki odbywały się w hiszpańskich przedsiębiorstwach, gdzie praktykanci poznawali specyfikę pracy danego miejsca, kulturę organizacyjną oraz doskonalili - oprócz umiejętności zawodowych - umiejętności językowe i interpersonalne. Uczyli się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poruszania się transportem publicznym po mieście, a przede wszystkim poznawali nową kulturę oraz trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii.
Zagraniczne staże zawodowe to nie tylko szansa na poznanie sposobu pracy w danym kraju, ale też możliwość rozwoju kompetencji kluczowych takich jak umiejętności językowe, komunikacja interpersonalna oraz umiejętności cyfrowe.
Hiszpański partner, który przyjął Uczniów i nauczycieli z ZSP w Żelechowie - Universal Mobility zakwaterował grupę w centrum miasta, znajdującym się blisko historycznej części Walencji tak zwanego starego miasta, oraz blisko bardzo ciekawej artystycznej dzielnicy o nazwie “Ruzafa/ Russafa” . Zakwaterowanie zapewniało szybkie dotarcie do miejsca praktyk pieszo lub autobusem komunikacji miejskiej. Dodatkowo można było wychodzić na spacery, zwiedzać miasto i poznawać najciekawsze zabytkowe budowle oraz legendy z nimi związane. Podczas „Gry miejskiej” zorganizowanej przez Universal Mobility uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z topografią.
@@@
Uczniowie poza historyczną częścią miasta, zwiedzili oceanarium oraz muzeum nauki - “Oceanografic y La Ciutat de las Arts y les Ciencies - Valencia”, które znajdują się w dawnym korycie rzeki Turia oraz "Bioparc" – zoo, w którym wybiegi zwierząt przypominają ich naturalne środowisko. Bardzo dużą atrakcją okazała się wycieczka do miasta Cuenca w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, nad rzeką Júcar. Uczniowie zobaczyli średniowieczne Wiszące Domy „zawieszone” przy krawędzi klifu. Miasto Cuenca wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podsumowaniem wycieczki był spacer po „zaczarowanym mieście” Ciudad Encantada w osobliwym, naturalnym otoczeniu z wapiennych formacji skalnych uformowanych przez tysiące lat. Uczniowie oglądali skały przypominające statki, mosty, twarze i zwierzęta, a nawet „morze z kamienia”. Niezwykłość krajobrazu Ciudad Encantada była wykorzystana w wielu filmach fabularnych.
Na podsumowanie praktyk odbył się pożegnalny obiad, podczas którego zostały wręczone certyfikaty odbycia staży zawodowych i nauki hiszpańskiego. Dodatkową atrakcją było tradycyjne hiszpańskie danie paelle z owocami morza.
Dzięki tym praktykom uczniowie nabyli wiele nowych umiejętności, nauczyli się współpracować z grupą i z osobami posługującymi się innymi językami lub pochodzącymi z innych kultur. Udział w zagranicznych praktykach zawodowych był dla uczniów wspaniałą przygodą.
reklama
Komentarze (0)